„Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła”
W każdą niedzielę września będziemy wracać do niedalekiej przeszłości. „Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła” to miniseria będąca kontynuacją cieszących się powodzeniem wcześniejszych produkcji: „Lata 80: Dekada, która nas ukształtowała” oraz „Lata 90: Dekada, która nas połączyła.”. Oprócz dwuodcinkowego programu „Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła” w ramach slotu programowego poświęconego tematyce pierwszego dziesięciolecia XXI wieku na widzów czekają również programy „Rewolucja YouTube” i „Lata 2000. Największe tragedie”.
Tym razem National Geographic Channel zabierze widzów w sentymentalną podróż w stosunkowo niedaleką przeszłość. Do czasów, które diametralnie odmieniły nasze życie i otaczającą nas rzeczywistość. Z jednej strony terroryzm, konflikty zbrojne, kryzys finansowy, przez które traciliśmy wiarę w to, że ten świat może być lepszy. Z drugiej - niezwykły rozwój technologii, medycyny, rewolucja w mediach i Internecie, które sprawiły że wszystkim nam jest do siebie bliżej. Wszystko to na przestrzeni zaledwie 10 lat.
Będzie to pierwszy program tak obszernie analizujący głębokie technologiczne i społeczne zmiany, jakie w tym czasie przeobrażały rzeczywistość. O kluczowych wydarzeniach, które znamy i pamiętamy opowiedzą w wywiadach wielcy sportowcy, dziennikarze, światowi przywódcy i artyści estrady, którzy zapisali się lub zapisują karty naszej historii. Wśród nich pojawią się m.in. Donald Trump, Perez Hilton, Michael Moore, Randy Jackson, Sharon Osbourne, Dick Cheney, Rudy Giuliani, generał David Petraeus, Juju Chang, Dan Rather czy pilot „Sully” Sullenberger. Łącznie, na potrzeby programu przeprowadzono aż 120 wywiadów, wszystko po to, aby o wydarzeniach minionych lat porozmawiać możliwie z jak najszerszą grupą ich uczestników i świadków.
Oprócz ciekawych rozmów i wspomnień w dokumencie pojawią się niesamowite, budzące mnóstwo wspomnień materiały filmowe i znana wszystkim ścieżka dźwiękowa. Efekt? Odkrywczy program telewizyjny, który rzuci nowe światło na znane wydarzenia z minionych lat i zmieni perspektywę ich postrzegania. Znajdzie się w nim poruszająca serce opowieść o morskiej przeprawie pięcioletniego Kubańczyka, Eliana Gonzalesa, ciekawa w kontekście nawiązania po 50 latach stosunków dyplomatycznych przez USA i Kubę. Nie zabraknie jednego z kluczowych wydarzeń – zamachów z 11 września 2001, a także próby pokazania tego jak ogromny wpływ na kulturę miały premiery takich filmów jak serie Harry Potter czy Władca Pierścieni. Nie zabraknie informacji o największych klęskach żywiołowych, np. o tsunami na Oceanie Indyjskim i o przełomowych odkryciach naukowych, w tym o europejskim Wielkim Zderzaczu Hadronów. Cykl pokaże te dziesięć burzliwych lat przez pryzmat historii pochodzących z każdego zakątka naszej planety.Pośród wielu popkulturowych ikon, symboli minionych lat, nostalgicznych wspomnień i zaskakujących faktów, w dokumencie odnajdziemy odpowiedzi na wiele ciekawych z perspektywy lat pytań:
- Jak, dając wszystkim bezpłatny dostęp do muzyki, Napster rozpoczął muzyczną rewolucję?
- Jakie rozwiązania w obszarze nowych technologii i Internetu dały początek rozwijającej się intensywnie nowej generacji dziennikarzy obywatelskich?
- Jak ubraniowa wpadka Janet Jackson doprowadziła do powstania YouTube, jednej z najpopularniejszych w historii platform udostępniania plików wideo?
- Czy to rodzina Osbournów dała początek modzie na telewizyjne reality show?
- Na jakim poziomie rozwoju i wiedzy o ludzkim ciele była medycyna, gdy we Francji przeprowadzono pierwszy na świecie przeszczep twarzy?
- Co doprowadziło do tego, że Concorde - jedyny ponaddźwiękowy samolot pasażerski na świecie - musiał zostać wycofany z eksploatacji?
- W jaki sposób wampiry i zombie wywołały falę obaw i wątpliwości w kwestii rozliczeń podatkowych tym samym doprowadzając do niespotykanego do tej pory wpływu popkultury na codzienne życie?
- Jak świat zareagował na wieść o zatonięciu rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego Kursk?
W końcu miniona dekada była pierwszą, w której niemal wszyscy i wszystko mogło zyskać status trendsetterski za sprawą mediów społecznościowych. W kolejnych reality show z dnia na dzień rodzili się nowi celebryci, a YouTube zaroił się od filmów, które rozprzestrzeniały się po świecie z prędkością zarazy… a raczej wirusa. Komunikatory intenetowe, portale społecznościowe, czy w końcu dostęp do smartfonów, elektroniczne czytniki książek i bezprzewodowy Internet sprawiły, że codzienne gazety, do niedawna źródło najnowszych informacji, stały się „zbyt wolne” w porównaniu do sieci, a ich nakłady zaczęły z roku na rok spadać... Właśnie te lata popchnęły nas ku nowym zjawiskom definiującym naszą rzeczywistość. Rzeczywistość, która wywiera ogromny wpływ na nasz obecny sposób życia i będzie zmieniać je w najbliższych dziesięcioleciach.
Krzysiek Bukowski,
Biuro Prasowe National Geographic Channel i Nat Geo WILD
(21.08.2015)