CMWP SDP nie zgadza się, że ZDF nie musi przepraszać za „polskie obozy”
Karol Tendera pięć lat temu nagłośnił sprawę użycia przez ZDF określenia "polskie obozy" (screen: Youtube.com/IPN Kraków)
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje przeciwko działaniom niemieckiej telewizji ZDF, która skutecznie odwołała się od decyzji sądu i nie musi przepraszać za nazwanie obozów zagłady „polskimi”.
W grudniu 2016 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji publicznej Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) umieszczenie przeprosin za użycie określenia „polskie obozy”. ZDF opublikował takie sformułowanie w tekście na swojej stronie internetowej w lipcu 2013 roku. Karol Tendera, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, domagał się przeprosin i sądowego zakazu posługiwania się tego typu określeniami.
Wyrok krakowskiego sądu z 2016 roku zobowiązał ZDF do publicznego przeproszenia Karola Tendery. Jednak zamiast na stronę główną, przeprosiny trafiły do jednej z zakładek portalu niemieckiej stacji. Kolejne sądy w Niemczech wydawały orzeczenia na niekorzyść niemieckiej telewizji publicznej. Stacja odwołała się do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe, który w lipcu uznał, że „postanowienia polskiego sądu nie mogą być stosowane w Niemczech", gdyż byłoby to ”oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów”. Anulował tym samym decyzje niższych niemieckich instancji i oddalił wniosek Karola Tendery, a także dodatkowo obarczył byłego więźnia Auschwitz kosztami postępowania w wysokości 4 tys. euro.
CMWP SDP protestuje przeciwko działaniom ZDF i podkreśla, że „powinny one zostać jak najmocniej napiętnowane przez opinię publiczną oraz międzynarodowe organizacje dziennikarskie”.
(PAZ, 23.08.2018)