Na Press.pl na bieżąco najważniejsze newsy o mediach i reklamie  |  Z pełnym wydaniem newslettera "Presserwis" wracamy na Państwa skrzynki w poniedziałek  |  Masz już "Presserwis"? To codzienny newsletter, który dostaniesz rano na swoją skrzynkę pocztową  |  Publikujemy tam kilkadziesiąt mniejszych i większych materiałów o mediach i reklamie – newsów, analiz, opinii  |  To tematy, o których potem mówią inni  |  Możesz zamówić "Presserwis" – kliknij tutaj  | 

Na Press.pl na bieżąco najważniejsze newsy o mediach i reklamie  |  Z pełnym wydaniem newslettera "Presserwis" wracamy na Państwa skrzynki w poniedziałek  |  Masz już "Presserwis"? To codzienny newsletter, który dostaniesz rano na swoją skrzynkę pocztową  |  Publikujemy tam kilkadziesiąt mniejszych i większych materiałów o mediach i reklamie – newsów, analiz, opinii  |  To tematy, o których potem mówią inni  |  Możesz zamówić "Presserwis" – kliknij tutaj  | 

Na Press.pl na bieżąco najważniejsze newsy o mediach i reklamie  |  Z pełnym wydaniem newslettera "Presserwis" wracamy na Państwa skrzynki w poniedziałek  |  Masz już "Presserwis"? To codzienny newsletter, który dostaniesz rano na swoją skrzynkę pocztową  |  Publikujemy tam kilkadziesiąt mniejszych i większych materiałów o mediach i reklamie – newsów, analiz, opinii  |  To tematy, o których potem mówią inni  |  Możesz zamówić "Presserwis" – kliknij tutaj  | 

Dział: KOMUNIKATY PRASOWE

Dodano: Luty 17, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wiosna 2015 w TVP 2

Wiosna w Dwójce to najlepsze seriale i znakomita rozrywka, nowe filmy fabularne i dokumenty. TVP2 będzie tam, gdzie mają miejsce najważniejsze wydarzenia kulturalne, m.in. na galach filmowych Orłów czy Fryderyków. „Pytanie na śniadanie” rozbudzi apetyt na pozytywne zmiany i dostarczy ciekawych tematów do rozmów na cały dzień. A zaangażowanie społeczne Dwójki udowodni nowatorski program „Przygarnij mnie”. Słowem - jedyna taka oferta na rynku telewizyjnym w Polsce.

Wśród nowości TVP2 proponuje głośne „Służby specjalne” Patryka Vegi, drugą serię „Krwi z krwi” w reżyserii zdobywcy Paszportu Polityki, Jana Komasy. Do ramówki powraca też „O mnie się nie martw”, czyli drugi sezon cieszącego się ogromną popularnością serialu z Joanną Kulig i Stefanem Pawłowskim.
Wiosną widzów czeka również szósta odsłona perypetii nieposkromionej „Rodzinki.pl”, a także dalsze losy bohaterów „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe” oraz „Barw szczęścia”. Dodatkowo TVP2 zaplanowała dwie nowości rozrywkowe: „Latający Klub 2”, czyli wieczór kabaretowy z Góralem i Jabbarem oraz program „Paranienormalni Tonight”.
Nowością będzie też nowatorski projekt „Przygarnij mnie”, zachęcający do adopcji psów ze schronisk.
Ponadto kolejne premiery w ramach Studia Teatralnego Dwójki, m.in. spektakl „Proszę Państwa, będzie wojna!” znakomitego duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski, „Walizka” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego z Adamem Ferencym, Krzysztofem Globiszem, Haliną Łabonarską i Martą Król oraz „Chłopiec malowany” Piotra Ratajczaka.
TVP2 oferuje jeszcze wiele hitów kina fabularnego, jak chociażby głośny „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Wielki Liberace” Stevena Soderbergha, „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec czy „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, a także znakomite filmy sensacyjne, obyczajowe i komedie.
TVP2 poleca również doskonałe dokumenty, w tym: „Karykaturzyści: piechota demokracji”, „Ukraińska beczka prochu”, „Nieznane powstanie w Arabii Saudyjskiej”, „Sonda o mężczyznach” czy „Hawking – krótka historia”. Na uwagę zasługują również premiery dwóch filmów dokumentalnych autorstwa Piotra Szczepańskiego: „Generacja C.K.O.D” i „Generacja C.K.O.D. 2 – plan ewakuacyjny” oraz nowe cykle: „Wyprawy” i „Sztuka codzienności”.
Z kolei magazyny kulturalne TVP2 („Kocham kino”, magazyn publicystyki kulturalnej „Kultura, głupcze” i program „WoK – Wszystko o kulturze”) będą od marca emitowane w odświeżonej formule i w zmienionym, bardziej dogodnym czasie antenowym.


NOWOŚCI TVP2

SŁUŻBY SPECJALNE premiera
od 1 marca, niedziela, godz. 21:10
Serial kryminalny, który w bezkompromisowy sposób pokazuje kulisy funkcjonowania służb specjalnych we współczesnej Polsce. Kulisy działań na styku świata polityki, mediów, przestępczości i biznesu.
Serial „Służby specjalne” to rozwinięcie opowieści przedstawionej w kinowym hicie Patryka Vegi. Scenariusz wzbogacony został o nowe wydarzenia, fakty i postacie. Elementy thrillera politycznego będą przeplatać się z życiowymi problemami głównych bohaterów. W tym celu reżyser, oprócz emocjonujących scen akcji, włączył do serialu liczne wątki pokazujące zmagania oficerów służb specjalnych z rodzinnymi dramatami. – „Służby specjalne” łączą ze sobą kilka gatunków. Spotyka się tu political fiction z kryminałem, filmem sensacyjnym i z kinem psychologicznym. Serial nie mówi o prehistorii sprzed 20 lat, tylko pokazuje rzeczywistość, którą mamy za oknem. Atutem „Służb specjalnych” jest to, że nie trzymają niczyjej strony. Dowalają wszystkim  – podkreśla Patyk Vega.
Na ekranie zobaczymy wielu wybitnych aktorów, w tym: Olgę Bołądź, Eryka Lubosa, Kamillę Baar, Agatę Kuleszę, Jana Frycza, Marcina Bosaka, Wojciecha Zielińskiego, Andrzeja Grabowskiego, Janusza Chabiora, Beatę Kawkę i Wojciecha Machnickiego.

