Dział: RADIO

Dodano: Sierpień 14, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze Głosu Ameryki zatrzymani w Chinach

Dwaj dziennikarze radia Głos Ameryki (VoA) zostali w poniedziałek zatrzymani przez chińskie władze na co najmniej sześć godzin, gdy próbowali przeprowadzić wywiad z krytycznym wobec władz emerytowanym profesorem Sun Wenguangiem – poinformowała rozgłośnia.

84-letni Sun został 1 sierpnia zabrany z domu przez policję w czasie wywiadu telefonicznego transmitowanego na żywo w chińskojęzycznym serwisie VoA. Krytykował w nim chińskie inwestycje zagraniczne, twierdząc, że Pekin powinien się skupić na wydatkach krajowych.

W niedzielę wieczorem amerykańska rozgłośnia podała, powołując się na znajomych profesora, że wrócił on już bezpiecznie do domu, ale wciąż jest pilnowany przez władze. Zabrano mu też komputer, wszystkie telefony komórkowe i telefon stacjonarny – powiedziały te osoby.

Korespondent chińskojęzycznego serwisu VoA Yibin Feng oraz współpracujący z tą stacją dziennikarz Allen Ai rozmawiali z profesorem w poniedziałek przez zamknięte drzwi jego mieszkania, w czym usiłowali im przeszkodzić znajdujący się w budynku policjanci. Sun potwierdził w tej rozmowie doniesienia o zabraniu go z domu przez policję – podała rozgłośnia.

Następnie dziennikarze VoA zostali zatrzymani i przewiezieni osobno w nieokreślone miejsca przez osoby przedstawiające się jako najemni ochroniarze. Obu wypuszczono bez szwanku we wtorek przed świtem.

Chińskie władze nie udzieliły komentarza w sprawie Sun Wenguanga oraz zatrzymania reporterów VoA – podała rozgłośnia.

Podczas audycji z 1 sierpnia, udostępnionej przez VoA na Twitterze, Sun informuje prowadzącego, że do jego mieszkania weszło siedmiu lub ośmiu policjantów, „aby przeszkadzać” w wywiadzie. „Wchodzicie do mojego domu. To nielegalne. Mam prawo wyrażać swoją opinię” - zwraca się do funkcjonariuszy, po czym głos się urywa.

Według BBC emerytowany profesor fizyki był wielokrotnie osadzany w więzieniu w latach 1960-80 za krytykę komunistycznego przywódcy Mao Zedonga. Jest jednym z intelektualistów, którzy podpisali tzw. Kartę 08 - manifest nawołujący do przemian politycznych w Chinach.

(PAP, PAZ, 14.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.