Wiosna 2015 w TVP 1
Nowe polskie seriale – „Strażacy” i „Uwikłani”, rosyjska „Talianka”, ulubieni bohaterowie „Rancza” i „Ojca Mateusza”, teatralna „Amazonia”, premierowe filmy, takie jak „Syberiada polska”, „80 milionów”, czy „O północy w Paryżu”, a także trudne sprawy rozwiązywane przez Elżbietę Jaworowicz oraz hitowe dokumenty dobierane przez Andrzeja Fidyka – to znakomita oferta TVP1 na wiosnę 2015 r.
Dwa nowe polskie seriale w gwiazdorskiej obsadzie: „Strażacy” (od 28 lutego, sobota, godz. 20:25) – pierwszy polski serial o tej grupie zawodowej z udziałem m.in. Macieja Zakościelnego, Jakuba Wesołowskiego, Weroniki Rosati, Marty Ścisłowicz i Olafa Lubaszenki oraz „Uwikłani” (od 4 marca, środa, godz. 20:25) – serial kryminalny, w którym każdy odcinek przedstawia innego bohatera uwikłanego w przestępstwo, z udziałem m.in. Przemysława Sadowskiego, Anny Muchy, Olgi Frycz, a ponadto rosyjska produkcja „Talianka” (od 6 marca, piątek, godz. 20:25) z Joanną Moro w roli głównej, historia pięknej Włoszki i rosyjskiego pilota, których połączyła miłość – to pewne hity wiosennej ramówki TVP1.
Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek dla milionów widzów, którzy wiosną obejrzą także kolejną serię kultowego już „Rancza” (9. seria, od 8 marca, niedziela, godz. 20:25) i „Ojca Mateusza” (13. seria, od 5 marca, czwartek, godz. 20:30). Z kolei wielbiciele „Klanu” i „Wspaniałego stulecia” spotykać będą swoich bohaterów od poniedziałku do piątku (pierwszy serial o godz. 17:55, drugi o godz. 15:50).
W marcu w TVP1 pojawi się także nowy, amerykański serial science-fiction pt. „Agenci T.A.R.C.Z.Y.” (od 3 marca, wtorek, godz. 20:25) oraz o północy kryminalny „Oszustwo” (od 7 marca, sobota). Na Antenę wróci serial „Downton Abbey” (4. seria, od 7 marca, sobota, godz. 15:35).
W wiosennej ofercie nie zabraknie premierowych filmów z gwiazdami polskiego i światowego kina. W marcu TVP1 zaprosi widzów m.in. na adaptację bestsellerowej powieści Jo Nesbo „Łowcy głów” (reż. Morten Tyldum), w thrillerze, porównywanym z najlepszymi dziełami braci Cohen i Davida Finchera, wystąpił m.in. gwiazdor serialu „Gra o tron” Nikolaj Coster-Waldau.
Natomiast Cameron Diaz i Ashtona Kutchera sympatycy obejrzą w filmie „Co się zdarzyło w Las Vegas?” (reż. Tom Vaughan), to historia luzaka z Brooklynu i znerwicowanej brokerki, których hotelowy system komputerowy przez pomyłkę umieszcza w tym samym pokoju w hotelu w Las Vegas. Ashtona Kuchera zobaczą widzowie także w remaku filmu z 1967 r. „Zgadnij kto” (reż. Kevin Rodney Sullivan) – o tym, czy przyszły narzeczony córki, jest tak godny zaufania, jak się to wydaje.
W kwietniu Jedynka planuje emisję m.in. takich filmów, jak: „80 milionów” (reż. Waldemar Krzystek) z udziałem m.in. Olgi Frycz, Filipa Bobka, Marcina Bosaka, Wojciecha Solarza, opowieść o brawurowej akcji wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane przez komunistyczne władze; „Syberiada polska” (reż. Janusz Zaorski), w filmie wystąpili.: Paweł Krucz, Marcin Walewski, Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Natalia Rybicka i Sonia Bohosiewicz, dramatyczna historia Polaków deportowanych w latach 40. ubiegłego stulecia na Syberię, a także „W ciemności” (reż. Agnieszka Holland), w rolach głównych: Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann, to prawdziwa historia ocalenia Żydówki Krystyny Chiger i jej rodziny opisana w jej autobiograficznej książce „Dziewczynka w zielonym sweterku”.
Wiosną Jedynka zaprosi swoich widzów także na znakomite filmy Woody’ego Allena: magiczną komedię „O północy w Paryżu” – w doborowej obsadzie: Owen Wilson, Marion Cotillard, Kathy Bates, Adrien Brody, Michael Sheen o losach niedawno zaręczonej pary, której wierność zostanie wystawiona na próbę przez wyrafinowanego znawcę sztuki i zmysłową muzę oraz „Zakochani w Rzymie”, w którym wystąpili Alec Baldwin, Jesse Eisenberg, Greta Gerwig, Ellen Page, Roberto Begnini, Penelope Cruz – romantyczna komedia, na którą składa się kilka wzajemnie przenikających się nowel, których akcja toczy się równocześnie w Rzymie.
Milionowa widownia filmów dokumentalnych może liczyć na kolejne premiery cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” (czwartki, godz. 22:20). Na początek „5 rozbitych kamer” (5 marca), reż. Emad Burnat, Guy Davidi – palestyński rolnik Emad, za pomocą kolejnych pięciu kamer, które systematycznie są niszczone, dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Kolejny premierowy wiosenny film to „Ucieczka z Korei Północnej – kraju śmierci” (19 marca), reż. Harkjoon LEE – zdesperowane kobiety z Korei Północnej korzystają z pomocy pośredników i uciekają do Chin, nielegalnie przekraczają granicę, za którą ich sytuacja rzadko zmienia się na lepsze.
Na wiosnę Jedynka planuje także emisję dokumentu upamiętniającego wydarzenia w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. oraz „Kate Middleton. Księżniczka, czy Książę?” – opowieść o rodzinnej sielance na królewskim dworze i oczekiwaniu na przyjścia kolejnego dziecka, a także „Brytyjki ocalonej i wychowanej przez małpy” – fascynującej opowieści o kobiecie, którą jako małą dziewczynkę znalazły w lesie małpy, uratowały i przez kilka lat wychowywały.
W ofercie nie zabraknie również dokumentów historycznych, emitowanych w poniedziałki o godz. 22:00. Już 2 marca TVP1 zaprasza widzów na film o agentce brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych „Polscy bohaterowie wojenni. Krystyna Skarbek” (reż. Nick Clarke Powell), następnie 9 marca „Fotoamator” (reż. Dariusz Jabłoński) – w 1987 r., jednym z wiedeńskich antykwariatów znaleziono kilkaset kolorowych slajdów, na których utrwalono sceny z życia łódzkiego getta. Następne propozycje to m.in.: „Armia Hitlera na podsłuchu” (reż. Chris Spencer) – jak przechytrzono niemieckich generałów oraz „Doktorzy śmierci” (reż. Dirk Poglmann) – film dokumentalny o eksperymentach medycznych na ludziach przeprowadzanych m.in. przez niemieckich i japońskich lekarzy podczas II wojny światowej i po wojnie.