KREW Z KRWI II premiera
od 12 kwietnia, niedziela, godz. 21:10
Druga seria serialu sensacyjnego „Krew z krwi” to kontynuacja historii Carmen (Agata Kulesza) – matki trojga dzieci, wdowy po zamordowanym gangsterze, która zmuszona jest przejąć jego rolę, by chronić własną rodzinę. Z pozoru spokojne i poukładane życie rodzinne Carmen zamienia się w piekło zbrodni i przestępstw, które – w finale pierwszej serii – doprowadzają Karmen do dramatycznej decyzji: ucieczki z Polski.
W drugim sezonie Karmen powraca do kraju. Próbuje ułożyć sobie życie z dala od świata, przed którym uciekła kilkanaście miesięcy wcześniej. Nie kontaktuje się z dawnymi znajomymi i rodziną, ma nową tożsamość, poznaje też mężczyznę, z którym zaczyna budować bliższą relację. Niestety okazuje się, że odcięcie się od dawnego życia nie jest proste i Carmen znów musi skonfrontować się z najgroźniejszymi wrogami – swoim bratem i ojcem.
Reżyserii drugiego sezonu „Krwi z krwi” podjął się Jan Komasa, jeden z najbardziej wyrazistych i najczęściej nagradzanych twórców filmowych młodego pokolenia, znany m.in. z takich produkcji jak „Sala Samobójców” czy „Miasto 44”. Zdjęcia realizowane są w Trójmieście, Elblągu, a także w Warszawie i okolicach. Podobnie jak w pierwszym sezonie, rejestracja obrazu odbywa się w jakości 4K, dzięki czemu TVP2 będzie mogła zaoferować widzom serial o doskonałej jakości nie tylko artystycznej, ale i wizualnej.
Obok Agaty Kuleszy, rewelacyjnej w roli Carmen, na ekranie ponownie zobaczymy aktorów znanych z pierwszego sezonu „Krwi z krwi”, w tym: Andrzeja Andrzejewskiego, Iwonę Bielską, Izę Kunę, Jerzego Grałka, Mariusza Bonaszewskiego, Szymona Bobrowskiego, a także najmłodsze pokolenie aktorów reprezentowane przez Macieja Musiała, Małgorzatę Kozłowską i Natana Czyżewskiego.
W drugim sezonie pojawią się liczne nowe wątki i nowi bohaterowie, a do obsady dołączy plejada aktorskich znakomitości: Bartłomiej Topa, Jacek Poniedziałek, Adam Woronowicz, Gabriela Muskała, Roma Gąsiorowska, Kinga Preis, Przemysław Bluszcz, Piotr Głowacki, Tomasz Sobczak, Wiesław Komasa, Bartosz Gellner, Magdalena Popławska, Bartosz Żukowski, Anna Próchniak oraz Antoni Królikowski.

O MNIE SIĘ NIE MARTW II premiera
od 6 marca, piątek, godz. 20:10
Serial, który widzowie TVP2 pokochali od pierwszego odcinka. Co czeka widzów w nowej serii? Marcin Kaszuba będzie przechodził rehabilitację po wypadku, ale to nie koniec jego kłopotów. Marcin Biczyński, niedoszły partner Igi, złoży na niego skargę w biurze rzecznika dyscyplinarnego, a w sieci pojawi się kompromitujący Marcina film. W życiu Kaszuby pojawi się także 16-letnia kuzynka, uciekinierka z domu.
Z Francji tymczasem powróci Aśka. Krzysiek tymczasowo wyprowadzi się od Igi, ona sama zaś postanowi iść na studia. Pozorny spokój w życiu Igi zakłóci pojawienie się ojca Helenki, pierwszego męża Igi, który niespodziewanie zacznie interesować się córką.
„O mnie się nie martw” to ciepła i pełna humoru opowieść o ludziach, którzy – chociaż pochodzą z różnych środowisk, dzieli ich bagaż doświadczeń i sytuacja życiowa – stopniowo zdobywają wzajemne zaufanie, poznają się i odkrywają, jak wiele mają sobie do zaoferowania. W rolach głównych plejada młodych, utalentowanych aktorów: Joanna Kulig, Stefan Pawłowski, Aleksandra Domańska, Paweł Domagała, Katarzyna Maciąg, Katarzyna Zielińska, Karol Dziuba i wielu innych.

RODZINKA.PL VI premiera
od 6 marca, piątek, godz. 21:05
W szóstym sezonie powrócą aktorzy znani z poprzednich serii: Małgorzata Kożuchowska w roli Natalii Boskiej i Tomasz Karolak jako Ludwik Boski, a także Maciej Musiał, Adam Zdrójkowski i Mateusz Pawłowski w rolach Tomka, Kuby i Kacpra. Do domu Boskich wprowadzą się również dziadkowie (grani przez Halinę Skoczyńską i Michała Grudzińskiego). Nie zabraknie też oczywiście barwnych przyjaciół rodziny: Marii, ekscentrycznej przyjaciółki Natalii (w tej roli fantastyczna Agata Kulesza) oraz nie mniej wyrazistego Marka, kolegi Ludwika (kreacja Jacka Braciaka).
Trzy pokolenia pod jednym dachem z całą pewnością zapewnią widzom nie lada atrakcje. Dziadkowie – na czas remontu własnego domu – przeniosą się do Boskich i zajmą sypialnię rodziców. Babcia, jak to w życiu bywa, spróbuje przejąć władzę nad domownikami. Natalię Boską, propagującą zdrowe odżywianie i ekologię, pozytywnie zaskoczy nowa pasja średniego syna, Kuby, który stanie się zdeklarowanym ekofanem. Najmłodszy Kacperek przestanie być słodkim maleństwem – ku utrapieniu rodziców wejdzie w burzliwy okres buntu i dorastania. Fanki Maćka Musiała z pewnością ucieszy fakt, że w tym sezonie Tomek Boski nie tylko zrezygnuje z wynajmowanego mieszkania i przeprowadzi się do domu rodziców, lecz także rozstanie się ze swoją dotychczasową dziewczyną, Magdą. Z odzyskanej wolności zacznie czerpać pełnymi garściami. Miłośnicy serialu dowiedzą się także, w jaki sposób komosa ryżowa znalazła się w indyku i dlaczego zastąpiła kaszę perłową oraz co wyniknie z zetknięcia babci ze światem portali społecznościowych.

