Posłance PiS nie spodobała się piosenka na Opole, pracę w TVP traci Piotr Pałka
Piosenka „Siła kobiet” zespołu Girls on Fire stała się popularna jesienią 2016 roku, gdy doszło do tzw. czarnego protestu (screen: YouTube/Girls on Fire)
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości i członek rady programowej Telewizji Polskiej Anna Sobecka w piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego, wyraziła oburzenie, że piosenka zespołu Girls on Fire „Siła kobiet” została zakwalifikowana przez radę artystyczną opolskiego festiwalu do konkursu Debiuty. Napisała, że to „nieoficjalny hymn na czarnych protestach skupiających zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych”. TVP rozstaje się z Piotrem Pałką, który z ramienia TVP zaakceptował tę piosenkę.
Sobecka w piśmie do Kurskiego uzasadnia, że zgodnie ustawą o radiofonii i telewizji TVP „ma respektować chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki, służyć umacnianiu rodziny, służyć kształtowaniu postaw prozdrowotnych i służyć zwalczaniu patologii społecznych”.
Piosenka „Siła kobiet” zespołu Girls on Fire stała się popularna jesienią 2016 roku, gdy doszło do tzw. czarnego protestu przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego.
TVP w komunikacie przekazała, że od swoich pracowników „oczekuje wyjątkowej wyobraźni, wrażliwości i wnikliwości, tak aby nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji i nie dawać nikomu asumptu do kreowania negatywnych emocji. Dlatego TVP rozwiązała umowę z pracownikiem, który delegowany do Rady Artystycznej Festiwalu nie dołożył należytej staranności, by zapobiec zaistniałej sytuacji”.
Pracownikiem TVP w Radzie Artystycznej Festiwalu był Piotr Pałka z biura programowego TVP.
„Festiwal w Opolu to święto polskiej piosenki, wydarzenie artystyczne, które powinno budować poczucie wspólnoty, a nie dzielić Polaków”.
(MAK, 08.06.2018)