W kwietniu Jedynka planuje także emisję premierowych odcinków popularnej serii dokumentalnej Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”, opartej na materiałach archiwalnych TVP i fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów. Nowy cykl to koprodukcja Telewizji Polskiej i National Geographic Channel.
Wielbiciele filmów przyrodniczych nadal będą mogli oglądać od wtorku do piątku „Naturę w Jedynce” (godz. 12:45), a w niedziele „BBC w Jedynce” (godz. 13:00).
Ponadto, w wybrane środy, po Lidze Mistrzów o godz. 23:45, Jedynka zaprasza na czteroodcinkowy cykl „Tajemnice początków Polski” (reż. Zdzisław Cozac), już 11 marca pokaże „Miasto zatopionych bogów” – dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina mające swoje odzwierciedlenie w zapisach kronikarzy, staroskandynawskich sagach, a także w legendach, a 18 marca – „Wyspa władców” – tytułowa wyspa to Ostrów Lednicki, leżący między Gnieznem a Poznaniem, na którym znajdowała się jedna z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kolejne dwa odcinki pt. „Ukryte gniazdo dynastii” oraz „Karpacka Troja. Trzcinica” wyemitowane zostaną w kwietniu.
Jedno z premierowych przedstawień teatralnych w wiosennej ofercie Jedynki to „Amazonia” (reż. Bodo Kox). To brawurowa komedia Michała Walczaka dotycząca zderzenia marzeń z rzeczywistością rozgrywa się w środowisku artystów teatralnych i telewizyjnych. Bohaterowie, walcząc z poczuciem niespełnienia, uciekają w świat pieniądza i konsumpcji lub zmierzają w stronę artystycznego radykalizmu i szaleństwa. W spektaklu wystąpili: Aleksandra Domańska, Klara Bielawka, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz, Jakub Gierszał, Lesław Żurek i Aga Bogdan. Kolejna premiera to psychologiczny thriller współczesnego angielskiego dramatopisarza Marcusa Lloyda „Zabójcza pewność” (reż. Mariusz Malec). Akcja przedstawienia rozgrywa się w Londynie podczas jednego spotkania byłej baletnicy, teraz poruszającej się na wózku inwalidzkim Elizabeth i Michaela – przystojnego bezrobotnego aktora i alkoholika. W rolach głównych: Magdalena Cielecka i Grzegorz Małecki.
W TVP1 nie zabraknie również publicystyki, szybkich interwencji i najszybszych informacji. Jak zwykle w czwartki wieczorem, o godz. 21:25, ludzkie problemy rozwiązywać będzie Elżbieta Jaworowicz w „Sprawie dla reportera”, w środowe wieczory Tomasz Sekielski poruszać będzie ważne i aktualne tematy zagraniczne w „Po prostu”, a codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 18:30 Agata Młynarska i Maciej Kurzajewski zapraszają na coraz popularniejszy „Świat się kręci”. Natomiast kolejne „Wielkie Testy” pozwolą widzom sprawdzić swoją wiedzę – już wiosną w planach test o podatkach.
Tradycyjnie widzów Jedynki przepytywać będzie Robert Janowski w „Jakiej to melodii?” (od poniedziałku do piątku, o godz. 17:25 oraz w niedzielę o godz. 18:30). W weekend widzowie budzić się mogą o godz. 7:30 z Klaudią Carlos, Agatą Konarską, Markiem Jezierskim i Bogdanem Sawickim w „Dzień dobry w sobotę”, a na wyborne dania zapraszać będzie Karol Okrasa („Okrasa łamie przepisy”, sobota, godz. 13:30). Radek Brzózka, jak zwykle podejdzie do sprawy naukowo w „Jak to działa?” (sobota, godz. 11:00) i w „Wiadomościach naukowych” (niedziela, godz. 19:20).
SERIALE
STRAŻACY
od 28 lutego sobota, godz. 20:25
To pierwszy, polski serial telewizyjny, prezentujący jeden z najszlachetniejszych zawodów świata – strażaka. W ciekawy sposób opowiada historię z życia strażaków OSP, z wyraźnie nakreślonymi wątkami obyczajowymi i sensacyjnymi, okraszonymi zabawnymi perypetiami nietuzinkowych postaci. To opowieść o pasji i bohaterstwie normalnych ludzi, żyjących obok nas. Opisujący blaski i cienie ich życia codziennego.
Odc. 1 – W jednostce zawodowej straży pożarnej w Warszawie dyżur rozpoczyna nowa zmiana. Kapitan Borycki jest zły, że na miejscu nie ma jeszcze aspiranta Adama Wojnara. Strażacy Wojtek Lewicki i Adam Wojnar na motocyklach jadą do jednostki. Zdążają w ostatniej chwili. Borycki miał jechać na staż do Nowego Jorku, decyzją komendanta Kosmali zamiast niego ma pojechać Adam. Kamila, dziewczyna Adama, także wybiera się za ocean na stypendium. Adam jej się oświadcza. Strażacy wyjeżdżają do akcji ratunkowej (zderzenie samochodu z tramwajem). Adam ratuje kierowcę, młodą dziewczynę Beatę, uwięzioną w zakleszczonej karoserii. Działa wbrew zaleceniem Boryckiego. Do jednostki przyjeżdżają strażacy z OSP naczelnik Magda Konarska (którą Adam zdaje się rozpoznawać jako starą znajomą) i prezes Witek Michalak (dobry znajomy komendanta Kosmali). Proszą o pomoc w wodniackim szkoleniu ochotników. 10 odcinków.
Reżyseria: Maciej Dejczer
W obsadzie: Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski, Weronika Rosati, Marta Ścisłowicz, Olaf Lubaszenko
AGENCI T.A.R.C.Z.Y.
od 3 marca, wtorek, godz. 20:25
Akcja 22-odcinkowego serialu rozpoczyna się wkrótce po przedstawionej w filmie Jossa Whedona „Avengers” bitwie o Nowy Jork. Teraz, gdy wiedza o istnieniu superbohaterów i obcych stała się powszechna, świat próbuje przywyknąć do tej całkiem nowej rzeczywistości. Do służby powraca agent Coulson, a jego uwagę przyciąga tajemnicza grupa o nazwie „Fala Przypływu”. Aby namierzyć tego niewidzialnego i nieznanego dotąd wroga, Agent Phil Coulson zbiera grupę oddanych wyselekcjonowanych agentów do pracy w światowej organizacji, znanej jako T.A.R.C.Z.A. Ich misją jest badanie tego, co nowe, dziwne i nieznane na całym globie oraz ochrona tego, co zwyczajne, przed nadzwyczajnym.