LATAJĄCY KLUB 2, CZYLI WICZÓR KABARETOWY premiera
od 6 marca, piątek, godz. 22:15
Co tydzień Robert Górski (Kabaret Moralnego Niepokoju) i Marcin Wójcik (Ani Mru Mru) będą gościć u siebie postacie ze świata kabaretu, gorące nazwiska show-biznesu, aktorów, wokalistów, youtuberów czy twórców przebojowych produkcji internetowych.
Areną tych wydarzeń stanie się umowny terminal lotniska, miejsce, w którym przecinają się drogi najprzeróżniejszych osobowości. Nic tu nie będzie oczywiste, a Góral i Jabbar zabiorą widzów w prawdziwie szalony, nieprzewidywalny lot, pełen absurdalnego humoru i zaskakujących wydarzeń.
W części zatytułowanej „Biznes klasa” gospodarze programu będą gościć największe osobowości polskiego kabaretu. „Pas startowy” to spotkanie z najciekawszymi młodymi grupami, które dopiero rozpoczynają swą podróż po wielkich scenach kabaretowych. Część „Czarna skrzynka” w każdym odcinku będzie się wiązać z niespodziankami i zaskakującymi zwrotami akcji. „Kontrola osobista” to krzyżowy ogień komicznych i podchwytliwych pytań, w który Góral i Jabbar wezmą któregoś z „podróżnych”. Strefa „Przyjezdnych” to miejsce w programie dedykowane kabaretowej improwizacji.
Nie zabraknie także zabawnych piosenek, premierowych skeczy, parodii, popisów stand-uperów czy satyrycznych komentarzy do bieżących wydarzeń społeczno-politycznych. Twórcy zabiorą też widzów w podróż do Brukseli, gdzie Górski ponownie wcieli się w rolę Donalda Tuska, Wójcik wystąpi natomiast jako Paweł Graś.
W programie pojawią się także nowe formy satyryczne z elementami rywalizacji, takie jak: pojedynek na premierę, premierowy numer wspólny w formie konferencji prasowej.
Nowy show rozrywkowy będzie czerpał z wieloletniej tradycji kabaretowej, do której Dwójka przyzwyczaiła widzów. Kabaretowy show Roberta Górskiego i Marcina Wójcika to naturalna kontynuacja cyklu kabaretowego „Dzięki Bogu już weekend”, emitowanego w tym samym paśmie Dwójki od wiosny 2013 r. „Latający Klub 2” jest jednak skierowany do widowni szerszej niż tylko fani kabaretu. To propozycja również dla tych wszystkich, którzy ciekawi są nowych zjawisk w rozrywce, wyrazistych postaci szeroko pojętej popkultury, internetowych objawień, a także młodych talentów.

PARANIENORMALNI TONIGHT premiera
od 1 marca, niedziela, godz. 22:00
W nowym rozrywkowym show TVP2 znakomici komicy oraz parodyści, Igor Kwiatkowski i Robert Motyka, będą gościć gwiazdy sceny, estrady i ekranu, które postawią w humorystycznych, zaskakujących, a często także kłopotliwych sytuacjach. W pierwszym odcinku z nawałnicą nieoczekiwanych pytań i przewrotnych zadań zmierzy się Bartek Kasprzykowski.
Paranienormalni to jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów. Twórcy uwielbianej przez widzów Mariolki oraz królującego w Internecie Kryspina od lat przyciągają przed telewizory rekordową widownię i cieszą się niesłabnącą popularnością. Tym razem, specjalnie z myślą o widzach TVP2, przygotowali nowy, autorski cykliczny program rozrywkowy zatytułowany „Paranienormalni Tonight”. W studiu pojawią się gwiazdy, wyraziste osobowości życia publicznego, znane m.in. ze sceny, estrady oraz dużych i małych ekranów. Każdy z gości postara się wybrnąć zwycięsko z nawałnicy zaskakujących pytań, zakręconych zadań i nietypowych sytuacji. Czy wszyscy zdołają wyjść bez szwanku ze spotkania z cesarzem Internetu, Kryspinem? Czy uda im się przetrwać rundę pytań zadawanych przez gwiazdę dziennikarstwa, Mariolkę? Rozmowom z gośćmi towarzyszyć będą specjalnie nagrane na potrzeby programu skecze. Widzowie TVP2 zobaczą też debiutancki serial kabaretów Paranienormalni i Nowaki zatytułowany „W poczekalni przeżycia”. O oprawę muzyczną całości zadba zespół „De S Band”.

