Zespół Trójki wczoraj protestował, dziś pozna swojego nowego szefa albo szefową
Sylwia Krasnodębska w TV Republika prowadziła program "Republika gwiazd"
Zespół Programu III Polskiego Radia prawdopodobnie dzisiaj pozna nowego dyrektora anteny. Jak dowiedział się ”Presserwis”, jako kandydatkę na szefową Trójki wymienia się Sylwię Krasnodębską z ”Gazety Polskiej Codziennie”. Wczoraj radiowcy Trójki zaprotestowali przeciwko zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji, zarząd Polskiego Radia dziś przedstawi nowego dyrektora Trójki. Ma to nastąpić przed południem na spotkaniu z pracownikami anteny. Od 10 marca, kiedy ze stanowiska zrezygnowała Paulina Stolarek-Marat, obowiązki szefa pełni Szymon Sławiński, wicedyrektor rozgłośni.
Według naszych ustaleń kandydatką na to stanowisko jest Sylwia Krasnodębska, szefowa działu kultura w ”Gazecie Polskiej Codziennie”. Nie pojawiała się wcześniej na giełdzie nazwisk. Czy Sylwia Krasnodębska zostanie dyrektorem Trójki? - Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam - mówi Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia. Krasnodębska w TV Republika prowadziła program ”Republika gwiazd”. Pracowała także w TVP – w redakcjach ”Panoramy” i ”Warto rozmawiać”.
Propozycję kierowania Trójką miała dostać także m.in. Agnieszka Burzyńska, była dziennikarka RMF FM i ”Wprost”, ostatnio w serwisie Kulisy24.com. Według dziennikarzy Trójki Burzyńska odmówiła. Wcześniej Agnieszkę Burzyńską planowano na kierownika redakcji aktualności Programu III, kiedy dyrektorem była jeszcze Paulina Stolarek-Marat.
Przed tygodniem Polskie Radio zwolniło Jerzego Sosnowskiego, kierownika redakcji publicystyki Programu III. Jako powód podano mu utratę zaufania zarządu. Sprzeciw wobec tej decyzji w wydanym wczoraj oświadczeniu wyraził zespół Trójki. Podpisało się pod nim prawie 90 osób. ”Uważamy, że nie ma ona merytorycznych podstaw i oznacza wielką stratę nie tylko dla Programu Trzeciego, ale całego Polskiego Radia” – napisali. ”Jerzy Sosnowski dla wielu z nas jest wzorem warsztatu i rzetelności dziennikarskiej, a jego audycje w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu Trójki jako marki i jako medium dla słuchaczy ciekawych świata, reprezentujących różne punkty widzenia na sprawy społeczne, polityczne oraz historyczne” – napisano w oświadczeniu. Radiowcy odnoszą się w nim także do upolitycznienia Trójki. "Wszelkie próby upolityczniania czy upartyjniania działalności Programu Trzeciego są nie do przyjęcia, ponieważ media publiczne nie należą do partii politycznych ani do nas, dziennikarzy, tylko do Polaków, którzy je utrzymują. Zgodnie z prawem, obowiązkiem dziennikarzy i kierownictwa Polskiego Radia jest realizowanie programów na najwyższym poziomie profesjonalnym i pozbawionych elementów propagandy politycznej".
Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk nie chce odnosić się do treści oświadczenia. - Każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania. Szanuję to, ale muszę postępować zgodnie z własną oceną sytuacji i kierunkiem, w jakim radio powinno podążać. Zwolnienie pana Jerzego Sosnowskiego zostało uzasadnione i nie będę tego już komentować - mówi Barbara Stanisławczyk.
(KOZ, 24.03.2016)