Reżyseria m.in.: Joss Whedon, David Straiton, Milan Cheylov, Roxann Dawson
W obsadzie: Clark Gregg, Ming-Na Wen, Brett Dalton, Chloe Bennet, Iain De Caestecker, Elizabeth Henstridge
UWIKŁANI
od 4 marca, środa, godz. 20:25 emisja na zmianę z Ligą Mistrzów (odc. 2 – emisja 25 marca)
To nowy dziewięcioodcinkowy telewizyjny serial kryminalny. Każdy odcinek w sposób dramatyczny przedstawia innego bohatera, który uwikłany jest w przestępstwo. Cierpimy z nimi, dzielimy ich radości i smutki, jesteśmy świadkami ich walki wewnętrznej.
Odc. 1 – Tomasz jest wzorowym ojcem i mężem. Jego syn poważnie choruje, dlatego żona musiała rzucić pracę i zajmuje się dzieckiem. Nie jest z tego powodu zadowolona – w domu panuje nerwowa atmosfera. Małżeństwo Tomasza wisi na włosku. Kiedy Tomasz poznaje atrakcyjną studentkę, Julię, zaczyna się z nią spotykać. Opowiadają sobie nawzajem o problemach w domu. Zbliżają się jeszcze bardziej do siebie, gdy Julia żali się, że jej chłopak kilka razy użył wobec niej przemocy. Na dowód pokazuje siniaki na rękach. Tomasz proponuje Julii spotkanie w mieszkaniu swojego kolegi. Tam zostają napadnięci przez dwóch zamaskowanych bandytów. Tomasz traci przytomność, a gdy ją odzyskuje, widzi na podłodze zastrzelonego bandytę. Julia mówi Tomaszowi, że to on go zabił. Tomek niczego nie pamięta. Chce zawiadomić policję. Julia go powstrzymuje – ich romans się wyda a przede wszystkim Tomasz trafi do więzienia. Julia przekonuje kochanka, żeby razem zatuszowali zbrodnię. Kilka dni później, otrzymuje list – ktoś zaczyna szantażować Tomasza. Bezskutecznie próbuje skontaktować się z Julią. Na uczelni, do której ją podwoził, nikt o żadnej Julii nie słyszał. Czy Tomasz zdoła wyplątać się z matni, w której się znalazł? Kto tak naprawdę jest mordercą?
Reżyseria m.in.: Olga Chajdas, Anna Jadowska
Wykonawcy w każdym odcinku inny odtwórca głównej roli: Przemysław Sadowski, Anna Mucha, Olga Frycz, Marietta Żukowska, Kamila Baar, Marcin Bosak, Piotr Ligienza, Katarzyna Warnke
Obsada odc. 1: Marcin Czernik – Tomasz Urbanek, Maria Czykwin – Izabela Urbanek, Agnieszka Mrozińska-Jaszczuk – Julia Stasińska, Artur Chamski – Roman Bajer, Joanna Rucińska – Olga Mikke, Leszek Żukowski – Eryk Pesta, Aleksander Janiszewski – Daniel Witkowski
TALIANKA
od 6 marca, piątek, godz. 20:25
Rosyjski lotnik Stiepan Wierigin został strącony nad terytorium Niemiec podczas nalotu na Berlin i trafił do obozu jenieckiego na terenie okupowanych Włoch. Po miesiącu uciekł z niewoli i przyłączył się do oddziału włoskich partyzantów, gdzie poznał piękną sanitariuszkę Giuliettę. Po wojnie Stiepan i Giulietta biorą ślub, zamieszkują w Rzymie, rodzi im się córka Sophie. Jednak tęsknota za ojczyzną wciąż daje o sobie znać. Stiepan namawia Giuliettę, by wszyscy troje przeprowadzili się do Moskwy. 8 odcinków.
Odc. 1 – Lato 1945 r. Stiepan Wierigin wraca do kraju z Włoch, gdzie zastał go koniec wojny. Towarzyszy mu włoska żona Giulietta i córeczka Sophie. W Moskwie dowiaduje się, że jego dom zbombardowano a on sam jako jeniec wojenny został uznany za zdrajcę i nie może wrócić do wojska. Za radą byłego dowódcy jedzie do rodzinnej wsi na Smoleńszczyźnie, gdzie znajdują się groby jego ojca, pierwszej żony i syna, rozstrzelanych przez faszystów. Na miejscu witają go żywi i cali – ojciec, żona i syn. Giulietta nie chce budować swego życia na cudzym nieszczęściu i myśli o powrocie do Włoch.
Reżyseria: Jewgienij Zwiezdakow
W obsadzie: Joanna Moro, Andriej Mierzlikin, Jekatierina Gusiewa
DOWNTON ABBEY
od 7 marca, sobota, godz.15:35
Czwarta - ośmioodcinkowa - seria brytyjskiego serialu kostiumowego o losach szlachty i służby w dworze Downton Abbey w czasach burzliwych zmian społecznych w Wielkiej Brytania.
Odc.1 – Mary nie może się otrząsnąć z żalu po śmierci męża. Tom Branson i Violet chcą ją zainteresować zarządzaniem posiadłością. Edna, służąca, która próbowała romansować z Tomem, przez co straciła pracę, wraca do Downton Abbey w charakterze osobistej pokojówki pani domu. Ochmistrzyni Downton Abbey przeczuwa, że wynikną z tego kłopoty.
Reżyseria: David Evans
W obsadzie: Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Michelle Dockery, Kevin Doyle, Joanne Frogga
OSZUSTWO
od 7 marca, sobota, godz. 23:40
Kiedy bogata celebrytka Vivian Bowers umiera na skutek przedawkowania narkotyków, nikt nie jest zaskoczony. Jednak agent FBI Will Moreno jest przekonany, że dziewczyna została zamordowana. Z pomocą detektyw Joanny Locasto chce dowieść prawdy.
Odc.1 – Milioner Robert Bowers, właściciel koncernu farmaceutycznego, przeżywa tragedię. Jego córka Vivian umiera na skutek przedawkowania narkotyków. Agent FBI, Will Moreno podejrzewa, że dziewczyna została zamordowana przez kogoś z rodziny. Postanawia przeprowadzić dyskretne śledztwo. Ściąga z San Francisco policjantkę, Joannę Locasto, która zaczyna odkrywać tajemnice rodziny Bowersów. Nawiązuje współpracę z dziennikarzem Remym Coldvillem, przekonanym, że w firmie Bowersów doszło do bardzo poważnych nadużyć i do śmierci wielu osób biorących udział w badaniach nad nowym lekiem.
