Jak bezpiecznie zarządzać informacją w pracy dziennikarza
Fundacja Panoptykon organizuje dla dziennikarzy bezpłatne szkolenie z bezpiecznego zarządzania informacją. Odbędzie się ono 30 września br. w Warszawie.
W przypadku tego szkolenia nie chodzi tylko o zasady ochrony źródeł czy techniczne sposoby zabezpieczenia danych, ale przede wszystkim o umiejętność oceny ryzyka związanego z zarządzaniem informacją i samodzielnego dobrania narzędzi technicznych do własnych potrzeb.
W pierwszym bloku szkolenia będą omawiane zagrożenia związane z przechwyceniem treści komunikacji lub metadanych i praktyczne metody, jakimi można się przed
tymi zagrożeniami uchronić.
W drugim bloku będzie o tym dlaczego dziennikarz musi chronić źródła informacji i
szczegółowo zostaną omówione dobre i złe praktyki komunikacyjne.
W trzecim bloku uczestnicy szkolenia dowiedzą się w jaki sposób nierozważne publikowanie informacji w internecie może podważyć wiarygodność dziennikarza lub narazić jego źródło. Będzie też o dobrych praktykach do zastosowania w mediach
społecznościowych.
Czwarty blok będzie poświęcony urządzeniom, z którymi typowy dziennikarz się nie rozstaje: laptopem i telefonem. Będzie o tym, jak wybrać, zabezpieczyć i gdzie przechowywać urządzenie do przetwarzania poufnych lub wrażliwych danych, w jaki sposób przechowywać takie informacje oraz jak je skutecznie usunąć.
Szkolenie będą prowadzić: Beata Biel – była dziennikarka, reżyserka dokumentalna, trenerka, współpracowniczka Google News Lab; Wojciech Bogusz – ekspert w zakresie bezpieczeństwa w sieci, trener związany z organizacją Front Line Defenders, szkoli aktywistów i obrońców praw człowieka w rejonach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwa; Katarzyna Szymielewicz – ekspertka w zakresie prawnych aspektów ochrony informacji, prezeska Fundacji Panoptykon.
Więcej informacjo o szkoleniu na stronie Fundacji Panoptykon.
(15.09.2016)