Kurs online jest równie skuteczny jak wykłady dziennikarstwa w auli uniwersyteckiej
Alberto Cairo
Rozmowa z Alberto Cairo, wykładowcą dziennikarstwa wizualnego Uniwersytetu Miami, twórcą jednego z pierwszych internetowych kursów dla dziennikarzy
Prowadzi Pan wykłady dla studentów Uniwersytetu w Miami i jednocześnie kursy online dla adeptów dziennikarstwa z całego świata. Da się to porównać?
To dwie zupełnie różne sprawy. Na uczelni tradycyjnej widzisz swoich studentów, możesz komentować i oceniać na bieżąco ich postępy. W środkowisku online jest to trudniejsze. Od niedawna zamiast pisemnie oceniać prace moich interetowych studentów nagrywam dla nich wideo, w którym konkretnie pokazuję co mogą zmienić i poprawić. Z kolei poczas tradycyjnych zajęć zacząłem korzystać z technologii, z których korzystam wykładając online. Na przykład nie prowadzę już zajęć pokazujących jak używać oprogramowania komputerowego. Nagrałem swoje porady w Adobe Illustrator oraz innych programach i rozsyłam swoim studentom do obejrzenia w czasie weekendu. Dzięki temu podczas wykładów mam więcej czasu na dyskusję ze studentami.
Chyba jednak na stacjonarnych studiach można nauczyć się więcej?
Wszystko zależy od studentów. Od tego, jak dużo własnej pracy włożą w naukę. Profesor tylko daje dostęp do wiedzy, jest kimś, kto pomoże znaleźć materiały, poprawi błędy, ale na końcu wszystko i tak zależy od studenta. Nie ma znaczenia, czy sięga on po kurs online czy chodzi na zajęcia w auli uniwersyteckiej. Wiem, że moje zajęcia online niektórym pomogły w karierze, a przecież edukacji przez Internet ciągle się jeszcze uczymy.
Co decyduje o tym, że kurs internetowy jest dobry?
Przede wszystkicm jakość dostarczanych materiałów. Dobre muszą być filmy, literatura do tematu, forum dyskusyjne. Ważna jest ocena dokonań studentów i komentarz prowadzącego, a to jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia w kursie internetowym, szczególnie gdy uczestniczy w nim dużo osób. Studenci z reguły nie uczą się zbyt wiele słuchając jak do nich mówi wykładowca. Uczą się na swoich błędach, które trzeba im pokazać.
Przykłady internetowych kursów dla dziennikarzy prezentujemy w czerwcowym numerze „Press”.
Prof. Alberto Cairo wykłada w School of Communication na University of Miami. W 2012 roku poprowadził kurs
-DalwedOCiq9RV6MPk9">„Introduction to Infographics and Data Visualization”, uznawany za pierwszy kurs MOOC (Massive Open Online Courses) dla dziennikarzy. Jest twórcą działu interaktywnych infografik w hiszpańskim dzienniku „El Mundo”, był również dyrektorem ds. infografik i multimediów w Editora Globo, największym koncernie medialnym w Brazylii.Jakub Mejer