Dział: PRZEGLąD MEDIóW

Dodano: Lipiec 16, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie Radio i Telewizja Polska odliczą mniej VAT i stracą miliony złotych

(fot. Pixabay.com)

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że działalność misyjna, finansowana z abonamentu, nie jest działalnością gospodarczą. To oznacza, że Polskie Radio i TVP odliczą mniej VAT - donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chodzi o przepis obowiązujący od 1 stycznia 2016 roku, który zmienił zasady zwrotu VAT od towarów i usług wykorzystywanych jednocześnie do działalności zwolnionej z tego podatku i takiej, która nie jest zwolniona. Im więcej czyn­ności niebędących działal­nością, tym mniej podatku do odliczenia.

Na początku 2017 roku przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym zapadły wyroki niekorzystne dla mediów publicznych. Wyrok NSA również jest nie po myśli władz Polskiego Radia i TVP. 

Fiskus od początku stoi na stanowisku, że prowadzona przez Polskie Radio i TVP działalność misyjna spełnia definicję „działalności innej niż gospodarcza”, ponieważ media publiczne utrzymują się nie tylko z reklam i innych komercyjnych źródeł, ale także z abonamentu będącego rodzajem daniny publicznej. 

NSA nie zgodził się z tym, że wpływy z opłat abona­mentowych są przeznacza­ne wyłącznie na pokrycie ogólnych kosztów działal­ności. Sąd podkreśli, że skoro opłata abonamentowa nie jest przymusowa, to nie jest wynagrodzeniem. Tym samym czynności realizowane w jej ramach są poza VAT. 

Jak informuje „DGP”, przy takiej wykładni media publiczne odliczą mniej VAT. Polskie Radio traci ok. 15 mln zł rocznie, a TVP nawet 100 mln zł. 

(PAZ, 16.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.