Na Press.pl na bieżąco najważniejsze newsy o mediach i reklamie  |  Z pełnym wydaniem newslettera "Presserwis" wracamy na Państwa skrzynki w poniedziałek  |  Masz już "Presserwis"? To codzienny newsletter, który dostaniesz rano na swoją skrzynkę pocztową  |  Publikujemy tam kilkadziesiąt mniejszych i większych materiałów o mediach i reklamie – newsów, analiz, opinii  |  To tematy, o których potem mówią inni  |  Możesz zamówić "Presserwis" – kliknij tutaj  | 

Na Press.pl na bieżąco najważniejsze newsy o mediach i reklamie  |  Z pełnym wydaniem newslettera "Presserwis" wracamy na Państwa skrzynki w poniedziałek  |  Masz już "Presserwis"? To codzienny newsletter, który dostaniesz rano na swoją skrzynkę pocztową  |  Publikujemy tam kilkadziesiąt mniejszych i większych materiałów o mediach i reklamie – newsów, analiz, opinii  |  To tematy, o których potem mówią inni  |  Możesz zamówić "Presserwis" – kliknij tutaj  | 

Na Press.pl na bieżąco najważniejsze newsy o mediach i reklamie  |  Z pełnym wydaniem newslettera "Presserwis" wracamy na Państwa skrzynki w poniedziałek  |  Masz już "Presserwis"? To codzienny newsletter, który dostaniesz rano na swoją skrzynkę pocztową  |  Publikujemy tam kilkadziesiąt mniejszych i większych materiałów o mediach i reklamie – newsów, analiz, opinii  |  To tematy, o których potem mówią inni  |  Możesz zamówić "Presserwis" – kliknij tutaj  | 

Dział: KOMUNIKATY PRASOWE

Dodano: Luty 23, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wiosna w TVP Kultura

Nowe programy: „Kultura fizyczna”, „Tanie dranie”, „Chuligan literacki”, „Dezerterzy” i powrót „Trzeciego punktu widzenia”, a także nowi prowadzący, jeszcze więcej aktualności ze świata kultury, gorące debaty i publicystyczne spory oraz premierowe wydarzenia muzyczne, nowe pasmo filmowe „Młodzi gniewni” i liczne premiery w znanych i docenianych pasmach filmowych Anteny – to wiosenna wizytówka TVP Kultura.

Wiosną już od rana zapraszamy widzów do aktywnego uczestniczenia w kulturze, w towarzystwie artystów sztuk wizualnych współtworzących program „Kultura fizyczna”, którego autorami są Laura Pawela i Marcin Kamiński. Codzienną dawkę aktualności kulturalnych będą serwować „Informacje Kulturalne”, których skrót wyemituje wcześniej Program 1 TVP jako magazyn „Pegaz flash”. O najciekawszych tematach społeczno-kulturalnych będą dyskutować Krzysztof Kłopotowski, Jakub Moroz i ich goście w nowym programie „Tanie dranie”. Publikacjom książkowym przyjrzy się Mateusz Matyszkowicz w magazynie „Chuligan literacki”, zaś Łukasz Orbitowski przedstawi ciekawych twórców funkcjonujących poza głównym obiegiem kultury w programie „Dezerterzy”. Do TVP Kultura powróci także „Trzeci punkt widzenia”. Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz będą dyskutować o znaczących wydarzeniach społeczno-politycznych w ujęciu filozoficznym.

W naszej ramówce nie zabraknie także programów obecnych do tej pory na Antenie: „Eurokultury”, „Tygodnika Kulturalnego” i „Niedzieli z…”.
Obfita w premiery będzie również nasza oferta filmowa. W paśmie „Panorama kina światowego” widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie filmy jak: „Ceremonia” w reżyserii jednego ze współtwórców francuskiej nowej fali – Claude’a Chabrola, nominowany do Złotej Palmy w Cannes film braci Arnauda Larrieu i Jean-Marie Larrieu „Malować albo kochać” czy nominowany do włoskich Złotych Globów film Silvio Soldiniego „Czego chcę więcej”. W „Wieczorze kinomana” wyemitujemy m.in.: „Miłość” Michaela Hanekego, „Tokijską opowieść” Yasujiro Ozu i „Żelazny krzyż” Sama Peckinpaha.

