Czesi uruchomili kolejny multipleks DVB-T2
Telewizja DVB-T2 w Polsce mogłaby funkcjonować w ramach MUX 5 (fot. pashminu/pixabay.com)
W Czechach uruchomiono kolejny multipleks wykorzystujący technologię DVB-T2 i kodowanie HEVC. To element tzw. sieci przejściowej.
MUX oznaczony numerem 13 jest kolejnym obok multipleksu 12 elementem sieci przejściowej, która ma umożliwić czeskim widzom płynną migrację na technologię DVB-T2 i kodowanie HEVC. Jak podaje serwis Parabola.cz, MUX 13, którego operatorem jest spółka Digital Broadcasting, zasięgiem obejmuje na razie Pragę i okolicę. Z kolei MUX 12, którym zarządza spółka Ceske Radiokomunikace, obejmuje już niemal całą populację kraju.
Czesi utrzymują obecnie dwie sieci naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T, która wykorzystuje kodowanie MPEG-2 (w Polsce jest to MPEG-4) oraz DVB-T2 kodowaną w HEVC. Wprowadzanie tego ostatniego standardu w przyszłości czeka także Polaków, a wynika to m.in. ze strategii cyfryzacji, którą realizuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
- Jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy jest wprowadzenie dodatkowego lub dodatkowych multipleksów dublujących wszystkie lub poszczególne kanały. Zmiana jest nieunikniona, ale Polacy muszą mieć czas, by bez problemów i dużych nakładów przejść na nowy system - wyjaśnia Krystyna Rosłan-Khun, ekspertka KRRiT. - O szczegółach jeszcze nie można mówić, jest na to za wcześnie. Na razie musi powstać specyfikacja standardu, który może być stosowany w Polsce dla producentów telewizorów i nadawców - dodaje.
Wprowadzenie DVB-T2 daje realną szansę na uruchomienie kolejnych kanałów i/lub zastąpienie obecnych kanałami w jakości HD. Telewizja cyfrowa drugiej generacji w połączeniu z kodowaniem HEVC wykorzystuje bowiem mniej pasma.
(TAD, 03.09.2017)