Dział: PRASA

Dodano: Luty 17, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

NARODOWY TEST WIEDZY O MEDIACH (pytanie nr 7)

Z okazji 20-lecia magazynu "Press" w najnowszym numerze ukaże się "Narodowy test wiedzy o mediach i reklamie". Na Press.pl trwają kilkudniowe korki, dla tych którzy chcą się do niego solidnie przygotować.

Pytanie 7.

Na początku 2013 roku Znak wydaje książkę Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”. Żona Wojciecha Jagielskiego, byłego dziennikarza „Gazety Wyborczej”, obecnie PAP, trafiła do kliniki psychiatrycznej z objawami stresu bojowego – ciągły lęk o los męża, który był na ponad 50 wojnach, zdominował jej życie i wywołał chorobę. W intymnej książce opisuje swoje przeżycia, brak porozumienia z najbliższym człowiekiem, swoją nieumiejętność sprzeciwu wobec jego decyzji. Wojciech Jagielski wiedział, że żona o nim pisze; gdy była już w połowie, przeczytał tekst i powiedział:
a) że nie miałby siły czytać tego dalej (6 wskazań)
b) że ta książka go zniszczy (0 wskazań)
c) że temat jest bardzo dobry i niech pisze dalej, bo szkoda go zaprzepaścić (0 wskazań)

Odpowiedź: W rozmowie w Polskim Radiu Grażyna Jagielska opowiadała: „A kiedy byłam już w połowie, Wojtek przeczytał i powiedział, że temat jest bardzo dobry i szkoda go zaprzepaścić. Okazało się, że dla dobrego tematu byliśmy w stanie poświęcić nawet naszą prywatność”.

Pytanie 6.

Korki od szampana strzelają w lipcu 2011 roku siedzibie... – no właśnie, której redakcji? – gdy w lipcu 51 proc. udziałów w Presspublice, wydawcy m.in. dziennika „Rzeczpospolita”, kupuje od brytyjskiego funduszu Mecom krakowski przedsiębiorca Grzegorz Hajdarowicz:
a) w redakcji „Gazety Polskiej” (6 wskazań)
b) w redakcji „Dziennika Gazety Prawnej” (14 wskazań)
c) w redakcji „Wprost” (25 wskazań)

Odpowiedź: Korki od szampana strzelały w redakcji „Gazety Polskiej” – jej naczelny Tomasz Sakiewicz uznał, że transakcja ma polityczne dno: chodzi o to, by w niepokornym wobec władzy dzienniku zmienić linię redakcyjną. I wysnuł wniosek, że „Gazeta Polska” wkrótce nie będzie miała konkurenta jako jedyna "niepokorna". Rzecz jasna, przeliczył się.

Pytanie 5.

W ciągu jednego marcowego dnia 2000 roku kolejne spółki – w większości z udziałem Skarbu Państwa – ogłaszają, że wchodzą do Telewizji Familijnej SA. Dotychczas jedynym jej udziałowcem była Prowincja oo. Franciszkanów. W powstającą ogólnopolską komercyjną telewizję katolicką zainwestowali: Prokom Investment, KGHM Metale, Polski Koncern Naftowy, Polskie Sieci Elektroenergetyczne i PZU Życie. W marcu 2001 roku ruszyła TV Puls. Jak się zakończyła ta przygoda państwowych spółek z mediami?
a) kompletną klapą i likwidacją telewizji w takim kształcie, w jakim działała na początku (19 wskazań)
b) spółki zarobiły na tej inwestycji i odsprzedały potem swoje udziały Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi (6 wskazań)
c) spółki odkupiły udziały Franciszkanów i wprowadziły TV Puls na MUX (12 wskazań)

Odpowiedź: To była kompletna klapa. TV Puls na tym etapie istnienia zakończyła nadawanie w kwietniu 2003 roku. Już wcześniej zlikwidowano sztandarowe programy. Zadłużenie nadawcy, TF SA, sięgało 130 mln dol.

Pytanie 4.

Ogólnopolska gazeta Tomasza Wołka „Życie” ukazała się we wrześniu 1996 roku w nakładzie 204 tys. egz. i pierwszego dnia już o 9 rano nie było jej w kioskach. Redakcję tworzyli m.in. byli dziennikarze „Życia Warszawy” i „Pulsu dnia” TVP: Bronisław Wildstein, Piotr Zaremba, Marek Budzisz, Paweł Fąfara, Piotr Semka, Igor Zalewski, Robert Mazurek, Jacek Łęski, Rafał Kasprów. Ponad rok później część z nich odeszła, bo:
a) wicenaczelni ocenzurowali tekst na temat zakazu importu żelatyny (30 wskazań)
b) naczelny nie zgodził się na „Autorski przegląd tygodnia Mazurka i Zalewskiego” (8 wskazań)
c) wydawca postanowił zmienić tytuł na „Życie z kropką” (4 wskazania)

