Dział: KOMUNIKATY PRASOWE

Dodano: Marzec 10, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Sonda 2” już od poniedziałku w Dwójce!

Już w najbliższy poniedziałek, 14 marca, o godz. 21:50 TVP2 wyemituje dwa pierwsze premierowe odcinki „Sondy 2”. Program jest kontynuacją kultowej serii telewizyjnej z lat 70. Gospodarzem dwójkowego cyklu będzie dr Tomasz Rożek. W pierwszych odcinkach on i jego goście prześledzą losy słynnych sond Voyager wystrzelonych w kosmos prawie 40 lat temu oraz zajmą się fascynującą dziedziną, jaką jest bionika.

Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Okazja ku temu jest doskonała: nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości bowiem doczekały się pointy. Dr Tomasz Rożek skomentuje ze współczesnej perspektywy, a także – wraz ze swoimi gośćmi – spróbuje odpowiedzieć na pytanie, w jakich kierunkach rozwinie się w ciągu najbliższych dziesięcioleci dzisiejsza nauka i technologia. Będzie to swoisty „list w butelce” do przyszłych pokoleń, a być może także twórców… „Sondy 3”.

Pierwszy odcinek oryginalnej „Sondy”, został wyemitowany 8 września 1977 roku. Rozpoczął się informacją nt. wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną bliźniaczych sond Voyager. Trzy dni przed emisją programu z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała sonda Voyager 1 (Voyager 2 wystrzelono 20 sierpnia 1977 roku). Obydwie sondy są dzisiaj najdalej od Ziemi poruszającymi się wytworami ludzkich rąk. Obydwie działają i dalej przesyłają informacje. Voyager 1 znajduje się ponad 100 jednostek astronomicznych od Ziemi, czyli 100 razy dalej niż Ziemia od Słońca i prawie 3 razy dalej niż Pluton od Słońca. Sygnał z Voyager 1 by dotrzeć na Ziemię potrzebuje aż 14 godzin.

Czego dowiedzieliśmy się dzięki misjom dwóch Voyagerów? Co aktualnie wiemy o kosmosie, a co wciąż pozostaje dla nas tajemnicą? Jak dzisiaj badamy kosmos? Kiedy polecimy na inne planety? Na to pytanie odpowiedzi poszuka dr Tomasz Rożek i jego goście.

Kolejnym tematem premierowej „Sondy 2” będzie fascynująca… bionika. Choć ludzie naturę podglądali od zawsze, nowoczesna technologia bez kopiowania tego, co naturalne, jest bezradna. Drapacze chmur, superszybkie pociągi, samoloty odrzutowe i okręty podwodne, ale także kosmiczne materiały, czy implanty wszczepiane do ciała człowieka nie mogłyby powstać, gdyby ich twórcy nie czerpali z pomysłów przyrody.

„Sonda 2” aktywnie zaistnieje także w Internecie, angażując użytkowników Facebooka, czy serwisu Instagram do samodzielnych poszukiwań i badań. A wszystko po to, by dowieść, że tematyka naukowa jest nie tylko fascynująca, ale i dostępna wszystkim ciekawym otaczającego świata.

„Sondę 2” poprowadzi dr Tomasz Rożek, który jak nikt inny potrafi opowiadać o skomplikowanych zjawiskach naukowych. Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Jest szefem działu „Nauka i Gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Współpracował z „Wiedzą i Życiem”, magazynem „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”. Regularnie publikuje w magazynie „Focus”. Pisze nie tylko dla periodyków. Jego pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. Rok później ukazała się jego „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). Z kolei w 2014 r. wydał „Kosmos” (WAB), będący pierwszą częścią naukowej trylogii. Prowadzi pop-naukowego bloga „Nauka. To lubię”. Kieruje stowarzyszeniem „Śląska Kawiarnia Naukowa”.
Sam o sobie mówi, że spora część jego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciał zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechał zwiedzać Wiedeń, a poznał żonę. Chciał robić doktorat i na niemal 4 lata trafił do największego centrum naukowego w Europie. Wraz z żoną planował powiększyć rodzinę – urodziły się bliźniaki. Wrócił z emigracji, by zostać naukowcem. Tymczasem został dziennikarzem. Charyzma i ciekawość świata nie pozwalają mu ustać w miejscu. Teraz w tę niezwykłą podróż dr Tomasz Rożek zabierze widzów Dwójki.

 

Zespół Rzecznika Prasowego TVP

(10.03.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.