PRZYGARNIJ MNIE premiera
od 29 marca, niedziela, godz. 18:55
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – tę utartą opinię potwierdzają liczby: w Polsce żyje aż 5,5 mln właścicieli czworonogów, a mimo to do schronisk trafia ponad 100 tys. psów rocznie. Wszystkie z utęsknieniem czekają na ciepły, szczęśliwy i zdrowy dom. Jak odmienić ich los? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć nowatorski program „Przygarnij mnie”, który już 29 marca pojawi się na antenie TVP2. 
Od lat rośne liczba bezdomnych zwierząt. W 2001 roku do polskich schronisk trafiło ok. 17 tys. psów. W 2013 roku ich liczba przekroczyła 100 tysięcy! Czy można odmienić ich dolę? Program „Przygarnij mnie” ma pokazać, że nie tylko rodowodowy szczeniak zasługuje na prawdziwy dom – każdy pies jest niezwykły i potrzebuje kochających, troskliwych opiekunów.
Telewizyjny cykl „Przygarnij mnie” to zarazem integralna część szeroko zakrojonej kampanii na rzecz odpowiedzialnej adopcji bezdomnych zwierząt i propagowania wiedzy nt. zasad prawidłowej opieki nad czwornogimi domownikami. A wszystko to w przyjaznej i atrakcyjnej formule, która dowiedzie, z˙e pies adoptowany ze schroniska moz˙e stac´ sie? wspaniałym członkiem rodziny na lata, wnosząc mnóstwo radości do życia każdego, kto zechce zapewnić mu dom!
Przez 10 tygodni, w niedzielne wieczory, TVP2 prezentować będzie poruszające historie 7 psów ze schronisk, które znajdą swą przystań i miłość w domach Ambasadorów Kampanii, znanych z zamiłowania do zwierząt i ogromnego zaangażowania w poprawę ich losu. Każdy z Ambasadorów zaadoptuje – na stałe  – przebywającego w schronisku psa.
Następnie pod kierunkiem specjalistów – lekarzy weterynarii i behawiorystów – Ambasadorzy pomogą swoim podopiecznym pokonać traumy, zsocjalizować się i nauczyć odpowiednich zachowań. W każdym odcinku „Przygarnij mnie” widzowie będą mogli śledzić postępy opiekunów i zwierząt w budowaniu wzajemnej relacji, stając się świadkami zarówno chwil trudnych, jak i pełnych radości czy wzruszeń.
Swój udział w programie zapowiedzieli: Agnieszka Włodarczyk, aktorka, laureatka nagrody TOP for DOG 2014 w kategorii Osobowos´c´ Roku, chętnie wspierająca wszelkie kampanie pomocy dla zwierząt, Marcelina Zawadzka, Miss Polski 2011, zaangażowana w akcje charytatywne wspierające schroniska dla zwierząt, Leszek Stanek, aktor i choreograf, prywatnie działacz Fundacji Pegasus ratującej życie koni, aktorzy – miłośnicy zwierząt: Małgorzata Ostrowska-Królikowska (Klan), Rafał Mroczek (M jak Miłość) i Dawid Zawadzki (O mnie się nie martw, Czas Honoru) oraz dziennikarz, Kamil Nosel (Radio ZET).
Wszyscy oni – pod czujnym okiem trenerów-behawiorystów, specjalistów od żywienia zwierząt oraz lekarzy weterynarii – będą uczyć się, jak postępować z adoptowanym podopiecznym, jak zdrowo go odżywiać i właściwie pielęgnować. Dowiedzą się także, jak dbać o prawidłowy rozwój i aktywność pupila poprzez wspólną zabawę oraz rozwijanie prostych umiejętności.
W kolejnych odcinkach opiekunowie i ich pupile wezmą udział w zabawnej rywalizacji, w której psi podopieczni będą mogli popisać się świeżo nabytymi sprawnościami i zaprezentować drzemiący w nich potencjał. Zwycięska para odcinka przekaże dla wybranego schroniska zapas karmy oraz produktów do ochrony przeciwpasożytniczej dla psów, a w finale serii najwyżej oceniona przez jury para – uczestnik wraz z zaadoptowanym przez siebie psem – wskaże schronisko, które otrzyma cenną nagrodę, która poprawi  los przebywających w nim zwierząt.
Postępy zespołów pies-właściciel oceniać będzie jury w składzie: Olga Frycz, aktorka, stale współpracująca z Fundacja? Niechciane i Zapomniane – SOS dla Zwierząt, Michał Olszański, dziennikarz radiowej Trójki, ambasador akcji „Zerwij Łańcuchy” walczącej z trzymaniem psów na uwięzi oraz Sylwester Wardęga, performer i autor głośnych, internetowych filmów, współtwórca inicjatywy „psiowóz” popularyzującej dokarmianie bezdomnych zwierząt.
Telewizyjny cykl „Przygarnij mnie” pomyślany został jako część kampanii promującej odpowiedzialną adopcję bezdomnych zwierząt. Jej celem jest nie tylko wsparcie w zapewnieniu przyjaznego i bezpiecznego domu siedmiu czworonogom biorącym udział w programie, lecz także innym psom – mieszkańcom schronisk.
W tym celu, równolegle z programem, uruchomiona zostanie specjalna platforma „Psadoptuj”. Na początku obejmie ona kilkaset psów ze schronisk w całej Polsce i sukcesywnie będzie się powiększać. Poprzez aplikację widzowie będą mogli znaleźć czworonoga, który potrzebuje domu, i zaadoptować go. Szanse na adopcję zweryfikuje schronisko, w którym przebywa zwierzę. Każdy adoptowany pies dostanie specjalną wyprawkę.   
Powstanie także, dedykowany akcji, serwis www, obejmujący poradnictwo i porady eksperckie w zakresie szeroko pojętej opieki nad zwierzętami.
Program „Przygarnij mnie" dostarczy solidną dawkę merytorycznych porad dla właścicieli czworonogów. W roli doradców wystąpią Katarzyna Bargiełowska, wykwalifikowana behawiorystka i dyplomowany instruktor szkolenia psów Metodą Naturalną oraz Michał Ceregrzyn, doktor nauk weterynaryjnych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym oraz uniwersyteckim w pracy w instytucjach naukowych w Japonii, Niemczech i Polsce.
W akcję informacyjną, popularyzującą adopcję bezdomnych zwierząt, włączą się dodatkowo inne programy TVP2, m.in. Pytanie na śniadanie oraz Magazyn Ekspresu Reporterów.
W roli gospodyni programu zobaczymy Marzenę Rogalską, dziennikarkę, wielbicielkę zwierząt.

