Według nowego projektu ustawy abonamentowej opłata rtv ma wynosić 6-8 zł
(fot. pexels.com)
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że ma gotowy projekt nowej ustawy abonamentowej, która miałaby wejść w życie w styczniu 2019 roku. Zakłada ona comiesięczny pobór składki w wysokości 6-8 zł, która ma być odprowadzana od PIT i KRUS.
"Projekt dotyczący systemowych zmian poboru opłaty abonamentowej jest już gotowy. W ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, czy będzie on wymagał notyfikacji w Komisji Europejskiej" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister kultury Piotr Lewandowski.
Chodzi o docelową zmianę systemu poboru abonamentu, która zakłada ściąganie go z PIT i KRUS, a nie tak jak obecnie, samodzielne wpłaty abonentów. Do czasu jej wejścia w życie miałaby obowiązywać natomiast przejściowa nowelizacja ustawy abonamentowej.
Ostateczna wysokość opłaty ma być znana, gdy zostanie policzone, ile osób jest z niej zwolnionych, ale zakłada się, że będzie wynosić pomiędzy 6 a 8 zł. Ma być ściągana co miesiąc, tak jak składka zdrowotna. Środki pochodzące z tej daniny będą odprowadzane do funduszu, którym tak jak obecnie będzie zarządzała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. To ona będzie nadal rozdzielać pieniądze z abonamentu pomiędzy publiczne radio i telewizję. Zgodnie z założeniami resortu kultury nowe przepisy miałyby wejść w życie od stycznia 2019 roku.
Obecnie w Sejmie znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada zaangażowanie dostawców telewizji płatnej (kablowej, satelitarnej) w proces identyfikacji i rejestracji użytkowników odbiorników. 8 czerwca odbyło się jej pierwsze czytanie, po którym została skierowana do prac w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
(JM, PAP, 14.07.2017)