11 odcinków.
Reżyseria: Peter Horton
W obsadzie: Meagan Good, Victor Garber, Katherine LaNasa, Tate Donovan, Marin Hinkle, Laz Alonso, Ella Rae Peck, Wes Brown
RANCZO
od 8 marca, niedziela godz. 20:25
Seria IX. Kontynuacja ogromnie popularnego serialu komediowego o tematyce obyczajowej. Serial opowiada o perypetiach młodej Amerykanki, która na skutek splotu różnych okoliczności życiowych osiedla się w małej, podlaskiej wsi Wilkowyje. Zderzenie dwóch skrajnie różnych mentalności: wielkomiejsko-amerykańskiej z wiejską, charakterystyczną dla Polski B, przynosi dość nieoczekiwane owoce i wywiera wpływ na obie strony. Ksiądz pod czujnym okiem Michałowej szykuje się do pracy w kurii. Oboje w nerwach – ksiądz przeżywa, czy podoła nowym obowiązkom, a Michałowa, czy dobrze się ubrał. W dworku jeszcze goręcej – z wyjątkiem Lucy i Kusego, wszyscy się kłócą. Zazdrosna Monika wypomina Jerry'emu, że zanadto interesuje się innymi kobietami; Kinga wydziera się na Pawła, że w ogóle jej nie rozumie. Posterunkowy Stasiek wybiera się na studia do Szczytna i umiera ze strachu przed czekającym go egzaminem sprawnościowym. Równie nerwowo jest w domu senatora Kozioła – Halinka mdleje na myśl o czekającym ją zaprzysiężeniu i pracy posłanki. Podobnie Lodzia. Obie najchętniej cofnęłyby czas. Kierownictwo Polskiej Partii Uczciwości urządza świeżo upieczonym posłom bardzo pouczające szkolenie.
13 odcinków.
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
W obsadzie: Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Marta Lipińska, Franciszek Pieczka, Artur Barciś, Emilia Komarnicka, Jeff Butcher, Magdalena Waligórska, Anna Iberszer
Ciekawostki z planu IX serii „Rancza”:
• Zdjęcia do nowej serii trwały 75 dni zdjęciowych: od 22 lipca do 12 listopada
• Sejmowe wnętrza zagrały korytarze Ministerstwa Gospodarki
• Redakcję tabloidu zagrały wnętrza Ministerstwa Edukacji Narodowej
• Serialową kawiarnię z Radzynia Podlaskiego zagrała kawiarnia w Mińsku Mazowieckim
• W nowej serii wnętrza „Knajpy u Japycza” zostały w całości zbudowane w jednej z hal ATM-u na Wale Miedzeszyńskim w Warszawie
• W jednej ze scen nocnych, wraz z aktorami wzięło udział ponad 100 osób, w tym grupa gospodyń wiejskich; a całość miała oprawę wielkiego wiejskiego wesela
• W innych scenach zagrał m.in. „bilon odliczony na 3 Mamroty”; taca pełna brudnych filiżanek; 3 paczki banknotów po 10 tys. zł.; drabina, wiertarka, pnącza bluszczu; „pas z narzędziami dla faceta”; wybuchająca skrzynka; ognisko i dymy; 2 reklamówki Mamrota; stojak medyczny z kroplówką; „szklanka zrzucona ze stolika Witebskiego”; napoje bezalkoholowe; parawany; pastylki, które łyka Czerepach; zdjęcia posłów w ramkach; słoiczek z tabletkami, których nie może otworzyć Czerepach, kartka papieru z obietnicą; blaszane dwojaki z obiadem
OJCIEC MATEUSZ
od 5 marca, czwartek, godz. 20:30
Nieszczęśliwe przedawkowanie czy zabójstwo z premedytacją?. Mobbing, poszukiwania biologicznego ojca, katastrofa chemiczna, zatruta woda, szantaż, napad z bronią, zbrodnia z miłości, niezałatwione sprawy sprzed lat, seryjny rabuś, niebezpieczna pasja, przemyt papierosów i alkoholu, zuchwała kradzież narkotyków z policyjnego laboratorium, porwanie, czy śmierć w wąwozie. To tylko niektóre wątki kryminalne 13. sezonu przygód „Ojca Mateusza”. Czeka nas wiele innych wydarzeń, w które czasem z przypadku, czasem podstępem zostanie zaangażowany Mateusz, a wraz z nim policjanci sandomierskiego komisariatu. Nie zabraknie także historii obyczajowych, miłosnych uniesień, sercowych dylematów. Ciotka Justyny, stanowczo zabierze się za przygotowanie ślubu Justyny z Orestem. Nocul, Możejko i Gibalski wystąpią w przedstawieniu „Piotruś Pan”. Zgadnijcie który z nich zagra główną rolę? Serce Natalii podbije niemowlę, które nieoczekiwanie pojawi się na plebanii. To wywoła w Natalii głębokie refleksje. O tym, że nie ma miłości bez zazdrości nie raz przekonają się bohaterowie serialu. Po szczeblach kulinarnej kariery z powodzeniem nadal wspinać się będzie Natalia, a Możejko poczuje na plecach oddech szantażysty, który zagraża jemu i jego synowi. Mateusz ponownie będzie rozgrzeszać ludzkie dramaty, tajemnice i wybory.
13 odcinków.
Reżyseria: Filip Zylber, Kuba Miszczak
W obsadzie: Artur Żmijewski, Kinga Preis, Michał Piela, Piotr Polk
Gościnnie wystąpią w kolejnych odcinkach nowego sezonu: Maja Hirsch, Aleksandra Popławska, Magdalena Lamparska, Jolanta Fraszyńska, Magdalena Czerwińska, Katarzyna Galica, Monika Krzywkowska, Zuzanna Grabowska, Joanna Sydor, Sylwia Juszczak-Arnesen, Natalia Klimas i Adrianna Kalska, Maria Konarowska, oraz aktorki najmłodszego pokolenia: Katarzyna Sawczuk (Zosia – „Czasu Honoru”), Olga Kalicka (Mada – „Rodzinka.pl”), Weronika Humaj (Paula – „Baron”), Monika Mielnik (Kinga – „Komisarz Alex”), a ponadto: Robert Wabich, Michał Czernecki, Hubert Urbański, Tomek Bednarek, Tomasz Sapryk, Rafał Mohr, Jakub Wieczorek, Marcin Rogacewicz, Robert Koszucki, Marek Kałużyński, Tomasz Borkowski, Arkadiusz Janiczek, Sebastian Stankiewicz, Dariusz Wieteska (Piotr, ratownik – „Na sygnale”), a także najmłodsi: Krzysztof Chodorowski (Maciek Starnawski – „Mój Rower”), Michał Włodarczyk (Staś Malec – „Londyńczycy”), Damian Ul (Stefek – „Sztuczki”), Janek Cięciara (Janek Knappe – „Przepis na życie”).
