Kurski, Lisicki, Lis i Sakiewicz wspólnie apelują do Marszałka Sejmu RP
Jarosław Kurski, Paweł Lisicki, Tomasz Lis i Tomasz Sakiewicz (fot. za wikipedia.org)
"Sejm, który zamyka się na media jednocześnie zamyka się na obywateli" - piszą szefowie największych polskich redakcji zwracają się do Marszałka i Prezydium Sejmu RP.
Paweł Lisicki, Krzysztof Jedlak, Robert Feluś, Krzysztof Wójcik, Tomasz Sakiewicz, Jarosław Kurski, Bartosz Węglarczyk, Tomasz Machała, Tomasz Sommer, Tomasz Lis
Tomasz Sygut, Jerzy Baczyński, Henryk Sobierajski, Paweł Fąfara, Jarosław Włodarczyk, Rafał Porzeziński, Beata Piekarska, Jarosław Paszkowski, Marek Balawajder, Bogusław Chrabota, Sławomir Jastrzębowski, Wiktor Bater, Tomasz Terlikowski, Kamila Ceran, Adam Pieczyński, Piotr Mucharski, Jacek Pochłopień - zwrócili się do Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu RP o nieograniczanie swobody poruszania się przedstawicieli mediów w budynkach parlamentu.
Dziennikarze pracujący w Sejmie powiadomili nas o planach ograniczenia swobody poruszania się przedstawicieli mediów w budynkach parlamentu. Takie regulacje, oznaczałyby ograniczenie prawa dziennikarzy do wykonywania zawodu, a co za tym idzie – prawa opinii publicznej do informacji o pracach władzy ustawodawczej – napisali szefowie największych polskich redakcji. Propozycje idące w kierunku ograniczenia swobody pracy dziennikarzy, fotoreporterów i ekip technicznych budzą sprzeciw przede wszystkim ze względu na wynikające z tego ograniczenie prawa obywateli do informacji – czytamy w liście adresowanym do Marszałka i Prezydium Sejmu RP.
List to m.in. efekt informacji o tym, że dziennikarze mają być przeniesieni z miejsca, które aktualnie zajmują do sali im. Józefa Oleksego, a to zdaniem reporterów może utrudnić ich pracę. Dlatego o zmianę i źródło informacji zapytaliśmy przedstawicieli Biura Prasowego Kancelarii Sejmu.
W odpowiedzi otrzymaliśmy maila: "Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu informuje, że nie jest prawdą jakoby w poniedziałek dziennikarze sejmowi mieliby zostać *przeniesieni do innej sali*. Nie znamy źródła tej informacji i podkreślamy, że nic nie wskazuje na to, by zasady pracy przedstawicieli mediów w Sejmie uległy zmianie w trakcie najbliższego weekendu."
List z apelem do Marszałka Sejmu powstał z inicjatywy Press Clubu, podpisało go 28 szefów największych polskich redakcji.
(18.11.2016)