Android Pay w Polsce. Google oficjalnie uruchomił płatności mobilne w naszym kraju
Android Pay
17 listopada br. startuje usługa Android Pay, dzięki której za pomocą telefonu i odpowiedniej aplikacji będzie można płacić w ponad 400 tysiącach punktów sprzedaży na terenie całej Polski.
Smartfony z systemem operacyjnym Android (od wersji 4.4 wzwyż) dzięki aplikacji i usłudze Android Pay stały się właśnie mobilnymi portfelami. Telefonem bez dodatkowych kart SIM-NFC i aplikacji bankowych można płacić już we wszystkich terminalach obsługujących płatności zbliżeniowe, w Polsce jest ich ponad 400 tys. Transakcja wygląda identycznie jak opłata bezstykową kartą płatniczą - wystarczy zbliżyć komórkę do terminalu w sklepie. Płatności powyżej 50 zł trzeba potwierdzić kodem PIN.
Aplikacja od Google'a (dostępna w sklepie Google Play) w niedalekiej przyszłości będzie pozwalała także na przechowywanie kart lojalnościowych popularnych sieci sklepów; punkty w programach naliczane będą automatycznie przy danej transakcji.
Dziś z płatności Android Pay korzystać mogą klienci Alior Banku (również T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank) oraz Banku Zachodniego WBK. Wkrótce dołączy do nich mBank. Współpraca instytucji finansowych i wystawców kart - firm MasterCard i Visa - jest kluczowa, bo Google jedynie pośredniczy w transakcjach. Aby skorzystać z usługi, trzeba najpierw wgrać do aplikacji kartę płatniczą (debetową lub kredytową) oferowaną przez wymienione banki. Robi się to fotografując kartę lub ręcznie wpisując jej numer.
System płatności to także szansa dla wydawców - można go zaimplementować np. w aplikacjach smartfonowych. Pierwszymi obsługującymi usługę w Polsce będą aplikacje: Allegro, Ceneo, iTaxi oraz Uber.
Android Pay poza Polską funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Singapurze i Hongkongu. Konkurencyjnym dla usługi Google jest system Apple Pay, ten jednak nie jest dostępny w naszym kraju.
(TAD, 17.11.2016)