Radio Merkury ma stać się Radiem Poznań, co podkreśli jego regionalność
Radio Merkury
Publiczne Radio Merkury chce zmienić nazwę na Radio Poznań, aby nawiązać do tradycji przedwojennego Radia Poznańskiego.
– W 1993 roku, kiedy postanowiono, że spółka będzie się nazywać Radio Merkury, miało to sens. Odcinano się, jeżeli chodzi o nazewnictwo, od negatywnych skojarzeń z komunistycznym Radiokomitetem. Wszystko, co pojawiało się na początku lat 90. z komercyjnie brzmiącą nazwą, było atrakcyjne – argumentuje Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury. – Radio Merkury jest dziś postrzegane jako radio komercyjne i lokalne, a nie publiczne, misyjne i regionalne. Radio Poznań miałoby nazwę odnoszącą się do lokalnej tożsamości, ale postrzegane byłoby jako regionalne, także dlatego, że wpisuje się w nazewnictwo publicznych rozgłośni regionalnych – tłumaczy zmianę Rdesiński.
W tym roku Radio Merkury obchodzi 90-lecie, obchody rozpoczną się w kwietniu. – To idealny moment, żeby nawiązać do tradycji przedwojennego Radia Poznańskiego i poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia po wojnie – zaznacza prezes Rdesiński.
Radio Merkury złożyło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek dotyczący zmian statutu spółki. – Jeżeli uzyskalibyśmy zgodę, to obie nazwy funkcjonowałyby równolegle przez rok – zapowiada Rdesiński. Spółka ma już pozytywną opinię w tej sprawie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, czeka jeszcze na akceptację Rady Mediów Narodowych.
Radio Merkury w fali sierpień 2016 – styczeń 2017 miało w Poznaniu 5,1 proc. udziału w czasie słuchania, zajmując 10. pozycję w rankingu słuchalności (badanie Radio Track).
(KOZ, RUT, 22.02.2017)