TELETURNIEJE

FAMILIADA premierowa edycja
od 1 marca, sobota-niedziela, dni świąteczne, godz. 14:00
Jesienią „Familiada” obchodziła swoje 20-lecie. Z tej okazji rozegrany został wielki Turniej Mistrzów Familiady. W szranki stanęło osiem mistrzowskich drużyn, które między 2009 a 2014 rokiem trzykrotnie wygrywały program, zdobywając najwyższe kwoty pieniężne. Tymczasem wiosną „Familiada” dalej będzie bawić i angażować widzów TVP2. Mimo upływu lat teleturniej niezmiennie należy do ścisłej czołówki najbardziej popularnych pozycji rozrywkowych w Polsce. Program prowadzony od samego początku przez Karola Strasburgera ma swoją stałą publiczność i cieszy się niesłabnącą sympatią widzów.

JEDEN Z DZIESIĘCIU premierowa edycja
od 2 marca, poniedziałek-piątek, godz. 18:50
Od lat należy do najbardziej lubianych teleturniejów o charakterze edukacyjnym. Uczestnicy muszą wykazać się refleksem, wszechstronną wiedzą, a także sporym szczęściem – na poprawną odpowiedź mają zaledwie trzy sekundy. Laureat zdobywa nagrody pieniężne i rzeczowe. 10 najlepszych zawodników z odcinków eliminacyjnych spotyka się ponownie w Wielkim Finale. „Jeden z dziesięciu” emitowany jest w TVP2 od 1994 r. Gospodarzem programu jest znany dziennikarz radiowo-telewizyjny, Tadeusz Sznuk, laureat m.in. Telekamery 2014 w kategorii osobowość telewizyjna.

POSTAW NA MILION premierowa edycja
od 7 marca, sobota, godz. 19:05
Potężna dawka emocji, wiedzy i adrenaliny. Chcąc spełnić swoje marzenia, uczestnicy teleturnieju stają do gry o milion złotych. Czy komuś uda się odpowiedzieć na wszystkie osiem pytań, nie tracąc pieniędzy? Widzowie TVP2 będą świadkami jak w ciągu 60 sekund zmienia się życie zwykłych ludzi. To nie tylko sprawdzian wiedzy, ale także test charakteru, opanowania i pracy zespołowej. A przy tym doskonała zabawa. Rodziny, przyjaciele z dzieciństwa, znajomi z pracy, wszyscy dobrani w zgrane pary, spotkają się w studiu z Łukaszem Nowickim, który wprowadzi ich w tajniki niełatwej i ryzykownej gry.


ZNANE I LUBIANE SERIALE W TVP2

M JAK MIŁOŚĆ premiera nowego sezonu
od 2 marca, poniedziałek, wtorek, godz. 20:40
Do obsady serialu dołączy Jolanta Fraszyńska, która zagra Zuzę, kuzynkę Marszałka (Emilian Kamiński). Kontynuowany będzie też wątek Rafała (w tej roli Przemysław Bluszcz).
W kolejnym sezonie serialu Barbara (Teresa Lipowska) i Lucjan (Witold Pyrkosz) znajdą się w centrum rodziny Mostowiaków. To wokół nich, jak w soczewce, skupi się życie tej rodziny. Ewa (Dominika Kluźniak) wygra walkę z chorobą, ale pojawią się nowe problemy – tym razem z dorastającymi córkami. Natalka (Marcjanna Lelek) zmierzy się z kłopotami związanymi z nieplanowaną ciążą. Przyszłej młodej matce najtrudniej będzie pogodzić się z nieodpowiedzialnością ojca dziecka. Anna (Tamara Arciuch) rozkocha w sobie Rafała (Przemysław Bluszcz). Przy okazji poznamy przeszłość bohatera, która nie pozostanie bez wpływu na relacje Anny z rodziną Mostowiaków. Werner (Jacek Kopczyński) nie zapomni o Annie. Między mężczyznami rozpocznie się cicha rywalizacja o względy kobiety. Tomek (Andrzej Młynarczyk) będzie spotykał się z Agnieszką (Magdalena Walach) na gruncie zawodowym, co stanie się źródłem wielu napięć między nimi. Joasia (Barbara Kurdej-Szatan) ciągle jeszcze zastanawia się, kim jest dla niej Tomek, choć nie traci czasu i spotyka się również z innymi mężczyznami. Jedna znajomość skończy się dla niej nieciekawie. Tomek będzie zmuszony interweniować, ponieważ dziewczyna zaplącze się w niebezpieczną intrygę. Przed Kingą (Katarzyna Cichopek) i Piotrkiem (Marcin Mroczek) – trudny czas. Młodzi rodzice będą musieli zmierzyć się z kłopotami wychowawczymi z Lenką i natłokiem domowych obowiązków, co odczuje głównie Kinga, ponieważ Piotrek całe dnie spędza w pracy. Także ojciec Kingi – Filarski (Andrzej Precigs) dołoży córce zmartwień. Będzie się miotał między dwiema miłościami – Moniką (Anna Wendzikowska) i Krysią (Hanna Mikuć). Marszałek (Emilian Kamiński) sprowadzi na Deszczową kuzynkę Zuzę (Jolanta Fraszyńska), co stanie się przyczyną wielu zawirowań w rodzinie Zduńskich.
Powróci także wątek Marii (Małgorzata Pieńkowska) i Artura (Robert Moskwa). Mężczyzna zrozumie, że popełnił błąd, rozstając się z żoną, a Teresa (Dominika Łakomska) nie da za wygraną. Kasia (Agnieszka Sienkiewicz) urodzi dziecko. Poród zakończy się niestety tragicznie. Ala (Olga Frycz) dostanie pracę poza Warszawą i będzie musiała podjąć trudną dla całej rodziny decyzję. W życiu Ali i Pawła (Rafał Mroczek) pojawi się mężczyzna z jej przeszłości.

