Sejm uchwalił ustawę pomostową i odrzucił sprawozdanie KRRiT za ubiegły rok
Sejm uchwalił w środę ustawę medialną zwaną pomostową, która wprowadza Radę Mediów Narodowych (przejmie ona część kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji).
Ustawa pomostowa znosi podległość władz TVP i Polskiego Radia wobec ministra skarbu, co wprowadziła mała nowela medialna z grudnia ub.r. Zgodnie z przyjętą ustawą Rada Mediów Narodowych ma powoływać zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Nowo utworzona instytucja będzie miała pięciu członków powoływanych na sześcioletnią kadencję: trzech powoła Sejm, a dwóch prezydent RP spośród kandydatów zgłoszonych przez największe sejmowe kluby opozycyjne: Platformę Obywatelską i Kukiz'15 (kluby mają zgłaszać prezydentowi po dwie kandydatury, jeśli jeden z klubów nie zgłosi kandydatur, prawo to przypada klubowi Nowoczesnej).
Według przyjętej przez Sejm ustawy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż ma liczyć pięciu członków (wcześniej proponowano redukcję do trzech). Ponadto zrezygnowano z przepisu zakładającego, że do zadań KRRiT nie miałoby już należeć projektowanie w porozumieniu z premierem kierunków polityki państwa z zakresu radiofonii i telewizji.
Dziś Sejm odrzucił sprawozdanie KRRiT z działalności za 2015 rok. Teraz sprawozdaniem tym zajmie się Senat.
(IKO, PAP, 22.06.2016)