Naszych widzów zaprosimy także do śledzenia konkursu Młody Muzyk Roku, a wielbicieli teatru na przegląd spektakli z udziałem Magdaleny Cieleckiej i sztuk Williama Szekspira oraz transmisję spektaklu „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reżyserii Piotra Tomaszuka.

PUBLICYSTYKA

TANIE DRANIE nowość
poniedziałek, ok. godz. 22:00 od 7 marca
Kameralne show oparte na osobowościach prowadzących – Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza, którzy wraz z zaproszonymi do studia gośćmi omawiają aktualne wydarzenia ze świata kultury w szerokim kontekście idei. Punktem wyjścia do dyskusji może być książka, film lub sztuka teatralna. Rozmowa na poważne tematy podane z humorem.

CHULIGAN LITERACKI nowość
wtorek, ok. godz. 22:00 od 1 marca
Program literacki Mateusza Matyszkowicza realizowany w interdyscyplinarnej konwencji. Prowadzący i jego gość – autor omawianej publikacji – rozmawiają w przestrzeni nawiązującej do tematyki podejmowanej w książce (np. muzea, galerie sztuki, sale teatralne lub koncertowe). Celem programu jest nie tylko rozmowa o literaturze, ale także ukazanie związków pomiędzy różnymi dziedzinami kultury. Gościem pierwszego odcinka będzie Przemysław Dakowicz, a punktem wyjścia do rozmowy będzie jego książka „Ćwiczenia duchowne. Poematy”.

DEZERTERZY nowość
czwartek, ok. godz. 22:00 od 3 marca
Znany pisarz Łukasz Orbitowski zaprasza do swojego programu interesujących gości, związanych z kulturą, ale spoza medialnego mainstreamu, którzy z różnych powodów „zdezerterowali” z głównego obiegu kultury. Bohaterowie – reprezentujący różne pokolenia, idee twórcze i postawy światopoglądowe – opowiadają o swojej twórczości w kontekście własnych doświadczeń i wyborów życiowych.

TRZECI PUNKT WIDZENIA nowość
niedziela, ok. godz. 22:20 od 13 marca
Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz, czyli rozdyskutowany tercet filozoficzny. Prowadzący podejmują aktualne tematy społeczno-polityczne w ujęciu filozoficznym.

INFORMACJE KULTURALNE
poniedziałek-piątek, godz. 20:00
Od marca jeszcze więcej aktualności ze świata kultury. „Informacje Kulturalne” będą obecne w TVP Kultura pięć razy w tygodniu. Każde wydanie programu poprzedzone będzie emisją jego skróconej wersji w TVP1 jako „Pegaz flash”.

INFORMACJE KULTURALNE EKSTRA
sobota, ok. godz. 15:40
Specjalne wydanie „Informacji Kulturalnych”. Kameralne rozmowy Marty Perchuć-Burzyńskiej, Maxa Cegielskiego i Andrzeja Rossy z wybitnymi osobistościami świata kultury.

EUROKULTURA
sobota, godz. 20:00
Magazyn relacjonujący wydarzenia kulturalne w Europie, powstający we współpracy z niemiecką stacją Deutsche Welle.

TYGODNIK KULTURALNY
piątek, ok. godz. 22:30
Prowadzący Michał Chaciński i jego goście – krytycy z różnych dziedzin kultury – podsumowują aktualne wydarzenia i wskazują widzom wartościowe pozycje.

NIEDZIELA Z…
niedziela, godz. 17:15
Spotkania Agnieszki Szydłowskiej z najwybitniejszymi artystami i ich gośćmi oraz prezentacja dorobku bohaterów – filmów, spektakli czy koncertów. W marcu premierowe spotkania z kinem Krzysztofa Kieślowskiego (13 marca) i Krzysztofem Zanussim (27 marca).

SZTUKI WIZUALNE

KULTURA FIZYCZNA nowość
poniedziałek-piątek, godz. 7:35 od 14 marca
Poranna rozgrzewka, gimnastyka ciała bądź umysłu, sztuka dnia codziennego. Artyści sztuk wizualnych, m.in. Anna Molska, Jaśmina Wójcik, Łukasz Jastrubczak, realizują serie krótkich form wideo, wykorzystując motyw porannej gimnastyki. Autorski projekt artystki Laury Paweli i Marcina Kamińskiego.