Nie zabraknie również wspaniałych aktorów starszego pokolenia: Ewa Złotowska, Marek Frąckowiak, Stefan Friedmann, Witold Dębicki, Grzegorz Warchoł, Włodzimierz Matuszak, Wojciech Skibiński, Krzysztof Janczar Junior, Cezary Morawski, Henryk Gołębiewski, Stanisław Banasiuk
KLAN
poniedziałek-piątek, godz.17:55
Owdowiały ponad pół roku temu Paweł (Tomasz Stockinger) będzie musiał wybrać między Wigą (Dorota Kamińska) a Barbarą (Aldona Orman). Z kolei o Grażynkę (Małgorzata Ostrowska-Królikowska) rywalizować zaczną Leopold (Grzegorz Wons) i Arkadiusz (Daniel Olbrychski). Agnieszka (Paulina Holtz) zostanie oskarżona o romans z ministrem. Zyta (Magdalena Stam) wciąż będzie kłócić się z Michałem (Daniel Zawadzki) o przyszłość ich wspólnego synka Stefanka. Norberta (Jakub Świderski) czeka nawrót schizofrenii. Do gry wróci doktor Alina (Sylwia Wysocka), była miłość Jerzego (Andrzej Grabarczyk). Czy jego małżeństwo z Elżbietą (Barbara Bursztynowicz) po raz kolejny zostanie wystawione na ciężką próbę?
Odc. 2708, emisja 2 marca – Podczas przeglądania zdjęć z weekendowego pobytu w hotelu Pawełek szczerze wyznaje, że bardziej lubi Barbarę niż ciocię Wigę. Stasia i Jeremiasz goszczą u siebie Wiesia i Wandę, wspominają swój ostatni pobyt w Kazachstanie. Arkadiusz podczas koncertu orientuje się, że Leopold nie jest tylko znajomym Grażyny.
TEATR TELEWIZJI
AMAZONIA
16 marzec, godz. 20:25
Brawurowa komedia Michała Walczaka dotycząca zderzenia marzeń z rzeczywistością rozgrywa się w środowisku artystów teatralnych i telewizyjnych. Bohaterowie, walcząc z poczuciem niespełnienia, uciekają w świat pieniądza i konsumpcji lub zmierzają w stronę artystycznego radykalizmu i szaleństwa. Zderzenie z rzeczywistością, która ma młodym artystom do zaoferowania alternatywę: sztampowy serial albo offowy teatr i dorabianie w reklamie, jest brutalne.
Aneta młoda absolwentka Akademii Teatralnej wybiera to pierwsze, jej chłopak Mundek, tez młody aktor, drugie wyjście. Ich drogi się rozchodzą, każde w nowej pracy spotyka swoją bratnią duszę: ona Krzysztofa gwiazdę seriali, on niespełnioną aktorkę Frankę, grającą Pizzę na ulicy. Wszyscy bohaterowie: młodzi aktorzy, reżyser serialu, w którym grają, oraz Jurek lider offowego teatru – nie przestają marzyć (i mówić) o prawdziwej sztuce. Problem w tym, że te ich marzenia są tak samo sztampowe i pretensjonalne, jak seriale i reklamy, w których występują. Prawdziwi, niezmanierowani są tylko wtedy, gdy rozmawiają o codziennym życiu: kafelkach do łazienki, utrzymaniu byłych żon i dzieci.
Środowiskowe dylematy to jeden z wątków komedii Walczaka, obok równie ważnych miłosnych perypetii: Aneta – Krzysztof – Mundek – Franka. To one śmieszą i nadają całości absurdalno-groteskowy klimat. Tytułowa egzotyczna kraina występuje jako miejsce akcji serialu, w którym Aneta i Krzysztof grają parę kochanków, ale też jest symbolem harmonii, akceptacji i radości życia. Amazonia to powrót do zmysłów, dzikości, której nam współczesnym brakuje. Amazonia symbolizuje także stan, w którym nie musimy grać ani udawać i możemy być sobą.
Reżyseria: debiutujący w Teatrze TV Bodo Kox
W obsadzie: Aleksandra Domańska, Klara Bielawka, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz, Jakub Gierszał, Lesław Żurek, Aga Bogdan
ZABÓJCZA PEWNOŚĆ
23 marzec, godz. 20:25
Psychologiczny thriller współczesnego angielskiego dramatopisarza Marcusa Lloyda. Rzecz rozgrywa się w Londynie podczas jednego spotkania byłej baletnicy, teraz poruszającej się na wózku inwalidzkim Elizabeth (Magdalena Cielecka) i Michaela (Grzegorz Małecki) – przystojnego bezrobotnego aktora i alkoholika. Pretekstem do wizyty aktora u niepełnosprawnej baletnicy jest próba przeczytania jej sztuki. Na początku przebieg spotkania nie budzi niepokoju, ale po jakimś czasie, Michael odkrywa pułapki zastawiane na niego przez Elizabeth. Jej celem wydaje się być przekonanie Michaela, że przypadek, który zaistniał kiedyś w ich życiu, wcale nie był przypadkiem. Przemieszanie realności i fikcji, atmosfera zamknięcia, groza sytuacji bez wyjścia oraz fascynująca gra namiętności kończy się śmiertelnym strzałem.
Sztuka Lloyda jest świetnym materiałem na zbudowanie pełnego napięcia thrillera, bogactwo psychologiczne postaci stwarza możliwość dwóch kreacji aktorskich.
Reżyseria: Mariusz Malec
W obsadzie: Magdalena Cielecka, Grzegorz Małecki, Aleksandra Prykowska
FILMY DOKUMENTALNE
Wśród planowanych emisji premierowych:
CYKL OGLĄDAJ Z ANDRZEJEM FIDYKIEM
czwartek, godz. 22:20
5 ROZBITYCH KAMER
5 marca, godz. 22:20
Palestyński rolnik Emad za pomocą kolejnych pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Mieszka on w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Brzegu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 r. najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający izraelskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciw izraelskim osadnikom i izraelskim żołnierzom urodził się syn Emada Gibreel. Emad dokumentował, jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko rozrastał się mur. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór krzepł, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji.
„5 rozbitych kamer” to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.
