Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 15, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes Kurski i dyrektor Pawlicki zaprezentowali wiosenną ramówkę TVP 1

Program 1 Telewizji Polskiej wprowadzi w marcu na antenę audycje z gatunku publicystyki politycznej i kulturalnej, talk-show, serial o Eugeniuszu Bodo, a także przywróci niedzielny „Teleranek”. Na kwiecień stacja szykuje zaś telewizję śniadaniową i pasmo dla seniorów oraz jeszcze więcej publicystyki.

 

Hitem ramówki Jedynki ma być serialowa superprodukcja „Bodo” zamówiona jeszcze przez poprzedniego dyrektora stacji. Serial o Eugeniuszu Bodo będzie emitowany w niedziele o 20.25. Po nim zaplanowano nowy talk-show, który poprowadzi Piotr Gociek z „Tygodnika do Rzeczy”. – To będzie program typu late night show, nagrywany z publicznością – mówi Jan Pawlicki, dyrektor TVP 1. Producentami będą TVP i Andrzej Horubała.
Powracającą nowością będzie program Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać”, już kiedyś w Jedynce emitowany. Jak zapowiedział na prezentacji ramówki Jedynki prezes TVP Jacek Kurski, redakcja „Warto rozmawiać” przenosi się na Woronicza (program Pospieszalskiego „Bliżej” dla TVP Info powstawał jako produkcja zewnętrzna). – Redakcja „Warto rozmawiać” dostanie u nas swój pokój, a Jarosław Wróblewski z zespołu przygotowującego program zostanie współpracownikiem telewizji – zapowiada Jan Pawlicki. Program „Warto rozmawiać” będzie nadawany we wtorki o 21.25.
Z kolei program Jacka Łęskiego „Chodzi o pieniądze” o kulisach wydarzeń i zjawisk gospodarczych będzie dzielił pasmo ze znanym już cyklem reporterskim „Po prostu” Tomasza Sekielskiego – będą emitowane na zmianę co drugi tydzień w czwartki o 22.25, po „Sprawie dla reportera” Elżbiety Jaworowicz.
W środowe wieczory, o 22.35, na antenie pojawi się inna powracająca nowość – „Pegaz”. Poprowadzą go Marek Horodniczy, były naczelny „Frondy”, i Agnieszka Szydłowska, związana z radiową Trójką i TVP Kultura. Oprócz tego wydania „Pegaz” będzie miał krótsze odsłony: flesze emitowane przed „Teleexpressem” i wersję dla dzieci. Dla najmłodszych widzów Jedynka przygotowała też powrót niedzielnego „Teleranka”, który od marca będzie emitowany o 9.30 (pokaże go też kanał TVP ABC).
Teatr Telewizji ma pokazać w br. od sześciu do ośmiu premier. – Chciałbym, żeby było ich osiem – mówi prezes TVP Jacek Kurski. – Drugim komponentem oferty teatralnej będą monodramy lub kameralne spektakle z mniejszych teatrów. Tu moglibyśmy zacząć od dwóch, trzech, a z czasem pokazywać pięć premier rocznie. Do tego cyfrowo odnowione sztuki z zagranicznej klasyki, może nawet z dubbingiem – informuje prezes TVP. Premierowy spektakl kosztuje 600-700 tys. zł, na monodram telewizja wydałaby do 100 tys. zł. Skąd pieniądze? – Ministerstwo kultury nie może nam ich przekazać bezpośrednio, ale rozmawiamy z instytucjami, z którymi możemy w tej dziedzinie współpracować – odpowiada Jacek Kurski.
W kwietniu ramówka Jedynki przejdzie lifting. Stacja wprowadzi pasmo śniadaniowe (w przeszłości emitowała rano „Kawę czy herbatę”). – Zaczniemy z osobami już sprawdzonymi, ale planujemy casting na nowe twarze – mówi Jan Pawlicki. Studio programu śniadaniowego będzie się mieściło w centrum Warszawy (udostępnione za produkt placement), reżyserka na Woronicza. – Reklamodawcy już się zgłaszają i sporą część budżetu mamy zabezpieczoną – informuje dyrektor Jedynki. Pasmo będzie emitowane od 6 lub 6.30 do 8, przy czym ostatni kwadrans, od 7.45 zajmie nowy program publicystyczny. Władze TVP chcą zbudować mocne pasmo tego gatunku rano i wieczorem, łącząc siły Jedynki i TVP Info, a także sprzymierzając się z Polskim Radiem. – Chcemy stworzyć programy, do których wszyscy będą się odnosić i je cytować, tak jak dzisiaj cytują Konrada Piaseckiego czy Monikę Olejnik – mówi prezes TVP, dodając, że rozmowę o 7.45 powinna prowadzić nowa twarz telewizji publicznej. Efekt ma wzmocnić zmodyfikowana rozmowa po głównym wydaniu „Wiadomości”. – Teraz w „Wiadomościach” gość jest tylko przez chwilę i niewiele zdąży powiedzieć. Właściwa rozmowa toczy się w TVP Info, ale tam ma już mniej widzów niż w TVP 1. Dlatego powstał pomysł krótkiego programu emitowanego o 20 w Jedynce, po „Wiadomościach” – stwierdza Jacek Kurski. Te zmiany mają wejść w życie najpóźniej w kwietniu.
Prawdopodobnie również w kwietniu wystartuje pasmo dla seniorów, emitowane w godz. 11-12.45. – Chcemy starszym ludziom zaproponować codzienne żywe pasmo zamiast powtórek, które oglądają o tej porze. Nie będziemy mówić o chorobach, lecz o miłości, przyjaźni i wnukach – zapowiada prezes Kurski. Obecnie Jedynka szuka prowadzących „telewizję południową”.
W wiosennej ramówce TVP 1 powrócą też pozycje znane z poprzednich sezonów, m.in. 15. edycja serialu „Ojciec Mateusz” i druga edycja „Strażaków”. Na jesień dyrektor Jedynki zapowiada zaś nowe odcinki programu „Rolnik szuka żony”. W planach jest także druga edycja serialu „Dziewczyny ze Lwowa”.

(RUT, 15.02.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.