KTÓRĘDY PO SZTUKĘ
poniedziałek, po godz. 23:00 od 4 kwietnia
Program, który ma na celu zaprezentowanie prac najnowszych. To telewizyjna próba stworzenia kanonu dzieł sztuki ostatnich lat. W kolejnym sezonie przedstawimy prace z kolekcji MOCAK-u.

VIDEOFAN
piątek, ok. godz. 18:30
Podstawowym założeniem serii jest przekonanie widza, że o sztuce można mówić w sposób łatwy i przystępny, poza hermetycznym nurtem krytycznego dyskursu.

PERFORMANCE
środa, ok. godz. 23:30
W poszczególnych odcinkach prezentowane są działania artystów związanych z niewielkimi galeriami sztuki. Program wspiera oddolne inicjatywy kulturotwórcze w całej Polsce.

FILM

WIECZÓR KINOMANA premiery
piątek, godz. 20:20
W paśmie w marcu widzowie zobaczą: brytyjsko-niemiecki dramat wojenny z 1977 r. w reż. Sama Peckinpaha – „Żelazny krzyż” (4 marca); „Tokijska opowieść” (18 marca) z 1953 r. w reż. Yasujiro Ozu oraz poruszający dramat z 2012 r. Michaela Haneke „Miłość” (25 marca).

BILET DO KINA
sobota, godz. 20:20
W cyklu zaprezentowane zostaną filmy: „Otwarte serce” (5 marca) z 2012 r. francuskiej reżyserki Marion Laine; wstrząsający dramat Rolanda Joffe z 1984 r. „Pola śmierci” (12 marca); nominowany do Cezara w kategorii „Najlepsza muzyka filmowa” – „Molier na rowerze” (19 marca) z 2013 r. w reż. Philippe Le Guaya oraz „Mistrz” (26 marca) z 2012 r. w reż. Paula Thomasa Andersona.

PANORAMA KINA POLSKIEGO I ŚWIATOWEGO premiery
W poniedziałkowym paśmie „Panorama kina polskiego”, po raz pierwszy na Antenie TVP Kultura, zostanie zaprezentowane uhonorowane wieloma nagrodami dzieło z 2013 r. duetu reżyserskiego – Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze – „Papusza” (28 marca, godz. 20:00).
Z kolei we wtorkowym paśmie „Panorama kina światowego” wyemitowane zostaną: „Ceremonia” (1 marca, godz. 22:40) z 1995 r. w reż. jednego ze współtwórców francuskiej nowej fali Claude’a Chabrola; nawiązujący do egipskich protestów na Placu Tahir, film egipskiego reżysera Yousry Nasrallaha – zrealizowany w 2011 r. „Po bitwie” (8 marca, godz. 22:15); palestyńsko-izraelski romans między dwoma mężczyznami z 2012 r. „W ciemno” (15 marca, godz. 22:25) w reż. Michaela Mayera; nominowany do Złotej Palmy w Cannes film z 2004 r. duetu – Arnaud Larrieu i Jean-Marie Larrieu – „Malować albo kochać” (22 marca, godz. 22:30) oraz nominowany w 4 kategoriach do włoskich Złotych Globów film Silvio Soldiniego z 2010 r. „Czego chcę więcej” (29 marca, godz. 23:25).

FILMY, KTÓRE ZMIENIŁY AMERYKĘ premiery
W czwartkowym paśmie (powtórki: piątki, ok. godz. 23:00) zaprezentujemy premierowo kultowe dzieło Woody’ego Allena z 1972 r. – „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać” (3 marca, godz. 20:20).

WIĘCEJ NIŻ FIKCJA premiery
A w środowym paśmie pokażemy, również premierowo, dokument Michaela Oberta z 2013 r. „Uciekinier z Nowego Jorku” (9 marca, godz. 20:20).

MŁODZI GNIEWNI nowe pasmo
W marcu, w środy ok. godz. 22:00 (powtórki w czwartki w późnych godzinach nocnych), w TVP Kultura pojawi się nowe pasmo pokazujące polskie filmy, których bohaterami są młodzi zbuntowani.

