Dział: PRASA

Dodano: Październik 09, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawcy liczą na szybkie obniżenie VAT na prasę i książki elektroniczne

Dziś e-gazety są traktowane jako usługa elektroniczna, podlegająca podstawowej stawce VAT (fot. Pixabay)

Izba Wydawców Prasy liczy na szybkie obniżenie stawki podatku VAT na prasę elektroniczną. Przedstawiciele IWP chcą spotkać się w tej sprawie z minister finansów Teresą Czerwińską. 

2 października ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się w Luksemburgu co do umożliwienia objęcia elektronicznych wydań książek i gazet obniżoną stawką podatku VAT. Dziś e-gazety są traktowane jako usługa elektroniczna, podlegająca podstawowej stawce (w Polsce 23 proc.). Z kolei prasa drukowana może korzystać z niższych stawek (8 i 5 proc.).

Ministerstwo Finansów zapowiada, że chce jak najszybciej przedstawić propozycję obniżenia stawek VAT na publikacje elektroniczne. Resort liczy, że zmiany wejdą w życie na początku 2019 roku.

– Chodzi o szybkie wprowadzenie tych przepisów. Im szybciej, tym lepiej – mówi Bogusław Chrabota, prezes Izby Wydawców Prasy i redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". – Zważywszy, że właśnie się rozstrzyga kwestia prenumeraty na przyszły rok, gdzie proponujemy konkretne ceny, to stawka podatku VAT ma fundamentalny wpływ na atrakcyjność oferty – dodaje Chrabota.

IWP podkreśla, że od dawna starała się o zrównanie stawek VAT na wydania elektroniczne z obowiązującymi stawkami dla wydań drukowanych. Izba prowadziła już w tej sprawie rozmowy m.in. z Ministerstwem Finansów. Dyrektywa wejdzie w życie 21 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Obecnie, zgodnie z dyrektywą o VAT, państwa unijne mogą stosować obniżoną, a w niektórych przypadkach nawet zerową stawkę tego podatku na publikacje drukowane, jak książki, gazety i czasopisma. Jednak elektroniczne wydania tych publikacji muszą już być objęte podstawową stawką VAT, z wyjątkiem książek cyfrowych dostarczanych na nośniku fizycznym, jak np. CD.

(GDYJ, PAP, 09.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.