Druga edycja EKOkampanii dedykowanej butelce zwrotnej -"Weź mnie w obroty" organizowanej przez Carlsberg Polska
Startuje nowa odsłona, realizowanej od zeszłego roku przez Carlsberg Polska, kampanii społecznej. Akcja dedykowana jest jednemu z najbardziej ekologicznych opakowań wykorzystywanych w branży spożywczej - szklanej butelce zwrotnej. Cztery nowe spoty, kreatywne animacje edukacyjne i nowe odcinki komiksów to tylko niektóre aktywności w ramach kampanii zaplanowane do września 2015 roku. Patronat merytoryczny nad działaniami ponownie objęła Fundacja Nasza Ziemia.
W Polsce co drugie piwo jest nalewane do butelki zwrotnej, ale jedynie 6% konsumentów przy zakupie piwa zwraca uwagę, w jakim opakowaniu jest ono sprzedawane*. Aktualnie w naszym kraju krąży blisko 400 milionów tych opakowań, a każde ponowne użycie butelki zwrotnej pomaga dbać o środowisko poprzez zmniejszenie zużycia energii i naturalnych surowców do produkcji nowych opakowań. Ponadto, takie proekologiczne podejście pozwala zaoszczędzić pieniądze konsumentów (kaucja). Jedna butelka zwrotna może być użyta minimum 20 razy, dziś to zaledwie 8-12 cykli. Kampania „Weź mnie w obroty” od zeszłego roku stara się zwiększyć świadomość ekologiczną konsumentów i zachęcić do zmiany przyzwyczajenia, by zamiast wyrzucać butelki, odnosić je do punktów handlowych.
II edycja kampanii „Weź mnie w obroty”
Kampania będzie informować i zachęcać Polaków do działania, głównie za pośrednictwem strony internetowej, profilu na Facebooku (www.facebook.com/kampaniawezmniewobroty) oraz kanału YouTube. Dodatkowo, będzie można śledzić działania „Weź mnie w obroty” na Instagramie https://instagram.com/wez_mnie_w_obroty/.
Powstaną również cztery nowe spoty, w których główny bohater w humorystyczny sposób będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniami butelki zwrotnej. Pierwszy odcinek jest już dostępny w sieci
. Kolejne będą miały swoją premierę co 2 tygodnie. W ramach kampanii powstaną także dwa krótkie filmy edukacyjne, w technice myślenia wizualnego. Co tydzień na Fanpage’u kampanii prezentowane będą odcinki komiksów o przygodach butelki zwrotnej. Do współpracy oprócz znanych już fanom FB autorów – Marty Zabłockiej i Dennisa Wojdy – zaproszeni zostali nowi rysownicy - Berenika Kołomycka i Maciej Łazowski. Wybrane komiksy ozdobią gadżety kampanii (kubki, podkładki pod szklanki), które będzie można zdobyć w konkursach.Powróci również gra na Fanpage’u ”Weź mnie w obroty”, w której za najlepsze wyniki w „wirtualnym” zbieraniu i oddawaniu butelek Internauci nagradzani będą EKOtorbami uszytymi w pracowni społecznej ze zużytych bannerów firmowych.
W tegorocznej kampanii nie zabraknie porcji nowych faktów i ciekawostek o butelce zwrotnej oraz ekologii.
Sklepy przyjazne butelce zwrotnej
Od początku trwania akcji kluczowym jej elementem jest mapa z adresami sklepów przyjaznych butelce zwrotnej w Polsce. Mapa będzie aktualizowana o punkty handlowe, w których można oddawać butelki bez okazywania paragonu. Organizatorzy zachęcają konsumentów, by zgłaszali takie sklepy, np. ze swojej okolicy oraz same sklepy, aby przyłączyły się do tej inicjatywy. Pomoże
w tym specjalny formularz na stronie, gdzie znajduje się mapa http://wezmniewobroty.pl/sklepy. Intencją tej aktywności jest zbudowanie oddolnej inicjatywy konsumentów oraz docenienie proekologicznych sklepów, w których honorowane są butelki bez okazywania paragonu. Dodatkowo, każdy nowy punkt handlowy przyjazny butelce zwrotnej otrzyma specjalną nakleję do umieszczenia na drzwiach, aby informować konsumentów, że w tym miejscu można bez przeszkód zwrócić butelkę.