NA DOBRE I NA ZŁE premiera nowego sezonu
od 4 marca, środa, godz. 20:40
Do ekipy „Na dobre i na złe” dołącza Łukasz Palkowski, reżyser nagrodzony Złotymi Lwami i Złotą Taśmą za film „Bogowie”. Wcześniej wyróżniony także za najlepszy debiut reżyserski i uhonorowany Nagrodą Dziennikarzy za „Rezerwat”. W 2008 r. Palkowski otrzymał Paszport Polityki za najbardziej obiecujący debiut ostatnich sezonów, w tym samym roku nominowano go również do Orłów w kategorii najlepsza reżyseria i odkrycie roku. Palkowski ma na swoim koncie prace przy serialach: „Galeria”, „Wiadomości z drugiej ręki”, „Plebania” i „Złotopolscy”.
Wiosną w serialu zagoszczą nowi aktorzy: Maria Ciunelis, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Krukówna i Piotr Cyrwus.
W Leśnej Górze pojawi się także nowy bohater, salowy Szczepan, grany przez Kamila Kulę (młody zdolny aktor z Teatru „Kwadrat”). Ponadto Adam (Grzegorz Daukszewicz) odda Falkowiczowi (Michał Żebrowski) swoją nerkę i tym samym uratuje mu życie. Hana (Kamilla Baar) wyzna Piotrowi (Marek Bukowski), że zdradziła go z Krzysztofem (Mateusz Damięcki). Ola (Anna Karczmarczyk) w przyjaźni i zgodzie rozstanie się z Przemkiem (Marcin Rogacewicz), co wykorzysta Jan (Krzysztof Kwiatkowski). Do Polski przyjedzie córka Wiki (Katarzyna Dąbrowska), Blanka (Pola Gonciarz), która nie zaliczyła roku i została wyrzucona ze szkoły. Wiki i jej mąż, Tomasz (Ireneusz Czop), będą mieli poważne problemy wychowawcze z dorastającą córką. Agata (Emilia Komarnicka) pozna Szczepana (Kamil Kula), salowego, z którym początkowo nie znajdzie porozumienia, jednak z czasem znajomość przerodzi się w coś poważniejszego. Agata nie będzie mogła sobie poradzić z nowym uczuciem.

NA SYGNALE premiera nowego sezonu
od 4 marca, środa, godz. 21:45
Kontynuacja serialu opowiadającego o pracy ratowników medycznych, którzy stoją na pierwszej linii frontu w walce o życie i zdrowie pacjentów. Serial ukazuje dramatyczne wydarzenia w najbardziej newralgicznym czasie, tzw. „złotej godzinie”, w której poszkodowany powinien znaleźć się na stole operacyjnym lub w specjalistycznej jednostce pomocy. Każdy odcinek opowiada historię innego pacjenta czy poszkodowanego. Stawką zawsze jest ludzkie życie i zdrowie. Serial przybliża widzom specyfikę pracy ratowników medycznych. W obsadzie lubiani: Wojciech Kuliński, Tomasz Piątkowski, Dawid Wieteska, Monika Mazur i Konrad Darocha.

BARWY SZCZĘŚCIA premiera nowego sezonu
od 2 marca, poniedziałek-czwartek, godz. 20:05
Szykują się duże zmiany w rodzinie Pyrków. Maria (Iza Kuna) i Marek (Marcin Perchuć) postanawiają wyjechać z najmłodszymi synami Marii do Finlandii. Marek krąży między Helsinkami a Warszawą, gdzie zostawił syna i byłą narzeczoną (Magda Popławska). Kobieta wciąż darzy go na uczuciem, chociaż w jej firmie pojawia się nowy adorator – Jacek. Starsze dzieci Marii – Iwona (Iza Zwierzyńska), Agata (Natalia Zembrzycka) i Hubert (Marek Molak) – zostają na Zacisznej. Agata i Iwona zajmują się domem i dziadkami. Hubert przejmuje firmę Marii. Marek i Klara (Olga Jankowska) postanawiają się pobrać. Przed ślubem zapisują się na nauki przedmałżeńskie. Na ich weselu rodzina zjawia się w komplecie. Młoda para postanawia przeprowadzić się na Zaciszną i rozpocząć starania o potomka.                  
Kasia Górka (Katarzyna Glinka) w osobie biologicznego ojca swojego synka, Łukasza Sadowskiego (Michał Rolnicki), znajduje przysłowiową „drugą połówkę”. Razem tworzą udany związek, który z powodzeniem radzi sobie z przeciwnościami losu. Nieszczęście spotyka ojca Kasi, Stefana (Krzysztof Kiersznowski). W tajemniczych okolicznościach znika Waleria (Ewa Ziętek). Poszukiwania nie przynoszą rezultatu. Zniknięcie matki załamuje Bartka (Bartosz Gelner). Okazuje się, że w trudnych chwilach może liczyć na wsparcie swojej pracodawczyni, Kornelii Wagner (Katarzyna Herman). Wybucha między nimi namiętność, ale różnica wieku generuje kłopoty. Oboje są jednak zdeterminowani, by walczyć o miłość.
Marta Walawska (Katarzyna Zielińska) nie radzi z sobie z zawodową bezczynnością. Coraz częściej zaczyna zaglądać do kieliszka. Alkohol przynosi jej spokój, ale płynąca z niego przyjemność szybko zamienia się w uzależnienie. Marta stacza się mimo stałej obecności Chowańskiego (Jacek Rozenek). Piotr (Piotr Jankowski) chce jej odebrać ukochaną Ewunię. Iga (Ada Fijał) odkrywa, że jest w ciąży. W ten sposób Piotr staje się ojcem dwóch dziewczynek i jednego chłopca. Ze względu na powiększenie rodziny kupuje pod Warszawą dom, chcąc zapewnić dzieciom i żonie jak największy komfort życia.
Do stolicy za Jerzym (Bronisław Wrocławski) ściąga także Anna (Dorota Kolak). Na początku ma zamiar wieść życie aktywnej emerytki, ale spotkanie z dawną przyjaciółką, Matyldą Pawłowicz (Aleksandra Justa), weryfikuje jej plany. Anna zaczyna uczyć w szkole Kajtka (Jakub Dmochowski), który ma już za sobą przygodę z dopalaczami. Sabina (Barbara Kurzaj) i Władek (Przemysław Stippa) nie spuszczają go z oczu.  
Marlena (Magda Grąziowska) staje się niespodziewanie kobietą sukcesu. Przejmuje prowadzenie kuchni w „Feel Good”, zaczyna oferować także catering z dostawą do domu. Przedsięwzięcie cieszy się dużym powodzeniem.
Po dramatycznym ataku Honoraty (Anna Smołowik), Sara (Dominika Kimaty) walczy o życie. Nie zważając na zagrożenia, przy jej łóżku zjawia się niespodziewanie Adam (Bartosz Porczyk). Sara wraca do zdrowia.
Natalia (Maria Dejmek) i Magda (Honorata Witońska) Zwoleńskie nie dosyć, że same nie mają szczęścia w miłości, to jeszcze stają się świadkami kryzysu w małżeństwie swoich rodziców (Adrianna Biedrzyńska i Kazimierz Wysota). Tym bardziej postanawiają trzymać się razem.
Kostek (Adam Cywka) lawiruje pomiędzy dwiema żonami: byłą (Agnieszka Wosińska) i obecną (Elena Leszczyńska). Tymczasem jego córka, Zuzanna, przeżywa pierwszą poważną miłość ze studentem aktorstwa, Jonaszem, którego rodzice także się rozwiedli. Młodzi mają wiele planów na przyszłość i nadzieję, że wszystkie się spełnią.

