Temat: badania telewizji

Dział: OPINIE

Dodano: Maj 02, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Baczyńska: opinia, że młodzież przestała oglądać telewizję linearną, to mit

Katarzyna Baczyńska, tv director w domu mediowym Codemedia

Obiegowa opinia, że młodzież przestała oglądać telewizję linearną, to mit. Jak pokazują badania Nielsen Audience Measurement, w 2016 roku średni czas oglądania w tej najtrudniejszej telewizyjnie grupie (osoby w wieku 18-24 lat) wyniósł przeszło 1 godzinę i 50 minut dziennie (ATV; badanie uwzględnia zarówno osoby oglądające, jak i nieoglądające).  Natomiast wśród osób oglądających było to już przeszło 4,5 godziny dziennie (ATS). Przy czym ATS w grupie 18-24 wzrósł w stosunku do roku 2009 aż o 17 proc. (+40 minut!), natomiast ATV minimalnie zmalał. To znaczy, że młodzi oglądają bardziej okazjonalnie, ale jeśli już to robią, spędzają przed telewizorem znacznie więcej czasu, niż kilka lat temu. 

O faktycznym potencjale medium decyduje jego zasięg. W grupie 18-24 potencjał dzienny w roku 2016 był relatywnie niski i  wyniósł około 40 proc. Oznacza to, że jednego dnia średnio jesteśmy w stanie dotrzeć z reklamą  maksymalnie do około 40 proc. młodzieży. Dla porównania, w grupie komercyjnej 16-49 zasięg dzienny wynosi 62 proc. Jednak w przypadku zasięgu tygodniowego i miesięcznego sytuacja wygląda znacznie lepiej. W ciągu tygodnia jesteśmy w stanie dotrzeć do niemal 72 proc. osób w wieku 18-24, a w ciągu miesiąca do ponad 89 proc. Zatem biorąc pod uwagę, że kampanie reklamowe w telewizji z reguły trwają około miesiąca, to medium nadal jest bardzo mocnym elementem media mixu – i to w grupie, która według obiegowej opinii jest "nietelewizyjna".

Not. RUT

(02.05.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.