Tureckie władze uderzyły w media
Turecka Najwyższa Rada Radia i Telewizji (RTUK) poinformowała, że na nadzwyczajnym posiedzeniu po nieudanej próbie obalenia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana postanowiła odebrać licencje wszystkim 24 stacjom radiowym i telewizyjnym, mającym powiązania z ruchem religijnym Hizmet.
Hizmet to ruch religijny skupiony wokół przebywającego na emigracji w USA Fethullaha Gulena, który oskarżany jest przez tureckie władze o przygotowanie nieudanego zamachu stanu (Gulen zaprzecza temu). RTUK odebrała licencję 24 nadawcom, m.in. stacjom telewizyjnym Samanyolu i Can Erzincan oraz radiu Dunya Radio. Jak podaje niemiecka agencja DPA, w ostatnich dniach zablokowano również dostęp do 20 internetowych serwisów informacyjnych.
Według informacji dziennika "Bugun" od pracy odsunięto także co najmniej 60 korespondentów, redaktorów i personelu technicznego agencji informacyjnej Cihan. Wchodzi ona w skład grupy medialnej Feza Gazetecilik. Pracownicy agencji zostali zatrudnieni w niej przed przejęciem kontroli nad grupą medialną przez tureckie władze - w marcu br. prokurator wyznaczył prorządowego administratora do nadzoru nad Cihan. W tym samym miesiącu policja weszła do redakcji opozycyjnego dziennika "Zaman", którym również zarządza administrator.
(JM, PAP, 20.07.2016)