Reżyseria: Emad Burnat, Guy Davidi
UCIECZKA Z KOREI PÓŁNOCNEJ – KRAJU ŚMIERCI
19 marca, godz. 22:25
Zdesperowane kobiety z Korei Północnej z pomocą pośredników przekraczają nielegalnie granicę chińską i wychodzą za mąż za chińskich farmerów licząc, że zmienią swoje życie na lepsze. Tymczasem jednak często są po prostu sprzedawane jako tania siła robocza lub do rodzenia dzieci. Jeśli chińska policja złapie którąkolwiek z nich, natychmiast są aresztowane i odsyłane do Korei Północnej, gdzie czeka je śmierć, a w najlepszym przypadku mordercza praca w obozie. Dlatego w chwili zagrożenia kobiety porzucają swoje dzieci i decydują się na dramatyczne ucieczki. Opuszczone dzieci oficjalnie nie istnieją ani dla administracji chińskiej, ani dla koreańskiej więc nie mają prawa ani do nauki, ani do opieki medycznej, ani jakichkolwiek innych praw obywatelskich czy socjalnych. Teoretycznie nie istnieją, dlatego nazywane są duchami – phantoms.
Światowe instytucje NGO starają się pomagać i umieszczać takie dzieci w rodzinach adopcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Europie, Korei Południowej. W filmie zobaczymy dramatyczne akcje przekraczania rzecznej granicy koreańsko-chińskiej pod osłoną nocy. Poznamy też losy trójki dzieci-duchów. Film został nominowany w 2014 r. do nagrody Emmy w kategorii najlepszy dokument.
Reżyseria: Harkjoon LEE
PASMO HISTORYCZNE
poniedziałek, godz. 22:00
POLSCY BOHATEROWIE WOJENNI CZ 5. KRYSTYNA SKARBEK.
POZDROWIENIA Z POLSKI
2 marca
Bohaterką odcinka jest Krystyna Skarbek, agentka brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych. Krystyna Skarbek była pół żydowską a pół katolicką, polską dziedziczką. Chciała żyć jak polska arystokratka, ale wojna spowodowała rozpad rodziny. Stanowcza, inteligentna i odważna kobietą nie potrafiła tylko patrzeć, jak jej ukochany kraj ulega nazistom i postanowiła zostać brytyjskim szpiegiem, gdyż tylko w ten sposób była w stanie walczyć. Podróżowała między Budapesztem a Polską, wykonywała niebezpieczne zadania w południowej Francji. Wzięta do niewoli, więziona i wielokrotnie przesłuchiwana potrafiła ochronić siebie i wielu innych agentów. Zyskała sławę jako zuchwały agent, ale też została oskarżona o bycie podwójnym agentem.
Skarbek miała też bolesne i tragiczne życie prywatne, a jej burzliwe i gwałtowne życiowe zakręty zainspirowały autorów historii Jamesa Bonda. Film pokazuje, że rzeczywistość życia Skarbek była bardziej żywa i dramatyczna niż najlepsze szpiegowskie fikcje.
Reżyseria: Nick Clarke Powell
FOTOAMATOR
9 marca
To dłuższa wersja, na nowo opracowanego filmu. W jednym z wiedeńskich antykwariatów w 1987 r. znaleziono kilkaset kolorowych slajdów z czasów II wojny światowej ze scenami z życia łódzkiego getta. Wykonał je – a były to pierwsze tego rodzaju prace w dziejach fotografii – księgowy Walter Genewein, obywatel austriacki w służbie niemieckiej machiny wojennej. Przez cały czas istnienia getta tak wytrwale pracował nad systemem księgowania, że na koniec awansował tam na stanowisko głównego księgowego.
Niezwykle skrupulatnie zapisywano tam wszystko: tysiące wyprodukowanych przez łódzkich Żydów warkoczy słomianych, szczotek, kurtek, spodni, majtek, biustonoszy, gorsetów; tysiące zmarłych na gruźlicę, choroby serca, z niedożywienia; tysiące Żydów przywiezionych do getta spoza Łodzi; tysiące wywiezionych do Chełmna na śmierć.
Wykonując swe urzędnicze obowiązki Genewein, zapalony fotoamator, przez kilka lat robił zdjęcia zarekwirowanym aparatem. Miewał z tym kłopoty: nie zawsze był zadowolony z osiąganych kolorów, korespondował więc w tej sprawie z „Agfą”, firmą produkującą barwne klisze. A te jego slajdy realizatorzy filmu wykorzystali, by pokazać historię łódzkiego getta i zagłady jego mieszkańców. Kolorowe obrazy uzupełnili w komentarzu cytatami z prośby głównego księgowego o zwolnienie z więzienia i zderzyli je ze wspomnieniami jedynego już dziś żyjącego świadka zagłady, Arnolda Mostowicza, który był w getcie lekarzem, oraz czarno-białymi zdjęciami zrobionymi obecnie na obszarze dawnego getta.
Osiągnęli w ten sposób efekt wstrząsający. Utrwalona na slajdach księgowego rzeczywistość jawi się tak niewinnie, tak normalnie, że w gruncie rzeczy nie oddaje żadnej prawdy o tym wydzielonym z miasta żydowskim miasteczku, w którym kilkaset tysięcy ludzi doskonale zorganizowano doi produkcji. Kto nie był w stanie tego robić, ten nie jadł i ginął lub był wywożony na śmierć. A potem jego rzeczy wracały do getta, gdzie je naprawiano, prano, przerabiano. Właśnie dzięki temu, paradoksalnie, łódzkie getto istniało jeszcze wówczas, gdy wszystkie inne utworzone w Polsce, Niemcy już zlikwidowali.
Reżyseria: Dariusz Jabłoński
„Fotoamatora” w 1998 r. za jego wyjątkową wartość dokumentalną uhonorowano na wielu festiwalach filmowych. Dokument otrzymał Nagrodę Federacji Międzynarodowych Klubów Filmowych (FICC) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Prix Europe w kategorii filmów dokumentalnych na Festiwalu „Prix Europe” w Berlinie, Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi i Grand Prix (Nagroda Iorisa Ivensa) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Nagrody filmowe1998 – Dariusz Jabłoński Berlin (Prix Europa) w kategorii filmu dokumentalnego Non-Fiction 1998 – Dariusz Jabłoński Amsterdam (FF Dokumentalnych) Grand Prix Nagroda Jorisa Ivensa 1998 - Dariusz Jabłoński Kraków (Krakowski FF – Konkurs Międzynarodowy; do roku 2000 Międzynarodowy FFK) – „Don Kichot”, Nagroda Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (FICC) w postaci plakietki ceramicznej 1998 – Dariusz Jabłoński Łódź (Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”) – Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi 1999 – Dariusz Jabłoński Biarritz (Międzynarodowy Festiwal Programów Audiowizualnych) Grand Prix 1999 – Dariusz Jabłoński Nagroda Główna Telewizyjna Rządu Bawarii 1998 – Dariusz Jabłoński Pessac (MFF) – Wyróżnienie Specjalne 1999 – Dariusz Jabłoński Durnham (Double Take) tytuł najlepszego filmu dokumentalnego.
TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI
czwartek, godz. 23:45
MIASTO ZATOPIONYCH BOGÓW
11 marca
Dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina mające swoje odzwierciedlenie w zapisach kronikarzy, staroskandynawskich sagach, a także w legendach, są niezwykle barwne. Obraz miasta, jaki wyłania się z tej filmowej opowieści, powstał na podstawie wyników wieloletnich badań prowadzonych przez naukowców. Przy dzisiejszym stanie wiedzy wydaje się jedną z najbardziej prawdopodobnych wizji grodu. Czy naukowcy są zgodni w swoich hipotezach? Widzowie poznają różne stanowiska, a które z nich są trafne, pokażą w przyszłości co raz to nowe metody badawcze. Wolin cieszy się wyjątkową sławą w świecie rekonstruktorów historycznych, dzięki corocznemu Festiwalowi Słowian i Wikingów.
W filmie występuje ich kilkuset, w tym wielu obcokrajowców, w rolach dawnych rzemieślników, kupców i wojowników. Scenografią większości scen był unikalny woliński skansen archeologiczny. Dopełnieniem są wirtualne rekonstrukcje całego kompleksu osadniczego nad Dziwną. Film jest efektem współpracy filmowców, naukowców, rekonstruktorów i wielu ludzi dobrej woli, których połączyła pasja poznawania tajemnic początków Polski. Z nadzieją, że pasja ta będzie się udzielać także widzom.
Reżyseria: Zdzisław Cozac
WYSPA WŁADCÓW
18 marca
Tytułowa wyspa to Ostrów Lednicki, leżący między Gnieznem a Poznaniem, na którym znajdowała się jedna z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Film przedstawia jego dzieje od czasów rozpoczęcia budowy rezydencji książęcej na wyspie (II połowa X wieku) do najazdu na Wielkopolskę i zniszczenia grodu przez czeskiego księcia Brzetysława (ok. 1038 r.). Sceny z prologu filmu symbolizują historyczny przełom w państwie Mieszka I: dotychczasowe wierzenia pogańskie ma zastąpić wiara chrześcijańska, wprowadzana z woli księcia Polan.
Jednym z najważniejszych zadań w tym planie była budowa nowych grodów, a w nich murowanych obiektów sakralnych kościołów i kaplic oraz rezydencji pałacowych władcy.
Reżyseria: Zdzisław Cozac
PUBLICYSTYKA
PO PROSTU – PROGRAM TOMASZA SEKIELSKIEGO
środa, godz. 21:25
To program skupiony na ważnych i aktualnych tematach międzynarodowych, przybliża i objaśnia różne wydarzenia społeczno-polityczne, pozwalając zrozumieć współczesny świat. Twarzą programu, narratorem opisywanej rzeczywistości a jednocześnie autorem materiałów jest jeden z najbardziej znanych polskich reporterów telewizyjnych – Tomasz Sekielski.
Emisja 4 marca
Od wielu lat Bułgaria zmaga się z problemem mniejszości romskiej. Z własnej woli tworzy ona odizolowane enklawy, nie potrafiąc lub nie chcąc zasymilować się z bułgarskim społeczeństwem. Co więcej, coraz częściej dochodzi tam nawet do ataków na załogi karetek pogotowia. Taka sytuacja zmusiła nawet bułgarskiego ministra zdrowia do wydania zarządzenia o wstrzymaniu udzielania Romom pomocy medycznej.
Emisja 25 marca
Jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów, a jednocześnie jednym z najmniej znanych w Europie jest Albania. Równoicześnie to właśnie tam ciągle dochodzi do średniowiecznych praktyk zwanych „krwawą zemstą”. Polega ona na tym, że zwaśniony rody, aby zawrzeć pokój, muszą poświęcić najmłodszego potomka.
SPRAWA DLA REPORTERA
5 marca, środa, godz. 21:25
W pierwszym wiosennym odcinku Elżbieta Jaworowicz będzie się starała rozwikłać:
1. Konflikt sąsiedzki. Dwie rodziny tzw. Kargul i Pawlak XXI w. wzajemnie oskarżają się m.in. o zakopanie rowu, o prowadzenie ciągnika bez prawa jazdy, wzajemne znęcanie się psychiczne i fizyczne, a także wzajemnie nasyłają kontrole i interwencje policji. Wszystkie kłótnie rejestrowane są za pomocą kamer i telefonów.
2. Sprawę Anny, która podczas wysiadania z autobusu uległa wypadkowi – przytrzasnęły ją drzwi, dziewczyna upadła i zemdlała. Dziś jest osobą niepełnosprawną, porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo wielokrotnych pobytów w szpitalach, w tym również na oddziale zamkniętym Szpitala Psychiatrycznego, do dziś nie znaleziono przyczyny, dlaczego kobieta nie chodzi.
3. Historię Haliny, chorej na nowotwór piersi i samotnie wychowującej dwójkę dzieci z Zespołem Marfana, rzadką chorobą genetyczną. Kobieta sprzedała majątek w Warszawie i wyprowadziła się do Skarżyska Kamiennej. Tam chciała stworzyć dom pomocy społecznej, w którym dzieci miałyby opiekę do końca życia, kiedy jej zabraknie. Niestety, w wyniku pobliskiej budowy centrum handlowego dom został uszkodzony, co doprowadziło do upadku wizji stworzenia placówki. Obecnie w sądzie walczy o odszkodowanie za powstałe zniszczenia. Sytuacja materialna Haliny i jej dzieci jest bardzo trudna.
PROGRAM ROZRYWKOWY
JAKA TO MELODIA?
8 marca, godz.18:30
W Dzień Kobiet Jedynka zaprasza na odcinek specjalny programu. Rywalizować będą: Anna Czartoryska-Niemczycka, Barbara Kurdej-Szatan i Marta Ścisłowicz.. Podczas programu zaśpiewają i zatańczą m.in.: Barbara Kurdej-Szatan & Rafał Szatan, Future Folk, Bilguun, No Mercy, Czarno-Czarni, Garou, Margaret & Włodek Pawlik, De Mono, Stachursky.
15 marca
Gościem specjalnym będzie laureat Grammy Awards Włodzimierz Pawlik – jazzman, a atrakcją programu będzie jego występ w duecie z Margaret. Wśród gwiazd wystąpią m.in.: Kayah, Golec uOrkiestra, Elis Herrera, Stanisław Solka, Sabina Jeszka, Natalia Szroeder, Drupi.
FILMY FABULARNE
CO SIĘ ZDARZYŁO W LAS VEGAS?
22 marca, godz. 21:25
Jack Fuller, luzak z Brooklynu, właśnie stracił pracę. Z firmy zwolnił go własny ojciec. Joy McNally, wiecznie zapracowana i znerwicowana brokerka, zostaje porzucona przez narzeczonego tuż przed przyjęciem z niespodzianką, które dla niego przygotowała. Oboje są sfrustrowani i szukając zapomnienia udają się do Las Vegas. Choć się nie znają, hotelowy system komputerowy przez pomyłkę umieszcza ich w tym samym pokoju.
