Dział: KOMUNIKATY PRASOWE

Dodano: Sierpień 29, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

82.98 Rekord Świata Anity Włodarczyk na Lotto Warszawskim Memoriale Kamili Skolimowskiej!!

Około 27 000 gości mogło na żywo na PGE Narodowym zobaczyć jak Anita Włodarczyk ustanawia niewiarygodny rekord świata w rzucie młotem wynikiem 82.98! W gronie mężczyzn Paweł Fajdek wygrał z najlepszym wynikiem na świecie w sezonie 2016 – 82.47.

Świetnie zaczął się konkurs na PGE Narodowym dla Anity Włodarczyk – niezwykle entuzjastycznie dopingowana Polka w pierwszej próbie uzyskała 79.68. Mistrzyni olimpijska przyzwyczaiła już kibiców, że w trakcie konkursów rozkręca się z każdą próbą – nie inaczej było w Warszawie. W drugiej serii zawodniczka Krzysztofa Kaliszewskiego, ku uciesze publiczności, posłała młot na 80.31! Później Polka rzuciła 81.77, ale wszystkie poprzednie próby przyćmił rzut z czwartej serii – wtedy po dynamicznych obrotach w kole Włodarczyk z ogromną mocą wyrzuciła 4-kilogramowy młot, który frunął nad płytą PGE Narodowego. W powietrzu lekkoatletyczny sprzęt minął granicę wyznaczając 70, 75 i 80 metr oraz żółtą linię wyznaczająco rekord 82.29. Młot wylądował, a wielotysięczny tłum nie mógł powstrzymać wielkich emocji! Chwila, w której mierzono odległość trwała wieczność – ale gdy na tablicy wyświetlono wynik 82.98 PGE Narodowy niemal eksplodował z radości! Anita wpadła w ramiona swojego trenera, a kibice zgotowali polskiej mistrzyni rzutu młotem niesamowitą owację! Po konkursie blisko 27 000 kibiców na stojącą biło brawo niesamowitej sportsmence, jaką jest rekordzistka świata.

Mocno konkurs otworzył Paweł Fajdek – już w pierwszej próbie posłał młot na 78.52. Później było jeszcze lepiej – w drugiej kolejce młot wyrzucony przez podopiecznego Czesława Cybulskiego wylądował na 80.03. Najlepszy rzut Polak oddał w drugiej próbie – młot lądował daleko za 80 metrem. Gdy sędziowie dokonali pomiaru okazało się, że Fajdek uzyskał wynik 82.47, czyli najlepszy rezultat w tym sezonie na świecie!

Tomasz Majewski żegnał się na PGE Narodowym z polskimi kibicami i zrobił to w stylu jakiego nie powstydziłby się żaden wielki mistrz. W drugiej próbie dwukrotny mistrz olimpijski pchnął 21.08, uzyskując swój najlepszy wynik od 4 lat. Wielki polski sportowiec z tym rezultatem prowadził do ostatniej próby, w której 21.48 pchnął Tom Walsh z Nowej Zelandii. Ostatecznie Majewski był drugi, a w swojej ostatniej konkursowej próbie na polskiej ziemi pchnął 20.59. Po zakończeniu konkursu z trybun PGE Narodowego Majewski usłyszał gromie „dziękujemy”, a na płycie gratulowała mu m.in. rekordzistka świata Anita Włodarczyk. Tomasz Majewski w ostatnim konkursie na polskiej ziemi miał serię 20.29 21.08 20.31 X X 20.59.

W rzucie młotem niepowodzenie w Rio powetował sobie Robert Urbanek. Brązowy medalista mistrzostw świata i Europy walkę o zwycięstwo stoczył z Estończykiem Gerdem Kanterem. Polak wymieniał się w konkursie prowadzeniem z legendą dysku, ale ostatecznie dzięki rzutowi w czwartej serii na 63.80 pokonał Kanter o 11 centymetrów. Trzecie miejsce w LOTTO Warszawskim Memoriale Kamili Skolimowskiej zajął Piotr Małachowski, który minimalnie przegrał drugą pozycję uzyskując 63.60.

Bardzo mocno obsadzony był konkurs skoku wzwyż. W gronie mężczyzn Katarzczyk Mutaz Barshim wygrał ze znakomity wynikiem 2.35, a w trzeciej próbie był bardzo bliski uzyskania najlepszego w tym roku wyniku na świecie – 2.41. Wśród kobiet wynik 1.93 dał wygraną Kamili Lićwinko.

Paweł Wojciechowski poprawiając rekord memoriału wygrał konkurs skoku o tyczce wynikiem 5.65. Mistrz świata z Daegu z 2011 roku pokonał aktualnego mistrza globu Shawna Barbera – Kanadyjczyk na PGE Narodowym skoczył 5.55.

Paulina Guba – rekordzistka imprezy w pchnięcie kulą – odniosła kolejne zwycięstwo w mityngu poświęconym pamięci Kamili Skolimowskiej uzyskując 17.57.

W biegu na 110 metrów przez płotki triumfował Jareed Eaton – 13.50. Na dystansie 100 metrów przez płotki zwyciężyła, z bardzo dobrym wynikiem 12.88, Kanadyjka Phylicia George. Najlepszym paraolimpijskim sprinterem LOTTO Warszawskiego Memoriału Kamili Skolimowskiej był Michał Derus, który wygrał sprint na 100 metrów. W biegach na 100 metrów najszybsi byli Diana Asher-Smith (11.28) oraz Julian Forte (10.09).

Wyjątkowymi wydarzeniami podczas LOTTO Warszawskiego Memoriału Kamili Skolimowskiej było także wręczenie nominacji paraolimpijskich oraz powitanie medalistów olimpijskich. Na początku zmagań sportowców minister Witold Bańka oraz szef Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego życzyli powodzenia biało-czerwonym reprezentantom na Igrzyska Paraolimpijskie, które już za tydzień rozpoczną się w Rio de Janeiro. Kilkanaście minut później na bieżni PGE Narodowego uroczyście powitano medalistów olimpijskich – w Warszawie obok lekkoatletów gorącą owację kibice zgotowali m.in. Oktawii Nowackiej.

Patronat honorowy nad LOTTO Warszawskim Memoriałem Kamili Skolimowskiej objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Partnerem tytularnym Memoriału jest Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO. Partnerem strategicznym jest Miasto Stołeczne Warszawa, a projekt współfinansują Ministerstwo Sportu i Turystyki, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Województwo Mazowieckie.

(29.08.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.