Polskie Radio i Telewizja Polska odliczą mniej VAT i stracą miliony złotych
(fot. Pixabay.com)
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że działalność misyjna, finansowana z abonamentu, nie jest działalnością gospodarczą. To oznacza, że Polskie Radio i TVP odliczą mniej VAT - donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Chodzi o przepis obowiązujący od 1 stycznia 2016 roku, który zmienił zasady zwrotu VAT od towarów i usług wykorzystywanych jednocześnie do działalności zwolnionej z tego podatku i takiej, która nie jest zwolniona. Im więcej czynności niebędących działalnością, tym mniej podatku do odliczenia.
Na początku 2017 roku przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym zapadły wyroki niekorzystne dla mediów publicznych. Wyrok NSA również jest nie po myśli władz Polskiego Radia i TVP.
Fiskus od początku stoi na stanowisku, że prowadzona przez Polskie Radio i TVP działalność misyjna spełnia definicję „działalności innej niż gospodarcza”, ponieważ media publiczne utrzymują się nie tylko z reklam i innych komercyjnych źródeł, ale także z abonamentu będącego rodzajem daniny publicznej.
NSA nie zgodził się z tym, że wpływy z opłat abonamentowych są przeznaczane wyłącznie na pokrycie ogólnych kosztów działalności. Sąd podkreśli, że skoro opłata abonamentowa nie jest przymusowa, to nie jest wynagrodzeniem. Tym samym czynności realizowane w jej ramach są poza VAT.
Jak informuje „DGP”, przy takiej wykładni media publiczne odliczą mniej VAT. Polskie Radio traci ok. 15 mln zł rocznie, a TVP nawet 100 mln zł.
(PAZ, 16.07.2018)