Ekologia ma dla Polaków coraz większe znaczenie
Dowodzi tego nie tylko rosnąca moda na ekologiczny transport, zdrową żywność czy też stosowanie w domach rozwiązań energooszczędnych. Potwierdza to odzew na pierwszą edycję kampanii „Weź mnie w obroty”. Spot internetowy z udziałem Piotra Roguckiego wyświetlono prawie 60 000 razy (
" target="_blank">www.youtube.com/watch?v=p24PHaj-A2A), a wokół profilu kampanii na Facebooku zgromadziło się prawie 2 500 osób, aktywnie komentujących temat butelki zwrotnej. Bardzo dużą popularnością wśród odbiorców kampanii cieszyły się komiksy ekologiczne młodych rysowników - Marty Zabłockiej i Dennisa Wojdy. Swoją karierę w sieci rozpoczęła również komputerowa gra rankingowa – „Weź mnie w obroty”. W ramach kampanii przygotowano również specjalną infografikę, która prezentuje szereg danych dotyczących roli butelki zwrotnej oraz EKOkalkulator (do pobrania na www.wezmniewobroty.pl).
Kampania „Weź mnie w obroty” to istotny element w konsekwentnie od lat realizowanych działaniach Carlsberg Polska na rzecz edukacji opakowaniowej Polaków. Firma poprzez akcje ekologiczne - organizowane od 6 lat z partnerami handlowymi - zachęca konsumentów do oddawania butelki zwrotnej do sklepów, promuje również recykling, segregację opakowań bezzwrotnych oraz apeluje o niezaśmiecanie terenów zielonych i rekreacyjnych.
Organizator
Organizatorem kampanii „Weź mnie w obroty” jest Carlsberg Polska, producent marek
w butelkach zwrotnych: Okocim, Harnaś, Kasztelan, Bosman, Piast.
Carlsberg Polska w ramach strategii społecznej odpowiedzialności biznesu realizuje długofalowe inwestycje w oparciu o trzy kluczowe filary, tj. minimalizowanie wpływu browarów i biur na otoczenie, odpowiedzialne podejście do opakowań (w tym edukacja opakowaniowa) oraz promocja odpowiedzialnej konsumpcji i sprzedaży alkoholu. Działania z obszaru CSR od lat są doceniane i nagradzane przez organizacje pozarządowe, eksperckie.
Carlsberg Polska zajmuje wiodące miejsce w polskim branży piwowarskiej, z udziałem ilościowym w rynku na poziomie 20,5% (dane za rok 2014), dostarczając marki piwa najwyższej jakości, odwołujące się do przyjemnych i radosnych stron dorosłego stylu życia. Carlsberg Polska ma w swoim portfelu marki: Carlsberg, Okocim, Harnaś, Karmi, Kasztelan, Bosman, Piast. Piwa z grupy Carlsberg Polska warzone są w browarach w Brzesku, Szczecinie i Sierpcu. Od roku 2012 do portfolio Carlsberg Polska dołączyły również takie marki jak: Somersby, Grimbergen, piwa Sezonowe pod marka Browaru Okocim oraz Okocim Radler. Łączne zatrudnienie w Polsce wynosi ponad 1300 pracowników.
Partner Merytoryczny
Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Nieprzerwanie od 20 lat realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej, ochronie środowiska oraz podnoszeniu świadomości środowiskowej społeczeństwa. Od początku swego istnienia Fundacja koordynuje w Polsce kampanię „Sprzątanie świata”, będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World”. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Fundacja prowadzi również - wspólnie z partnerami - całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska i przyrody, promocji zasad zrównoważonego rozwoju oraz selektywnej zbiórki odpadów. Więcej informacji na www.naszaziemia.pl i www.facebook.com/naszaziemia
Autorzy komiksów
Berenika Kołomycka - zajmuje się grafiką warsztatową, ilustracją książkową oraz komiksem. Autorka komiksu „Bohaterowie”, który ukazał się w antologii „44” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Maciej Łazowski – rysownik, ilustrator, designer, scenarzysta. Od 2011 roku tworzy komiksy z cyklu „Głosy w mojej głowie”, wyróżnione w 2012 roku nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy komiks on-line i wydane drukiem
w 2014 roku w zbiorze „Niebieskie lata”.
Dennis Wojda - rysownik i scenarzysta internetowego komiksu 336 kadrów. W 2013 roku w Anglii ukazała się jego powieść graficzna „566 Frames”. Jest dwukrotnym zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Marta Zabłocka - fotografka, rysowniczka mniej lub bardziej wymyślonych historii. Autorka albumów “Znamy się tylko z widzenia” i “Sierstka”. Zaangażowana w sprawy społeczne. Prowadzi stronę www.zycie-na-kreske.blogspot.com.
Jagoda Jastrzębska
Kierownik ds. rozwoju odpowiedzialnego biznesu
Carlsberg Polska
(19.05.2015)