FILMY FABULARNE

CYKL FILMOWY KINO RELAKS
środa, godz. 22:20

PODEJRZANI ZAKOCHANI premiera
4 marca
Nieśmiały Albert (Bartek Kasprzykowski) szuka miłości w internecie. Surfując w sieci, natrafia na równie spragnioną bliskości Barbarę (Sonia Bohosiewicz). Oboje przyjmują podobną strategię: ona podaje się za tajemniczą Simonę, on za przystojnego francuskiego amanta. Gdy wreszcie umawiają się na spotkanie w realu, kontynuują maskaradę, wysyłając na randkę atrakcyjnych zastępców (Weronika Książkiewicz, Rafał Królikowski). W efekcie wszyscy trafiają do hotelu, gdzie grasuje groteskowa szajka przestępców, polująca na bezcenną kolekcję diamentów. Intryga pełna omyłek sprawia, że nikt już nie wie, kto jest podejrzany, a kto zakochany. W ciąg nieprawdopodobnych miłosno-kryminalnych zdarzeń wplątani zostaną femme fatale, rabuś, oszust i kierownik-służbista.
Reż. Sławomir Kryński (Polska 2013)

NIE KŁAM, KOCHANIE
 18 marcaW filmie występują: Grażyna Szapołowska, Tomasz Karolak, Sławomir Orzechowski, Łukasz Simlat i… sam Lech Wałęsa.
Komedia romantyczna. Marcin (Piotr Adamczyk) traci intratną posadę i wpada w finansowe tarapaty. Byłe dziewczyny nie chcą go znać, Marcin bowiem nigdy nie kończył znajomości „w białych rękawiczkach". Jedyną nadzieję na powrót do dawnego stylu życia stanowi przyjazd bogatej ciotki z Anglii. Ciocia Nela (Grażyna Szapołowska) chce przekazać jedynemu siostrzeńcowi swój majątek, ale stawia warunek – Marcin musi się ożenić.
Reż. Piotr Wereśniak (Polska 2008)

DZIEWCZYNA Z ALABAMY
 11 marcaNowojorska projektantka mody, Melanie Carmichael (Reese Witherspoon), nieoczekiwanie zaręcza się z najbardziej pożądanym kawalerem w mieście – Andrew (Patrick Dempsey). Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że jej przeszłość kryje wiele tajemnic, m.in. małżeństwo, które zawarła jeszcze w szkole średniej. Niefortunny związek zakończył się rozwodem. Aby raz na zawsze rozliczyć się ze swoją przeszłością, Melanie postanawia wrócić w rodzinne strony, przynajmniej na jakiś czas.
Reż. Andy Tennant (USA 2002)

JAK ONA TO ROBI? premiera
25 marca
Sarah Jessica Parker, czyli najsłynniejsza singielka świata, gwiazda serialu „Seks w wielkim mieście", tym razem w ekranizacji światowego bestsellera Allison Pearson. W komedii Douglasa McGratha wciela się w postać ambitnej menedżerki, Kate Reddy, która budzi podziw przyjaciół i kolegów z pracy, sprawnie godząc bogate życie rodzinne z zawrotną karierą w biznesie. Gdy jej klientem zostanie uwodzicielski Jack Abelhammer (Pierce Brosnan), Kate będzie musiała zmierzyć się z pokusą pozyskania wielkich pieniędzy i stoczyć walkę z jeszcze większymi namiętnościami.
Reż. Douglas McGrath (USA 2011)

PORADNIK POZYTYWNEGO MYŚLENIA premiera
8 kwietnia
Film Davida O. Russella to niekonwencjonalna komedia romantyczna. Pat Solitano (Bradley Cooper) jest nauczycielem, który traci wszystko – pracę, żonę i dom. Po pobycie w klinice psychiatrycznej ponownie wprowadza się do domu rodziców. Kiedy próbuje odzyskać dawne życie, na jego drodze pojawia się szalona sąsiadka, Tiffany (Jennifer Lawrence), która ma za sobą podobne przejścia. Para szybko się zaprzyjaźnia.
Siedem nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oscar i Złoty Glob dla Jennifer Lawrence.
Reż. David O. Russel (USA 2012)