Produkcja: USA, 2008 r.
Reżyseria: Tom Vaughan
W obsadzie: Cameron Diaz, Ashton Kutcher, Lake Bell
ZGADNIJ KTO
29 marca, godz. 21:25
Remake filmu z 1967 r. „Zgadnij kto przyjdzie na obiad”, ale na odwrót. Percy Jones uważa, że ma zawsze rację, zwłaszcza jeśli chodzi o dobro swojej rodziny. Kiedy jego córka Theresa zaprasza do jego domu swojego nowego chłopaka Simona Greena, Percy nie jest jeszcze świadom faktu, że młodzi zamierzają ogłosić swoje zaręczyny podczas uroczystej kolacji z okazji 25-rocznicy ślubu państwa Jones.
Do tej pory Percy uważał, że żaden chłopak nie jest wystarczająco dobry dla jego córki. Tym razem jednak wszystko wygląda inaczej. Percy, który jest bankierem i udziela kredytów, sprawdza wierzytelność kredytową Simona i przekonuje się, że jest to bardzo obiecujący młody człowiek, mający świetną pracę i świetlaną przyszłość przed sobą. Dokumenty kredytowe nie mówią jednak wszystkiego. Gdy dojdzie do spotkania, Percy stwierdzi z przerażeniem, że Simon jest... biały.
Produkcja: USA, 2005 r.
Reżyseria: Kevin Rodney Sullivan
W obsadzie: Bernie Mac, Ashton Kutcher, Zoe Saldana
ŁOWCY GŁÓW
25 marca, godz. 22:15
Adaptacja bestsellerowej powieści Jo Nesbo. W thrillerze, porównywanym do najlepszych dzieł braci Coen i Davida Finchera, wystąpił gwiazdor serialu „Gra o tron” Nikolaj Coster-Waldau.
Roger Brown prowadzi podwójne życie. Oficjalnie jest wziętym headhunterem, który rekrutuje fachowców na najwyższe stanowiska. Adrenalinę i duże pieniądze zapewniają mu brawurowe kradzieże dzieł sztuki. Jednak pewnego dnia błyskotliwy złodziej spotyka na swojej drodze wyjątkowo niebezpiecznego przeciwnika i musi desperacko walczyć o życie i ukochaną kobietę.
Produkcja: Niemcy, Norwegia, 2012 r.
Reżyseria: Morten Tyldum
W obsadzie: Aksel Hennie, Synnove Macody Lund, Nikolaj Coster-Waldau
Na wiosnę Jedynka planuje emisję premierowych filmów takich, jak:
80 MILIONÓW
Film autora „Małej Moskwy” o legendarnej akcji opozycjonistów, polski kandydat do Oscara. Dolny Śląsk, jesień 1981 r. Po serii prowokacji SB, konfrontacja „Solidarności” z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze „S” organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 mln zł związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i cinkciarze.
Produkcja: Polska, 2011 r.
Reżyseria: Waldemar Krzystek,
W obsadzie: Filip Bobek, Marcin Bosak, Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot, Piotr Głowacki
SYBERIADA POLSKA
Dramatyczna historia Polaków deportowanych w latach 40. ubiegłego stulecia na Syberię. Widzowie poznają losy przesiedlonych z perspektywy młodego Staszka Doliny, który trafia na Syberię wraz z ojcem, matką i młodszym bratem. Sześcioletnia gehenna i bezustanna walka o przetrwanie zmuszą Staszka do przewartościowania swojego życia.
Produkcja: Polska, 2012 r.
Reżyseria: Janusz Zaorski,
W obsadzie: Paweł Krucz, Marcin Walewski, Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Natalia Rybicka, Agnieszka Więdłocha, Sonia Bohosiewicz
O PÓŁNOCY W PARYŻU
Świeżo zaręczona para, Inez i Gil, przybywają do światowej stolicy romansu, by zaplanować ślub. Jednak wierność zakochanych zostanie wystawiona na próbę, gdy na ich drodze pojawią się wyrafinowany znawca sztuki Paul oraz tajemnicza i zmysłowa muza Adriana.
W gwiazdorskiej obsadzie magicznej komedii Woody’ego Allena są laureaci Oscara, Adrien Brody i Kathy Bates.
„O północy w Paryżu” to największy przebój Allena od 25 lat. Po pokonaniu historycznego wyniku „Vicky Cristina Barcelona”, paryska fantazja miłosna reżysera pobije wkrótce kasowe rekordy, ustanowione przez klasyczne, nagrodzone przez Amerykańską Akademię Filmową komedie „Manhattan”, „Annie Hall” i „Hannah i jej siostry”.
Produkcja: USA, 2011 r.
Reżyseria: Woody Allen
W obsadzie: Owen Wilson, Marion Cotillard, Kathy Bates, Adrien Brody, Rachel McAdams, Michael Sheen, Adrien Brody
ZAKOCHANI W RZYMIE
Film podzielony jest na kilka nowel, których akcja toczy się obok siebie. Pierwsza to historia młodego studenta architektury, który wdaje się w romans z koleżanką swojej dziewczyny. Druga to surrealistyczna historia przeciętnego włoskiego urzędnika, który niespodziewanie dla siebie staje się celebrytą i tak samo niespodziewanie status ten traci. Trzecia opowiada o młodej Amerykance, jej włoskim partnerze – zbuntowanym, komunizującym prawniku, jego ojcu – przedsiębiorcy pogrzebowym, a zarazem samorodnym talencie operowym, którego pełnia głosu ujawnia się, gdy śpiewa pod prysznicem oraz emerytowanym amerykańskim dyrektorze opery – w tej roli Woody Allen. Kolejnym wątkiem jest historia młodego małżeństwa w podróży poślubnej do Rzymu, których los rozdziela, a następnie styka – jego z luksusową prostytutką, a ją z podstarzałym amantem, aktorem, a potem ze złodziejaszkiem hotelowym.
Produkcja: USA, 2012 r.
Reżyseria: Woody Allen
W obsadzie: Woody Allen, Alec Baldwin, Roberto Begnini, Penelope Cruz
W CIEMNOŚCI
Prawdziwa historia ocalenia Krystyny Chiger opisana w jej autobiograficznej książce „Dziewczynka w zielonym sweterku”. Podczas II wojny światowej drobny złodziejaszek ze Lwowa, Leopold Socha, pomaga grupce Żydów z getta ukrywać się w kanałach.
Produkcja: Polska/Niemcy/Kanada, 2011 r.
Reżyseria: Agnieszka Holland
W obsadzie: Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann
(19.02.2015)