Oscarowe filmy i relacje w TVP
Niedzielny wieczór 22 lutego i noc z niedzieli na poniedziałek będą aż na trzech Antenach Telewizji Polskiej miały bogatą ofertę nawiązującą do odbywającej się wtedy uroczystości oscarowej w Los Angeles, w trakcie której polskie produkcje i polscy twórcy mają aż pięć szans na to najsłynniejsze filmowe wyróżnienie na świecie.
Przede wszystkim już od 23:30 do 6:00 rano TVP INFO pokazywać będzie własną relację z „czerwonego dywanu”, czyli oficjalne wejścia gwiazd do Kodak Theatre. Zadbają o to specjalni wysłannicy TVP - Beata Tadla, Leszek Krawczyk i Maciej Czajkowski.
Równocześnie wydarzenia oscarowej gali i zasady świata filmowego będą widzom przybliżać Xawery Żuławski, Janusz Zaorski, Marek Sierocki, recenzenci - Artur Cichmiński i Łukasz Maciejewski, stylistki - Paulina Drażba i Wiganna Papina oraz szefowa TVP Kultura Katarzyna Janowska. Kamery TVP INFO trafią też do Warszawskiej Szkoły Filmowej, gdzie Joanna Dunikowska rozmawiać będzie ze specjalnymi gośćmi.
Gospodarzami studia INFO będą Aleksandra Rosiak i Marcin Kowalski.
Z kolei TVP1 od 23:15 do 5:15 emitować będzie aż trzy nagrodzone Oscarem w minionych latach filmy. Rozpocznie od „Niczego nie żałuję - Edith Piaf” w reż. Oliviera Dahana – angielsko-francuskiego dzieła biograficznego, nagrodzonego w 2007 r. Oscarem dla Marion Cotillard za rolę tytułową (partneruje jej m.in.: Gérard Depardieu) i Oscarem za charakteryzację.
O godz. 1:40 Jedynka pokaże francusko-belgijskiego „Artystę” w reż. Michela Hazanaviciusa – niezwykły czarno-biały hołd dla kina niemego, któremu w roku 2011 przypadł Oscar za najlepszą rolę pierwszoplanową (Jean Dujardin) oraz za reżyserię, muzykę i kostiumy, a o godz. 3:20 – duńsko-szwedzki dramat psychologiczny „W lepszym świecie” w reż. Susanne Bier; nagrodzony w 2010 r. Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Z kolei TVP Kultura o godz. 20:45 zaproponuje innego duńsko-szwedzkiego laureata Oscara z 1989 r., czyli „Pelle zwycięzcę” w reż. :Bille August; z nominowanym do Oscara za rolę w tym dziele Maksem von Sydowem.
Przypomnijmy, że Telewizja Polska starała się uzyskać prawa do retransmisji samej gali oscarowej od telewizji nc+. Nadawcy publicznemu zależało, by możliwy triumf polskich twórców mógł być dostępny dla widzów, którzy nie są abonentami platform satelitarnych lub sieci kablowych. Niestety, mimo zgody amerykańskiego właściciela praw na taką transakcję, w niczym nie ujmującą nc+ praw do nocnej transmisji na żywo, ani nawet pierwszeństwa w wyemitowaniu powtórki, nadawca ten nie był zainteresowany ofertą TVP.
Centrum Informacji TVP
(23.02.2015)