SZTUKA – PRYWATNE ŻYCIE ARCYDZIEŁ
czwartek, ok. godz. 9:00 (powtórki w niedziele ok. godz. 15:00)
Nie zabraknie też sztuki w bardziej tradycyjnej filmowej formie. Specjalnie na wiosnę Redakcja Filmowa TVP Kultura poleca cykl dokumentalny produkcji BBC „Prywatne życie arcydzieł”, w którym prezentowane będę klasyczne dzieła sztuki, m.in.: „Adoracja ze św. Janem i św. Bernardem” Filippo Lippiego, „Mistyczne Boże Narodzenie” Sandro Botticellego, „Zdjęcie z krzyża” Rogiera van der Weydena.

TERAZ ANIMACJE! premiery
W tym paśmie, w marcu, TVP Kultura premierowo pokaże dwa filmy animowane: „Hipopotamy” (6 marca, godz. 23:10) z 2014 r., real. Piotr Dumała oraz „Kamienica” (17 marca, godz. 19:40) z 2013 r., real. Agnieszka Burszewska. Premierową emisję „Hipopotamów” poprzedzi emisja „Zbrodni i kary” z 2000 r. Piotra Dumały (3 marca, godz. 19:25).

PREMIERY KWIETNIOWE
Ponadto w kwietniu premierowo TVP Kultura wyemituje filmy: „Wichrowe wzgórza” (2011 r., reż. Andrea Arnold), „Miłość i śmierć” (1975 r., reż. Woody Allen), „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” (2014 r., reż. Hubert Sauper), „Alpy” (2011 r., reż. Giorgos Lanthimos), „Gosford Park” (2001 r., reż. Robert Altman), „Hardkor Disko” (2014 r., reż. Krzysztof Skonieczny), a także dzieła: Marcela Carné: „Komediantów” (1945 r.) i „Ludzi za mgłą” (1938 r.) i Billy'ego Wildera: „Podwójne ubezpieczenie” (1944 r.) i „Pół żartem, pół serio” (1959 r.). W kwietniu premierowo będzie można również zobaczyć animację Sylwii Gaweł „Udomowienie” (2015 r.).

MUZYKA

MŁODY MUZYK ROKU 2016
31 marca, godz. 20:00 – półfinał premiera
11 kwietnia, godz. 20:00 – finał premiera
To ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na jednym z klasycznych instrumentów. To wspólne przedsięwzięcie TVP Kultura, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Muzyki i Tańca. Podczas tegorocznej edycji konkursu TVP Kultura po raz pierwszy będzie transmitowała półfinał – młodzi instrumentaliści wykonają wybrany utwór na instrument solo lub przy akompaniamencie fortepianu. Finał konkursu – pokazywany na żywo w TVP Kultura – wyłoni reprezentanta Polski na Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii.

PORTRETY – B.B. KING: ŻYCIE RILEYA
14 marca, godz. 18:05 premiera
Dokument ukazujący historię życia jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszechczasów, człowieka, który inspirował niezliczoną liczbę muzyków i miał wpływ na nowe gatunki muzyczne. Reż. Jon Brewer.
Dzień wcześniej, 13 marca o godz. 23:55, przypomnimy koncert B.B. Kinga zarejestrowany podczas festiwalu w Montreux w 1993 r.

PASJA WEDŁUG ŚW. JANA, JOHANNA SEBASTIANA BACHA
25 marca, godz. 13:30 premiera
Widowisko teatralno-muzyczne wyreżyserowane przez Petera Sellarsa na podstawie dzieła Bacha portretującego cierpienia Chrystusa. Orkiestra Filharmonii Berlińskiej wystąpiła pod dyrekcją Simona Rattle'a.

TRZY GWIAZDY W MONACHIUM
27 marca, godz. 15:35 premiera
Największe gwiazdy opery po raz pierwszy razem podczas wyjątkowego koncertu w Monachium. Anna Netrebko, Jonas Kaufmann oraz Thomas Hampson wykonują utwory Verdiego, Pucciniego, Giordano, Leoncavalla, Bizeta, Offenbacha i Lehara.

STING – LIVE IN BERLIN
27 marca, godz. 00:10 (cz. I) premiera
28 marca, godz. 22:15 (cz. II) premiera
Koncert Stinga z udziałem Royal Philharmonic Orchestra. W repertuarze znalazły się takie przeboje artysty, jak „Roxanne”, „Every little thing she does is magic”, „King of pain”, zaaranżowane przez orkiestrę symfoniczną.

