Rada Mediów Narodowych jeszcze nie ustaliła regulaminu konkursu na zarząd TVP
Zasady konkursu na nowy zarząd Telewizji Polskiej zostaną najprawdopodobniej przegłosowane na najbliższym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, które odbędzie się jeszcze w sierpniu.
Według serwisu Fakt24.pl w projekcie regulaminu ma być wymóg zajmowania stanowiska kierowniczego w mediach przez co najmniej dwa lata – co wykluczyłoby z konkursu obecnego prezesa Jacka Kurskiego, którego RMN odwoływała na poprzednim posiedzeniu.
Wczorajsze spotkanie RMN nie było formalnym posiedzeniem. Z pięciorga członków Rady uczestniczyło w nim tylko trzech: przewodniczący Krzysztof Czabański (poseł PiS) oraz Juliusz Braun (zgłoszony do RMN przez PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz’15). Nie omawiano żadnego konkretnego projektu regulaminu konkursu. - Mam wrażenie, że Krzysztof Czabański chciał nas wysondować, jak ostre kryteria dla kandydatów preferujemy – mówi Juliusz Braun. - Co nie ma zresztą większego znaczenia, bo mając trzy głosy w Radzie, PiS i tak może nas przegłosować – dodaje.
Na spotkaniu ustalono, że RMN musi najpierw przyjąć regulamin swojej pracy, a dopiero potem regulamin konkursu na zarząd TVP. Oba mają być przedmiotem obrad na formalnym posiedzeniu, które odbędzie 22 albo 29 sierpnia. Potem RMN ogłosi konkurs na nowe władze TVP. - W tej sytuacji wątpię w dotrzymanie terminu 15 października wyznaczonego wcześniej na rozstrzygnięcie konkursu. Potrzebny będzie przecież czas dla kandydatów na przygotowanie zgłoszeń, potem na formalną ocenę nadesłanych dokumentów i rozmowy z kandydatami – wylicza Braun.
Rada zapoznała się też z przygotowaną dla niej opinią prawną, z której wynika, że ponieważ ustawa o radiofonii i telewizji nie podaje długości kadencji zarządów mediów publicznych, powinna to zrobić Rada Mediów Narodowych, powołując nowe władze.
Nieoficjalnie mówi się jednak, że zanim RMN zmieni zarząd TVP, sama może zostać rozwiązana i kompetencje powoływania władz mediów publicznych wrócą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, której nowy skład nie zaczął jeszcze działalności, bo na razie powołano troje członków wybieranych przez Sejm i Senat - brakuje jeszcze dwóch wyznaczanych przez prezydenta.
(RUT, 18.08.2016)