Grand Press 2016. Tekst Patryka Słowika najlepszy w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne
Patryk Słowik (fot. Adam Guz/Press)
W kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne w konkursie Grand Press nagrodzono tekst „Prawdziwie wrogie przejęcie” Patryka Słowika (”Dziennik Gazeta Prawna”).
W tekście ”Prawdziwie wrogie przejęcie” autor na przykładzie słynnych braci Stajszczaków opisuje, jak wygląda walka o spółkę – w sądzie i poza nim.
Pozostałe nominacje w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne
„Gar słodkich atomów” – rozmowa Michała Kuźmińskiego („Tygodnik Powszechny”) z materiałoznawcą Markiem Miodownikiem o tym, że każda kuchnia to skład materiałów chemicznych i że każdy z nas zjada część sztućców i garnków.
Cykl historyczny: „Żydówki z Praust. Słabsze szły na spalenie”, „Latające smoki i Umschlagplatz”, „Cenne znalezisko pod Pruszczem” – Bartosz Gondek i Marek Kozłow („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”, Wyborcza.trojmiasto.pl) opisują, jakie znaczenie miał Pruszcz Gdański dla Niemców podczas drugiej wojny światowej.
Cykl: „Cygan o Żurku” – Rafał Różak („Głos Wągrowiecki”) przedstawia kulisy powstania konspiracyjnej formacji o zabarwieniu AK-owskim Grupa Leśna „Pogromcy” na terenie powiatu wągrowieckiego, której działalność budziła wiele kontrowersji.
Cykl: „Łowcy frajerów” – internetowy materiał Mateusza Ratajczaka (Wirtualna Polska Money.pl) ujawniający, jak pod nosem Komisji Nadzoru Finansowego działają firmy prowadzące agresywną sprzedaż ryzykownych inwestycji przez telefon.
„Choroba jeszcze nie minęła” – program Tomasza Patory („Superwizjer” TVN), w którym autor pokazał, że w Polsce nadużywane jest prawo do przymusowego kierowania przez sąd na oddziały detencyjne, co narusza podstawowe prawa człowieka.
„Hejt i hajs” – tekst Miry Suchodolskiej („Dziennik Gazeta Prawna”) o grupie youtuberów, którzy z agresji, hejtu, sadyzmu i wulgaryzmów uczynili sobie sposób na życie i zarabianie.
(13.12.2016)