Rocznica papieska w TVP
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat. W 10. rocznicę Jego śmierci główne Anteny Telewizji Polskiej zaproponują widzom kilkadziesiąt programów, które złożą się na bogatą, pełną refleksji i wzruszeń, opowieść o życiu, dokonaniach i świętości naszego Rodaka.
Temat 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II będzie obecny na Antenach telewizji publicznej nie tylko w czwartek 2 kwietnia. Wprowadzeniem do tej szczególnej dla nas rocznicy będą programy przygotowane na środowy wieczór, w tym „Notacje” w TVP1, których narratorką będzie Danuta Michałowska – wybitna polska aktorka, partnerka sceniczna Karola Wojtyły z konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka (godz. 2:20), głośny film dokumentalny Elżbiety Ruman „Cud na Kostaryce” w TVP Polonia, opowiadający o kobiecie, której uzdrowienie zostało uznane przez Kościół rzymsko-katolicki za cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II (godz. 23:45) oraz „Notacje” z księdzem bp Adamem Dyczkowskim, wspominającym swoje młodzieńcze spotkania z kard. Karolem Wojtyłą (godz. 00:25).
2 kwietnia, w 10. rocznicę śmierci Papieża, warto zwrócić uwagę na wydanie specjalne głównych „Wiadomości” TVP1, które poprowadzi z Watykanu Piotr Kraśko. Z kolei w ramach wieczornego cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” Jedynka wyemituje wzruszający dokument Pawła Pitery i Janusza Tatarkiewicza pt. „Jan Paweł II i Jego przyjaciel”, traktujący o kilkudziesięcioletniej przyjaźni przyszłego Papieża i żydowskiego mieszkańca Wadowic, Jerzego Klugera (godz. 22:25 i 03:10). Dzień rocznicy śmierci Jana Pawła II zamknie w Jedynce emisja jednego z odcinków cyklu dokumentalnego „Notacje” pt. „Byłem kierowcą Wojtyły” – wspomnienia Józefa Muchy, który przez kilkadziesiąt lat pracował jako szofer w krakowskiej Kurii (godz. 04:05).
TVP2 przypomni losy św. Jana Pawła II w słynnej, wielokrotnie nagradzanej włoskiej megaprodukcji „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” z doskonałą kreacją Piotra Adamczyka w roli tytułowej. To kontynuacja filmu „Karol. Człowiek, który został papieżem”. Część druga traktuje o pontyfikacie Jana Pawła II, prowadząc swą opowieść od momentu konklawe, powołania na Stolicę Piotrową, poprzez dramatyczne chwile zamachu w 1981 r., lata działalności, liczne podróże, zmagania z wyniszczającą chorobą, aż do śmierci, która poruszyła nie tylko cały katolicki świat (godz. 20.40., powt. 4 kwietnia, godz.14:40).
Dokument „Lolek” w reżyserii Krzysztofa Tadeja i Marcina Sępiaka zaproponuje tego dnia TVP Polonia (godz. 14:55, 23:40, 05:00 ). Film odnosi się do młodości przyszłego Papieża, koncentrując się na latach 1920–46 i przedstawiając poświęcone Mu wspomnienia osób, które były towarzyszami Jego młodości.
„Święty uśmiechnięty” to film dokumentalny, który w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II zaprezentuje TVP Historia (godz. 17:00). Film bez lektorskiego komentarza przypomina najważniejsze, najbardziej radosne wypowiedzi Jana Pawła II podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Film przedstawia wyjątkowy portret Jana Pawła II, Papieża, który prowadził miliony ludzi i pozostawił trwały ślad we współczesnej historii. O godz. 00:35 TVP Historia pokaże natomiast głośny film biograficzny „Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona z Johnem Voightem jako Papieżem.
Wspomnienia o Janie Pawle II będą obecne tego dnia również na antenie TVP Regionalna, m.in. za sprawą przejmującego reportażu pt. „Jan Paweł II też kochał tęczę” (godz. 11:45) oraz dokumentu Krzysztofa Tadeja „Połączył nas Papież” (godz. 14:30, 03:55), w którym ludzie telewizji publicznej w bardzo osobistych relacjach mówią o swoich spotkaniach i przeżyciach związanych z Ojcem Świętym. Dokument przedstawia też wyjątkowo doniosłą rolę TVP w informowaniu polskiego społeczeństwa o życiu i pracy wielkiego Papieża (emisja następnie w TVP Polonia w pierwszy dzień Wielkanocy o godz.14:40).
10. rocznicy śmierci Papieża będą poświęcone także specjalne wydania magazynów informacyjnych TVP Regionalnej, w tym „Dziennika Regionów” (godz. 21:15 – 21:38), w trakcie którego wybije godzina zgonu Jana Pawła II – 21:37. O godz. 21:38 rozpocznie się na tej Antenie emisja „Echa dnia – komentarze”, tematycznie związana z rocznicą papieską.
2 kwietnia w ramach cyklu „Hala odlotów” TVP Kultura o godz. 20:20 (powtórki 3 i 5.04) zaprezentuje odcinek poświęcony pontyfikatowi papieża Franciszka. W programie próba odpowiedzi na pytanie co udało mu się zmienić w Kościele? Jak porównać i ocenić ten pontyfikat w kontekście jego poprzedników, szczególnie Jana Pawła II?
