Pluralizm i wolność mediów są zagrożone - PE przestrzega i proponuje działania
(fot. Wikimedia Commons)
Parlament Europejski wzywa państwa należące do Unii do zapewnienia "w prawie i w praktyce” bezpiecznych warunków dla niezależnego dziennikarstwa.
Parlament przyjął projekt rezolucji opracowany przez posłankę Barbarę Spinelli (GUE/NGL, Włochy) 488 głosami za, przy 43 głosach przeciw i 114 wstrzymujących się. Rezolucja jest nieustawodawcza (nie jest projektem prawa).
Posłowie wzywają Komisję Europejską do przeznaczenia stałych i wystarczających środków z unijnego budżetu na wsparcie istniejących środków monitorowania pluralizmu mediów, takich jak Monitor Pluralizmu Mediów przy Centrum ds. Pluralizmu i Wolności Mediów oraz do stworzenia niezależnego mechanizmu monitorowania w celu oceny zagrożeń dla pluralizmu i wolności mediów w Unii Europejskiej.
Członkowie Parlamentu uważają, że „sam rynek nie jest w stanie zagwarantować i wspierać rozwoju niezależnego dziennikarstwa”. Zwracają się więc do państw członkowskich o lepsze wsparcie finansowe nadawców publicznych oraz dziennikarstwa śledczego, ale bez ingerowania w decyzje redakcyjne. Wszystkie środki publiczne przekazywane właścicielom mediów powinny być regularnie monitorowane, czytamy w rezolucji. Posłowie oczekują też od państw członkowskich wspierania dziennikarstwa poprzez stosowanie zasady neutralnego podatku VAT (to znaczy traktowania w ten sam sposób wszystkich mediów, w tym drukowanych i internetowych). Parlament zalecał już neutralność VAT w rezolucji z 2011 roku.
(KOZ, 03.05.2018)