Rozebrany Ziemkiewicz skomentował ustawę o restytucji mienia ofiar Holokaustu
(Screen: YouTube.com)
Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Tygodnika do Rzeczy” opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym rozebrany wykonuje gest Kozakiewicza. W podpisie umieścił m.in. tag #ustawa447. W ten sposób skomentował przyjęcie przez Kongres USA Ustawy 447 dotyczącej restytucji mienia ofiar Holokaustu. Zachowanie Ziemkiewicza wzbudziło wiele, głównie ironicznych komentarzy.
„Szkoda słów… Tylko jedno musi być powiedziane z całą mocą: #ustawa447” - napisał Rafał Ziemkiewicz na Twitterze. Pod jego wpisem w ciągu kilkudziesięciu minut pojawiło się blisko 1000 polubień, ponad 200 komentarzy, a post udostępniono ponad 220 razy.
Szkoda słów... Tylko jedno musi być powiedziane z całą mocą: #ustawa447 pic.twitter.com/I1jmenO5Hi
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) 25 kwietnia 2018
Użytkownicy komentowali przede wszystkim zachowanie publicysty. Roman Imielski z „Gazety Wyborczej” napisał: „Strój pana Ziemkiewicza adekwatny do W Tyle Wizji”, odnosząc się do tytułu programu w TVP Info, w którym Ziemkiewicz jest współprowadzącym.
Strój pana Ziemkiewicza adekwatny do W Tyle Wizji https://t.co/UDnPpDo8cK
— Roman Imielski (@romanimielski) 25 kwietnia 2018
Piotr Witwicki z Polsatu zwrócił uwagę, że na półce, na której tle pozuje Ziemkiewicz, są głównie książki jego autorstwa. Przemysław Wipler, były polityk, a obecnie właściciel agencji PR skomentował: „Akurat @R_A_Ziemkiewicz o brak erudycji i znajomości innych autorów niż on sam trudno podejrzewać :-)”.
Marcin Dobski z tygodnika „Wprost” zapytał: „Czy ta ustawa zabrania chodzić w ubraniu?”.
Rafał Ziemkiewicz nie pierwszy raz wywołał kontrowersje swoim wpisem na Twitterze. W styczniu br. zamieścił tweet, w którym odniósł się do kryzysu w relacjach polsko-izraelskich. Napisał: "Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant”. Ten wpis spotkał się z ogromną krytyką, także w środowisku prawicowych dziennikarzy. Trafił też na wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich Polin dotyczącą antysemityzmu. W połowie lutego br. Ziemkiewicz został zmuszony do odwołania wyjazdu do Wielkiej Brytanii, po tym jak tamtejsza parlamentarzystka Rupa Huq zaapelowała do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o niewpuszczanie polskiego publicysty do kraju.
Ustawa JUST - czego dotyczy?
Ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), skomentowana przez Ziemkiewicza, została jednomyślnie przyjęta przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA. PAP wyjaśnia, że jeżeli podpisze ją prezydent Donald Trump, to sekretarz stanu USA będzie zobowiązany do corocznego przedstawiania sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja ta została przyjęta w 2009 roku przez 46 państw świata, w tym Polskę, i jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.
Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw-sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter.
(PAZ, 25.04.2018)