Zbliżająca się Wielkanoc to okres, w którym w naturalny sposób przywołujemy osobę i dzieło św. Jana Pawła II. W Wielki Piątek Jedynka zaprezentuje premierowe wydanie programu „Kuchnia papieska” (godz. 08:45), zrealizowanego wg pomysłu Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Przedsięwzięcie obejmuje produkcję i emisję cyklu programów, z których każdy odpowiada kolejnym etapom w życiu Karola Wojtyły. O godz. 02:25 Jedynka zaprezentuje zaś kolejny odcinek cyklu „Notacje”, którego narratorem jest ks. Kard. Stanisław Nagy. W Wielki Piątek „Notacje” znajdą się też w programie TVP Polonia (godz. 20:45). Tym razem cykl prezentuje opowieść o ojcu Hieronimie Warachim, pisarzu i dziennikarzu, który mówi o wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
W Wielką Sobotę, 4 kwietnia, Jedynka przygotowała magazyn „Ekspres Miłosierdzia – Młodzież”, w całości poświęcony nauczaniu Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu, wolontariacie i pomocy potrzebującym (godz. 06:15). O godz. 10:25 (powt. 03:25) rozpocznie się natomiast premierowa emisja filmu dokumentalnego „Święta z sąsiedztwa. Joanna Beretta Molla” (reż. Mirosław Krzyszkowski). To pierwszy polski film z niezwykłymi zdjęciami dokumentalnymi i fabularyzowanymi scenami z życia świętej, której historia zmieniła spojrzenie na miłość między dwojgiem ludzi, macierzyństwo oraz istotę świętej codzienności dostępnej każdemu z nas. O swojej kanonizowanej mamie opowiadają jej żyjące wciąż dzieci, znajomi oraz grono osób różnych zawodów i w różnym wieku (z Włoch i Polski), które zafascynowała swoim urokiem świętej z sąsiedztwa. Film wzbogacają materiały z archiwum rodziny Molla oraz relacja z kanonizacji dokonanej przez Jana Pawła II, podczas której Papież spotkał się z mężem świętej i jej dziećmi.
W Wielką Sobotę TVP Historia przygotowała emisję amerykańskiego dokumentu „Świadek nadziei. Życie Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II” (godz. 10:40). Przez 20 lat amerykański intelektualista George Weigel, zafascynowany nauczaniem Jana Pawła II, przygotowywał się do napisania tej biografii. W efekcie napisał książkę uznaną za najlepszą z dotychczasowych biografii wielkiego Papieża. Weigel zaproponował czytelnikowi ponad 1100-stronicowe dzieło, pokazujące jak Karol Wojtyła zmaga się z rzeczywistością, w której sprawowanie papieskiego urzędu wydaje się niemożliwe. Jak radzi sobie w sytuacji, w której sprawowanie tego urzędu było dla niego Kalwarią od pierwszego dnia pontyfikatu. Czego żąda od wiernych, czego ich naucza, kim staje się dla wyznawców innych religii i niewierzących. Druga część dokumentu - w Niedzielę Wielkanocną, o godz. 11:30.
Interesująco zapowiada się też sobotnia propozycja TVP Regionalna pt. „Powiernik duszy. Kardynał Marian Jaworski” (godz. 11:00 i 04:30) – film dokumentalny o bliskim przyjacielu Jana Pawła II kard. Marianie Jaworskim, arcybiskupie lwowskim, wieloletnim zwierzchniku episkopatu rzymsko-katolickiego na Ukrainie, kapłanie, który umierającemu Papieżowi udzielił sakramentu namaszczenia chorych.
W niedzielę, pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, wspomnienie o św. Janie Pawle II nadal będzie obecne w programach telewizji publicznej. W TVP1 o cudownym uzdrowieniu Floribeth Mora Diaz za sprawą wstawiennictwa Papieża będzie mowa w magazynie „My Wy Oni” (godz. 06:00). O godz. 12:10 Jedynka zaplanowała natomiast emisję czwartej części serialu dokumentalnego „Santo Subito cz. 4 - Nasz Święty”, w którym o życiu, śmierci i procesie kanonizacyjnym wielkiego Papieża opowiadają Jego przyjaciele i współpracownicy (m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz, Mieczysław Mokrzycki, Emery Kabongo, Rene Samuel Sirat, Henryk Woźniakowski) oraz postulator ks. Stanisław Oder. Ich wypowiedzi ilustrowane są materiałami archiwalnymi i przeplatane sekwencjami współczesnymi, zrealizowanymi w przededniu i podczas kanonizacji.
Wymiar wydarzenia będzie miała tego dnia w TVP2 premierowa emisja włoskiego filmu dokumentalnego „Jan Paweł II – Z Polski na plac św. Piotra” (godz. 08:10). To pierwsza cześć nowej biografii św. Jana Pawła II, ze specjalnym wstępem Papieża Franciszka. Przedstawia ona wczesne życie Karola Wojtyły, począwszy od lat II wojny światowej, przez powojenne zaangażowanie w działalność antykomunistyczną, liczne podróże po całym świecie (spotkanie z Matką Teresą), aż po udział w Soborze Watykańskim drugim i konklawe po śmierci Pawła VI. Wkrótce potem następuje drugie konklawe, w wyniku którego kard. Wojtyła zostaje Papieżem. Wyjątkowość św. Jana Pawła II zarysowana zostaje w perspektywie Jego wrażliwości na dialog ekumeniczny, który definiuje cały Jego pontyfikat. Druga część, opisująca dojrzałość, schyłkowe lata i kanonizację Jana Pawła II będzie miała emisję w Dwójce w poniedziałek wielkanocny o godz. 08:15.
6 kwietnia, w drugi dzień Świąt, Jedynka zaproponuje premierową, drugą część programu „Kuchnia papieska” (godz. 12:20). Moderatorem debaty o życiowych pasjach i relacjach z drugim człowiekiem będzie Przemysław Babiarz. Trzecia część tego cyklu, w formie debaty o dialogu międzykulturowym, międzypokoleniowym i międzyreligijnym - z Emilianem Kamińskim jako moderatorem - będzie miała premierę o godz. 12:50.
Centrum Informacji TVP
(01.04.2015)