Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 02, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wolności mediów zagrażają nacjonalizm i populizm

Nacjonalizm i populizm zagrażają dziennikarstwu i wolności słowa - podkreślali uczestnicy międzynarodowej konferencji „(R)evolution of Europe's Press”, która odbyła się w piątek we Wrocławiu. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele organizacji zrzeszających dziennikarzy i wydawców.

Dyskusja toczyła się wokół dwóch zagadnień: jak zmieniająca się w Europie sytuacja polityczna przekłada się na wolność mediów i jaki wpływ ma na nią rozwój technologii.
- Istnieją partie i organizacje, które zagrażają wolności prasy w Europie i dziennikarstwu. Populiści skutecznie wykorzystują media społecznościowe, aby zmieniać obraz debaty publicznej. Kreują nas na elitarnych dziennikarzy, którzy nie słuchają ludzi. Powinniśmy się nad tym zastanowić, ponieważ, gdy przejmą władzę, konsekwencje będą ogromne – mówił Jean-Paul Marthoz z Committee for the Protection of Journalists. Zauważył też, że skrajna prawica zawłaszcza i wykorzystuje do swoich celów wolność wypowiedzi.
Na konferencji odczytano fragment listu Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, w którym zwrócił on uwagę, że nacjonalistyczni politycy w Polsce grożą właścicielom prywatnych mediów.
Na „rosnących w siłę nacjonalistów” zwrócił uwagę też Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji zaznaczając, że w obecnych czasach umacnia się populizm. Jego zdaniem zagrożenia dla niezależności mediów wynikające z politycznego nacisku lub narzucania warunków ekonomicznych, które ograniczają media, mają negatywny wpływ na demokrację i społeczeństwo obywatelskie.
W części poświęconej innowacjom technologicznym wystąpiła m.in. Holly Watt, wchodząca w skład zespołu śledczego brytyjskiego dziennika „The Guardian”, która przez osiem miesięcy pracowała nad ujawnieniem sprawy Panama Papers. – Był to projekt kompleksowy, obejmujący systemy finansowe różnych krajów. Bez wykorzystania technologii nie bylibyśmy w stanie tego zrobić - podkreśliła Watt.
W konferencji uczestniczyło blisko 60 dziennikarzy, polityków, start-upowców i ekspertów ds. mediów i technologii z 13 krajów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Ringier Axel Springer Media AG, International Press Institute, dzienników „The Guardian” i „Pravda”, a także redaktorzy naczelni polskich tytułów: Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), Michał Broniatowski („Forbes”).
Konferencja została zorganizowana przez organizacje zrzeszające wydawców i dziennikarzy: The Czech Publishers Association, The European Journalism Center, The European Federation of Journalists, The European Magazine Media Association, The European Newspaper Publishers' Association, Fondation EurActiv, The Hungarian Publishers Association, The Polish Publishers Association, The Slovak Publishers" Association, the Worldwide Magazine Media Association, The World Association of Newspapers and News Publishers. Partnerami wydarzenia byli: Izba Wydawców Prasy, Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury, Presscom.

(IKO, JM, 02.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.