37 proc. nastolatków ogląda regularnie patotreści w sieci
84 proc. nastolatków słyszało o patotreściach, z czego 37 proc. ogląda takie materiały (fot. Pixabay.com)
84 proc. nastolatków w wieku 13-15 lat słyszało lub miało bezpośrednią styczność z patotreściami, czyli filmami, których autorzy propagują patologie społeczne, jak przemoc psychiczna i fizyczna. Aż 37 proc. ogląda takie materiały regularnie - wynika z raportu "Patotreści w internecie" przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Większość badanych nastolatków, które słyszały o patotreściach, dowiedziała się o nich podczas rozmów ze swoimi znajomymi (53 proc.). Co trzeci nastolatek (30 proc.) trafił na takie materiały przypadkiem, np. wyświetlały się, jako polecane wideo na YouTube. Niewiele mniej usłyszało o patotreściach w mediach (29 proc.) albo otrzymało linki od swoich znajomych poprzez komunikatory (27 proc.).
Ciekawość to zdecydowanie najczęstszy powód oglądania tego typu treści – wskazuje ją 75 proc. badanych.
Nastolatki dosyć często oglądają treści patostreamerów – 43 proc. badanych robi to co najmniej raz w tygodniu, 32 proc. ogląda tego typu materiały raz albo dwa razy w miesiącu, a 24 proc. - rzadziej niż raz w miesiącu.
65 proc. nastolatków deklaruje, że podjęło jakąkolwiek aktywność po obejrzeniu patotreści. Najczęściej oznaczali filmy jako nielubiane (47 proc.), udostępniali tego typu treści znajomym (33 proc.), polubili filmy (30 proc.) lub zostawiali komentarze (28 proc.). 18 proc. badanych aktywnie udzielało się na czacie podczas transmisji na żywo, a 5 proc. wpłacało patostreamerom darowizny (tzw. donejty).
Jednocześnie wysoki odsetek badanych uważa, że zamieszczanie tego typu materiałów w internecie to dobry sposób na zarobienie pieniędzy (38 proc.).
Zlecone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę badanie przeprowadzono wśród 400 polskich nastolatków w wieku 13-15 lat w marcu i kwietniu 2019 roku. Raport z badań został opracowany wspólnie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
(PD, 31.05.2019)