Materiał Karola Jałochowskiego najlepszy w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne (wideo)
(Fot. Piotr Król/Press)
„Bomba, która wstrząsnęła światem” – multimedialny (film + tekst) materiał Karola Jałochowskiego („Polityka”) otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne.
Materiał „Bomba, która wstrząsnęła światem” poświęcony jest projektowi Manhattan, który doprowadził do wyprodukowania amerykańskiej bomby atomowej.
Pozostałe nominacje w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne:
„Wskaźnik absurdu” – tekst Rafała Drzewieckiego („Dziennik Gazeta Prawna”) o tym, że kariera naukowca zależy dziś od liczby zdobytych przez niego punktów za publikacje, a nie od ich wartości.
„Dieslom dziękujemy!” – tekst Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”) pokazujący, że Europejczycy trują się spalinami diesli, a Polacy podwójnie, bo wycinanie filtrów jest masowe i bezkarne.
Cykl „Podręcznik nowej ekonomii”: „Kompromitacje nie tylko dawnej ekonomii”, „Człowiek, który powalił Arnolda”, „Patenty kontra postęp”, „Kapitał chciałby być kosmopolitą”, „Dobry rząd i inne legendy” – teksty Sebastiana Stodolaka (ObserwatorFinansowy.pl) w przystępny sposób wyjaśniające najważniejsze zagadnienia i zjawiska współczesnej ekonomii.
„Lek na raka obala teorię Einsteina” – tekst Łukasza Lamży („Tygodnik Powszechny”), w którym autor udowadnia, że największe instytucje naukowe świata, walcząc o obecność w mediach, nauczyły się przedstawiać tematy prowadzonych przez nie badań w atrakcyjny sposób.
„CDA.pl, czyli Czasem Dane Admin usunie” – tekst Sylwii Czubkowskiej („Dziennik Gazeta Prawna”) na temat portalu CDA.pl, który, działając zgodnie z prawem, jest jednak kopalnią pirackich treści.
„Haruj całe życie, będziesz biedny” – tekst Aleksandry Lipczak („Gazeta Wyborcza – Magazyn Świąteczny”), w którym autorka dowodzi, że pracując mniej, pracujemy lepiej, a przepracowane nadgodziny wcale nie zapewniają dobrobytu.
(10.12.2015)