Jutro w Toruniu rozpocznie się III Festiwal Sztuki Faktu
Przegląd reportaży konkursowych otworzy w piątek, 24 kwietnia 2015 roku III Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu. Wydarzenie organizowane przez Miasto Toruń, Toruńską Agendę Kulturalną i Telewizję Polską promuje gatunki misyjne wyrastające z konkretnych zdarzeń — reportaż, dokument, teatr faktu. Festiwal potrwa przez trzy dni od piątku (24 kwietnia 2015 roku) do niedzieli (26 kwietnia 2015 roku). Wszystkie spotkania i pokazy dokumentów będą odbywały się w Teatrze „Baj Pomorski”.
Trzydzieści dwa reportaże i filmy dokumentalne zakwalifikowane do festiwalowego konkursu oceni pięcioosobowe jury w składzie: Lidia Duda (przewodnicząca jury), Irena Piłatowska-Mądry, Mirosław Chojecki, Marek Miller, Krzysztof Magowski. W ramach piątkowego przeglądu reportaży festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć między innymi dokument „Blizny Majdanu” Aleksandry Grabowieckiej opowiadający historię trzech bohaterek: Nastji, Olesi i Marii, które wracają pamięcią do niedawnych wydarzeń na Ukrainie, a także dokument Aliny Mrowińskiej „Jeszcze zaśpiewam” o Kasi Markiewicz.
Kasia ma 38 lat, jest chora na raka, leczenie nie przynosi żadnych rezultatów. Kasia pogodziła się z tym, że odchodzi. Teraz chce tylko realizować swoje marzenia, a jednym z nich był występ w programie „The Voice of Poland” — czytamy w opisie filmu.
W ramach przeglądu zostanie pokazany także dokument Katarzyny Trzaski „Maksimum przyjemności” o grupie energicznych przyjaciółek z Torunia, które nie poddają się starości i znajdują własne sposoby na to, by ją oddalić.
Podczas festiwalu po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany film dokumentalny niemieckiej telewizji publicznej Mitteldeutscher Rundfunk „Breath of Freedom”, ukazujący sytuację czarnoskórych żołnierzy amerykańskich w powojennych Niemczech. Odbędzie się także prezentacja koprodukcji TVP2–MDR, w której wezmą udział dr Juliusz Braun, Prezes Zarządu TVP SA, oraz prof. dr Karola Wille, Prezeska Mitteldeutscher Rundfunk.
Uroczysta gala otwarcia festiwalu odbędzie się w piątkowy wieczór o godzinie 19.00. Tradycyjnie podczas gali zostaną wręczone nagrody — nagrodą Prezesa TVP za całokształt twórczości zostanie uhonorowanyEugeniusz Pach, pierwszy reporter TVP, współtwórca szkoły reportażu Telewizji Polskiej, współautor programów „Turniej Miast” i Studio 2, które przeszły do historii polskiej telewizji. Podczas gali otwarcia nagrody otrzymają także laureaci konkursu „Moja mała ojczyzna”.
Mocnym punktem festiwalowego programu będzie piątkowe spotkanie z popularnym prezenterem głównego wydania „Wiadomości” TVP — Krzysztofem Ziemcem. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany poruszający film dokumentalny o Warmiakach „Bo jestem stąd”.
Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Centrum festiwalowe mieści się w Teatrze „Baj Pomorski” (ul. Piernikarska 9). Szczegółowe informacje na temat wydarzenia są dostępne w serwisie internetowym sztukafaktu.pl.
Przemysław Draheim
Rzecznik Prasowy | Kierownik Działu Promocji i Marketingu
(23.04.2015)