Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 19, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kandydaci na prezesa TVP nie muszą mieć żadnych doświadczeń w zarządzaniu

Kandydaci na prezesa TVP nie będą musieli mieć stażu na stanowiskach kierowniczych, będą mogli zgłaszać się do 15 września, a konkurs ma być jawny - wynika z założeń projektu regulaminu konkursu na stanowisko prezesa zarządu TVP, do którego dotarła PAP.

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański potwierdził w piątek PAP, że projekt regulaminu konkursu na stanowisko prezesa TVP ma zostać przyjęty podczas posiedzenia RMN 29 sierpnia. Czabański podkreślił, że dwie najważniejsze intencje projektu to: brak ograniczeń dla kandydatów w dostępie do udziału w konkursie oraz pełna jawność konkursu.

"W projekcie zawarte są intencje moje i części Rady - na pewno Elżbiety Kruk i Joanny Lichockiej. Intencją jest m.in. to, żeby nie było niepotrzebnych ograniczeń w dostępie dla chętnych do wzięcia udziału w konkursie" - powiedział Czabański.

"Wszelkie propozycje, które padały ze strony Juliusza Brauna (członek RMN, zgłoszony przez PO), czy Grzegorza Podżornego (zgłoszony przez Kukiz'15), dotyczące wieloletnich stażów na stanowiskach kierowniczych, moim zdaniem, nie wchodzą w rachubę, bo z góry eliminują bardzo dużą część wartościowych ludzi, którzy przez ostatnie 8 lat nie mieli żadnych szans na sprawowanie stanowisk kierowniczych, bo rządziła bezapelacyjnie i absolutystycznie Platforma, która nie kierowała się względami merytorycznymi przy obsadzaniu stanowisk" - podkreślił Czabański.

Jak dodał, nie można pozwolić na to, żeby ludzie wykluczeni kiedyś z możliwości sprawowania stanowisk kierowniczych, teraz byli wykluczeni z konkursu. "Dlatego w projekcie nie ma w ogóle warunku, żeby mieć jakikolwiek staż na stanowiskach kierowniczych" - wyjaśnił Czabański.

Drugie ważne założenie projektu - mówił Czabański - to pełna transparentność w przeprowadzeniu konkursu na prezesa TVP. Jak zauważył, ta propozycja zyskuje w Radzie większe poparcie. "Chcemy, żeby transparentność była jak największa, będzie np. transmisja telewizji sejmowej z przesłuchań kandydatów, pewna jawność przesłuchań, rozmów kwalifikacyjnych, dostępu do tego, co kandydaci prezentują. Każdy będzie mógł ocenić jakość tych kandydatów" - zaznaczył.

"Chcemy znaleźć kogoś, kto najlepiej spełni oczekiwania, jako prezes Telewizji Polskiej, a wiemy, że telewizja stoi przed bardzo dużymi wyzwaniami. Ten projekt daje nadzieję, że będą dobrzy, solidni kandydaci i będzie z kogo wybrać" - podkreślił Czabański.

Zgodnie z projektem regulaminu konkursu na stanowisko prezesa zarządu TVP, do którego dotarła PAP, konkurs przeprowadza Rada Mediów Narodowych. Konkurs składa się z: pierwszego etapu - obejmującego formalną ocenę zgłoszeń; drugiego etapu - obejmującego merytoryczną ocenę zgłoszeń oraz trzeciego etapu - obejmującego rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami wskazanymi przez Radę Mediów Narodowych.

Ogłoszenie o konkursie będzie opublikowane w co najmniej dwóch ogólnopolskich dziennikach oraz Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Sejmu na co najmniej 14 dni przed terminem składania zgłoszeń.

Według projektu, na stanowisko prezesa TVP może kandydować osoba posiadająca: wyższe wykształcenie, kompetencje w radiofonii lub telewizji; pełną zdolność do czynności prawnych; korzystająca z pełni praw publicznych; niepodlegająca określonym w przepisach prawa lub w umowie ograniczeniom lub zakazom pełnienia funkcji członka zarządu w spółkach prawa handlowego lub w Telewizji Polskiej S.A.; niekarana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Zgłoszenie kandydata powinno zawierać: oświadczenie o wyrażaniu zgody na udział w konkursie, CV, list motywacyjny, kopie dyplomów ukończenia studiów wyższych oraz kursów i szkoleń, informacje o nagrodach, wyróżnieniach lub publikacjach, kopie świadectw pracy lub stosownych dokumentów potwierdzających spełnienie warunków, oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych i posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, oświadczenie o niepodleganiu ograniczeniom lub zakazom pełnienia funkcji członka zarządu w spółkach handlowych lub w Telewizji Polskiej S.A..
Prezes TVP nie będzie musiał mieć doświadczenia w kierowaniu

Zgodnie z projektem regulaminu konkursu na prezesa TVP kandydaci nie będą musieli mieć stażu na stanowiskach kierowniczych, będą mogli zgłaszać się do 15 września, a konkurs ma być jawny - podaje Polska Agencja Prasowa. Każdy kandydat będzie musiał złożyć oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe oraz informację o złożeniu oświadczenia o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

(19.08.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.