Odpowiedź: Pięciu dziennikarzy odeszło z „Życia” po tzw. aferze żelatynowej. Poszło o tekst Roberta Mazurka i Igora Zalewskiego z lutego 1998 roku. Wstęp brzmiał: „Kilku ministrów twierdzi, że to wiceminister Janusz Tomaszewski, szef resortu spraw wewnętrznych, przeforsował zakaz importu żelatyny”. Tekst sugerował związki Kazimierza Grabka, właściciela firm żelatynowych, z AWS. Dwaj wicenaczelni – Tomasz Wróblewski i Paweł Fąfara – wprowadzili jednak tak radykalne zmiany w teście, że autorzy wycofali swoje podpisy spod materiału.

Pytanie 3.

Po zmianie ramówki i wizerunku wiosną 2002 roku Program III zaczyna używać tylko nazwy „Trójka”. Dziennikarzom nie wolno mówić „Program III”. Przypominają im o tym wywieszone na korytarzach kartki: „Prowadzący audycje, nazywamy się »Trójka«, i takiej nazwy używamy”. Gdy Grzegorz Miecugow, oceniając zmiany w radiu, napisał w „Polityce”: „Dziś nie odróżniam mojej Trójki od radia Las Vegas z Ciechocinka” – Witold Laskowski, dyrektor i redaktor naczelny stacji, wydał mu zakaz wchodzenia do budynku Programu III. Potem taki sam zakaz dotknął:
a) ekipę „Faktów” TVN (22 wskazania)
b) pracowników Programu I, bo śmiali się z nakazu mówienia „Trójka” (27 wskazań)
c) tych gości „Salonu politycznego Trójki”, którzy krytykowali zmiany (21 wskazań)

Odpowiedź: W październiku 2002 roku reporterzy „Faktów” TVN dowiedzieli się, że nie mogą wchodzić do budynku Trójki przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie. To była kara za wyemitowany w „Faktach” krytyczny materiał o kondycji Trójki pod rządami Laskowskiego.

Pytanie 2.

Kiedy w sobotę 23 lutego 2002 roku radia informowały o opublikowanym w „Rzeczpospolitej” tekście Jerzego Morawskiego „Grzech w Pałacu Arcybiskupim”, jeden z poznańskich dziennikarzy, interesujący się od dawna sprawą abp. Juliusza Paetza, pobiegł do kiosku zobaczyć, co napisała konkurencja. – No i co pani o tym sądzi? – spytał znajomą kioskarkę. – E tam, co to za sprawa, przecież wszyscy wiedzą – wzruszyła ramionami kioskarka. On też wiedział. I kilku jego kolegów dziennikarzy z innych redakcji. Jednak nic nie napisali. No, niezupełnie – tekst „Rzeczpospolitej” o tym, że poznański metropolita molestował seksualnie księży i kleryków, nie był pierwszym, jaki na ten temat pojawił się w prasie. Tylko że ten pierwszy media zlekceważyły. A pojawił się w:
a) „Faktach i Mitach” (29 wskazań)
b) „Nie” (26 wskazań)
c) „Trybunie” (3 wskazania)

Odpowiedź: 24 sierpnia 2001 roku tygodnik „Fakty i Mity” opublikował materiał „Czerwone majtki arcybiskupa...”. Inne media nie podjęły jednak tematu. Dopiero po tekście Morawskiego w „Rzeczpospolitej” wybuchł skandal, w efekcie którego abp Paetz został arcybiskupem seniorem archidiecezji poznańskiej - a dzięki temu Poznań trafił na tyłówkę amerykańskiego filmu „Spotlight”. 

Pytanie 1.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała wiosną 2003 roku rady nadzorcze publicznych rozgłośni regionalnych. Z życiorysów 68 nowych członków rad wynikało, że w radach znaleźli się członkowie SLD bądź PSL, zwolennicy SLD bądź PSL, kandydaci związani z lewicowym Stowarzyszeniem „Ordynacka” - generalnie: zaplecze opcji rządzącej. „To narzucenie kagańca partyjnego na media publiczne!” – grzmiał członek KRRiT. Który?
a) Tomasz Goban-Klas (13 wskazań)
b) Lech Jaworski (11 wskazań)
c) Jarosław Sellin (90 wskazań)

Odpowiedź: W maju 2003 roku nominacjami czysto politycznymi do rad nadzorczych mediów publicznych oburzony był Jarosław Sellin ("Press" 6/2003) – dziś wiceminister kultury, którego sposób wyboru Jacka Kurskiego na prezesa TVP już nie oburza.

 

 

(17.02.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.