Sejmowa komisja kultury rekomenduje odrzucenie sprawozdania KRRiT za 2015 rok
Sejmowa komisja kultury opowiedziała się za odrzuceniem sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2015 rok.
Za odrzuceniem sprawozdania byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast posłowie opozycyjni - Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej i Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej - zgłosili wnioski o przyjęcie sprawozdania KRRiT. Teraz dokumentem zajmie się cały Sejm.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, jeśli Sejm i Senat odrzucą sprawozdanie KRRiT, a prezydent to potwierdzi, kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni. Dotychczas doszło do tego raz, w 2010 roku. Natomiast w 2008, 2009 i 2011 roku, gdy Sejm i Senat sprawozdanie odrzucały, na jej rozwiązanie nie zgadzali się prezydenci Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.
Niezależnie od losów sprawozdania kadencje obecnych członków Krajowej Rady upływają w lipcu br. (powołani przez prezydenta przewodniczący Jan Dworak, Krzysztof Luft i powołany przez Senat Stefan Pastuszka) oraz w sierpniu br. (powołani przez Sejm wiceprzewodniczący Witold Graboś i Sławomir Rogowski).
Zgodnie z projektem ustawy o Radzie Mediów Narodowych, złożonym w Sejmie przez posłów PiS w ubiegłym tygodniu, KRRiT ma stracić na rzecz RMN uprawnienia do powoływania rad programowych mediów publicznych. Prawo wyboru rad nadzorczych i powoływania zarządów publicznego radia i telewizji KRRiT straciła już w styczniu br. - na mocy małej ustawy medialnej przejął te kompetencje minister skarbu.
(RUT, PAP, 14.06.2016)