Zarząd TVP będzie jednoosobowy
Kandydaci na prezesa Telewizji Polskiej będą się mogli zgłaszać do 15 września br. Zwycięzca pokieruje spółką sam, bo zarząd będzie jednoosobowy. - To dla mnie nowa sytuacja - mówi wiceprezes TVP Maciej Stanecki.
Rada Mediów Narodowych zdecydowała w poniedziałek 29 sierpnia br., że nowy zarząd TVP będzie jednoosobowy. Oprócz trojga członków RMN będących posłami PiS, głosował za tym także Juliusz Braun, były prezes TVP. - Zawsze byłem zwolennikiem jednoosobowego zarządu – mówi Braun. Uchwała wchodzi w życie – podobnie jak wcześniejsze odwołanie ze stanowiska prezesa Jacka Kurskiego – z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa telewizji, co ma nastąpić nie później niż 15 października br.
Obecny zarząd TVP jest dwuosobowy. Prezes Jacek Kurski już zapowiedział start w konkursie, a przewodniczący RMN Krzysztof Czabański powiedział PAP: "Osobiście oceniam jego szanse jako bardzo wysokie".
Z kolei wiceprezes TVP Maciej Stanecki był wczoraj uchwałą o jednoosobowym zarządzie zaskoczony. - To dla mnie nowa sytuacja. Jako członek obecnego zarządu czuję się na swoim miejscu – mówi Stanecki. - Muszę rozważyć, czy będę startował w konkursie – dodaje.
RMN przyjęła regulamin konkursu. Od kandydatów na prezesa TVP nie będzie wymagać stażu na stanowisku kierowniczym, a jedynie wyższego wykształcenia i kompetencji w dziedzinie radiofonii i telewizji. Z listem motywacyjnym trzeba będzie złożyć swoją koncepcję struktury organizacyjnej i finansowej TVP. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 września. Te, które spełnią warunki formalne, przejdą do etapu oceny merytorycznej, w którym RMN na podstawie złożonych dokumentów wybierze kandydatów do etapu rozmów kwalifikacyjnych. Przesłuchania będą mogli obserwować akredytowani dziennikarze.
RMN przyjęła wczoraj również swój własny regulamin. - Ta sprawa zajęła nam najwięcej czasu – mówi członek RMN Juliusz Braun. - Zapisy o tajności prac Rady zostały jednak skreślone – informuje. W pierwotnym projekcie regulaminu RMN przewodniczący Rady chciał objąć jej posiedzenia pełną tajemnicą. Skończyło się jednak na tym, że poufne będą tylko informacje objęte tajemnicą spółki.
(RUT, 30.08.2016)