PORTRETY – JIMI HENDRIX – THE GUITAR HERO
28 marca, godz. 18:15 premiera
Film dokumentalny przedstawiający losy słynnego rockowego gitarzysty i jego wpływ na rozwój muzyki. W dokumencie wypowiadają się znakomici muzycy i wyznawcy Hendrixa: Eric Clapton, Slash, Mick Taylor i Dave Mason. Reż. Jon Brewer.

TEATR

MIESIĄC Z MAGDALENĄ CIELECKĄ
wtorek, godz. 20:20 od 1 do 22 marca
Cykl cotygodniowych prezentacji przedstawień z udziałem wybitnej aktorki Magdaleny Cieleckiej.
Prezentację otworzy „Ksiądz Marek” (1 marca) w reżyserii Krzysztofa Nazara. Poemat dramatyczny należy do utworów rzadko inscenizowanych. Zaliczany do tzw. dramatów mistycznych Juliusza Słowackiego został osnuty wokół autentycznych wydarzeń historycznych. Ich bohaterem jest ks. Marek Jandołowicz – kaznodzieja, superior klasztoru karmelitów w Barze. Podczas konfederacji barskiej zyskał opinię proroka i cudotwórcy. Już za życia otaczany był kultem, a jego legendę rozwinęli m.in. romantycy. U Słowackiego postać karmelity, jak i wydarzenia związane z upadkiem Baru w czerwcu 1768 r. nabierają znaczenia symbolicznego, przeradzając się w misterium męczeństwa i zmartwychwstania. Finał konfederacji barskiej jest ukazany jako przełomowy moment w dziejach narodu: upadku Polski monarchistyczno-magnackiej i narodzin nowej – republikańskiej i demokratycznej. Jest ona reprezentowana przez ideały miłości, prawdy i ofiary właśnie w osobie ks. Marka, charyzmatycznego „bożego rycerza”, przywódcy poświęcającego swoje życie po to, żeby przez oczyszczające cierpienie i odrodzeńczą moc zmienić bieg historii. Magdalena Cielecka wciela się w rolę Judyty. Partnerują jej: Krzysztof Globisz, Daniel Olbrychski i Janusz Gajos.
Inne spektakle, które TVP Kultura pokaże w tym cyklu to: „Sandra K.” (8 marca) Marii Zmarz-Koczanowicz; „Kolekcja” (15 marca) Marcina Wrony; „Przesilenie” (22 marca) Waldemara Krzystka.
Po zakończeniu cyklu z Magdaleną Cielecką, w ostatni wtorek miesiąca TVP Kultura pokaże operę Giacoma Pucciniego „Tosca” (29 marca, premiera!). Spektakl Royal Opera House wyreżyserował Jonathan Kent. To jedno z najpopularniejszych dzieł Pucciniego. Premiera opery odbyła się 14 stycznia 1900 r.

HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIMtransmisja z Teatru Studio
20 marca (niedziela), godz. 20:00 transmisja
Spektakl realizowany jest w ramach festiwalu Gorzkie Żale. „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka uważana jest za najstarszy i najbardziej dojrzały dramat staropolski. W adaptacji Piotra Tomaszuka odpowiednikiem Prologusa jest wikary ze współczesnej parafii na podlaskiej wsi, który postanawia wystawić to misterium z parafianami. Tak obsadza role, aby wykorzystać realia życia codziennego wykonawców i podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.
W obsadzie: Rafał Ga?sowski, Dariusz Matys, Mateusz Krzyz˙ewski, Monika Kwiatkowska, Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski, Ewanjelista.

MIESIĄC Z SZEKSPIREM
TVP Kultura w kwietniu włączy się w obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira. W każdy wtorek o godz. 20:20 wyemitujemy spektakle zrealizowane na podstawie sztuk brytyjskiego dramaturga. Przegląd rozpoczniemy klasykiem Teatru Telewizji z 1974 r. – spektaklem „Romeo i Julia” w reż. Jerzego Gruzy, z Bożeną Adamek i Krzysztofem Kolbergerem w rolach głównych. Wśród spektakli znajdą się także realizacje dokonane przez TVP Kultura.

(Materiał prasowe)

(23.02.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.