POKAŻ KOTKU, CO MASZ W ŚRODKU premiera
27 maja
Seria niefortunnych zdarzeń stawia na głowie życie dwóch mężczyzn – Andrzeja (Jacek Borusiński) i Zygmunta (Krzysztof Stelmaszyk). Ojciec Andrzeja (Marian Dziędziel) nagle postanawia ożenić się z tajemniczą nieznajomą (Grażyna Szapołowska), a wkrótce potem traci wszystkie oszczędności. Andrzej, próbując odzyskać straconą fortunę, porywa podejrzaną o kradzież dziewczynę (Katarzyna Cynke) i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Tymczasem Zygmunt musi jednocześnie zmierzyć się z natrętnym adoratorem (Jacek Braciak) swojej żony (Iwona Wszołkówna) oraz brzemiennym w skutki romansem pewnej nastolatki (debiutująca Delfina Wilkońska). Zygmunt szuka pomocy u zaprzyjaźnionego doktora (Jan Frycz), jednak ten zajęty jest flirtowaniem z ponętną pielęgniarką (Małgorzata Buczkowska-Szlenkier). Jakby tego było mało, komediową intrygę zagmatwają dodatkowo: seksowna uczennica z niekonwencjonalnymi pomysłami na mężczyzn (Maja Bohosiewicz), łasy na pieniądze i niewieście wdzięki leśniczy (Sławomir Orzechowski), dociekliwy ksiądz (Władysław Kowalski), Wielki Szu adwokatury (Jan Nowicki), będący nieustająco na gazie szef stacji benzynowej (Andrzej Grabowski) i niezwykła istota w kolorowym sweterku, której poczynania zaskoczą wszystkich.
Reż. Sławomir Kryński (Polska 2011)

Wiosną w cyklu „Kino relaks” także:
WAKACJE JASIA FASOLI, reż. Steve Bendelach; Wielka Brytania 2007
CO Z OCZU, TO Z SERCA, reż. Steven Soderbergh; USA 1998
DLACZEGO NIE!, reż. Ryszard Zatorski; Polska 2007
OCH, KAROL2, reż. Piotr Wereśniak; Polska 2011
CÓRKA PREZYDENTA, reż. Forest Whitaker, USA 2007
PAŃSTWO MŁODZI: CHUCK I LARRY, reż. Dennis Dugan; USA 2007
TO NIE TAK JAK MYŚLISZ KOTKU, reż. Sławomir Kryński; Polska 2008
RAJ DLA PAR, reż. Peter Billingsley; USA 2009
KABIETA NA MARSIE, MĘŻCZYZNA NA WENUS, reż. Pascale Pouzadoux; Francja 2008
RANDKA W CIEMNO, reż. Wojciech Wójcik; Polska 2009

CZWARTKOWE PASMO FILMOWE
czwartek, godz. 20:40

WYBUCHOWA PARA
5 marca
Komedia sensacyjna. Tajny agent Roy Miller (Tom Cruise) czeka na samolot do Bostonu. Na lotnisku wpada mu w oko atrakcyjna, trochę niezdarna blondynka, June Havens (Cameron Diaz). Postanawia ją poznać. Przy wejściu na pokład okazuje się, że mimo ważnego biletu, June nie może lecieć tym rejsem i zostaje odesłana do poczekalni. Każdy ruch Millera i jasnowłosej nieznajomej jest śledzony przez oficera FBI (Peter Sarsgaard), który sądzi, że June współpracuje z agentem.
Reż. James Mangold (USA 2010)

JUMPER
12 marca
Nastoletni David Risie (Hayden Christensen), próbując odzyskać zabawkę podarowaną koleżance, wchodzi na taflę lodu, która załamuje się pod jego ciężarem. Tracąc resztki nadziei, chłopak niespodziewanie odkrywa, że posiada zdolność teleportacji i przenosi się do biblioteki w innym mieście. Wykorzystując odkrytą umiejętność, pozoruje własną śmierć, opuszcza ojca i rozpoczyna nowe życie, przystępując do realizacji własnych marzeń. Zuchwale rabując banki i żyjąc ponad stan, zwraca na siebie uwagę Paladynów – członków organizacji, która od wieków wyłapuje i likwiduje jumperów takich, jak on. Ich szefem jest tajemniczy Roland (Samuel L. Jackson).
Reż. Doug Liman (USA/Kanada 2008)

PODWÓJNA TOŻSAMOŚĆ
19 marca
Były żołnierz piechoty, a aktualnie pensjonariusz więzienia stanowego, Tim Kearney (Paul Walker) otrzymuje od agenta wydziału antynarkotykowego, Tada Gruzsa (Laurence Fishburne) propozycję nie do odrzucenia. W zamian za wolność Tim ma przez jakiś czas udawać Bobbiego Z., zmarłego niedawno bossa narkotykowej mafii, którego łudząco przypomina. Tim bez oporów wciela się w rolę słynnego dealera. Jednak podczas jednej z akcji następują nieprzewidziane komplikacje i cały plan bierze w łeb. Tim musi uciekać. Niespodziewanie razem z nim rusza syn Bobbiego Z.
Reż. John Herzfeld (USA 2007)

JESTEŚ BOGIEM
26 marca
Film w reżyserii Leszka Dawida nagrodzony m.in. Złotymi Lwami w Gdyni i Złotymi Kaczkami magazynu „Film”. Opowieść o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Historia Piotra Łuszcza – Magika (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta – Rahima (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera – Fokusa (Tomasz Schuchardt), trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom stali się głosem pokolenia młodych Polaków. Film jest zapisem codziennego życia Magika, Rahima i Fokusa z czasów, gdy tworzyli legendarną grupę. To historia wchodzenia w dorosłość i realizacji pierwszych poważnych planów artystycznych. Między chłopakami zawiązuje się nić porozumienia, która staje się siłą napędową zespołu.
Reż. Leszek Dawid (Polska 2012)

Wiosną w czwartkowym kinie także:

ALEX CROSS premiera
14 maja
Thriller kryminalny. Alex Cross (Tyler Perry) to policjant i psycholog, który specjalizuje się w tropieniu seryjnych zabójców. Tym razem jego celem jest niejaki Sullivan, znany też jako Rzeźnik ze Sligo, który zabija dla czystej przyjemności. Kiedy policjant uniemożliwia jedno z jego zabójstw, przestępca mści się krwawo, mordując jego żonę. Odtąd sprawa nabiera osobistego charakteru. Pojedynek między policjantem i mordercą wyzwala pokłady przemocy, której skali nikt sobie nie wyobrażał. Ekranizacja bestselerowej powieści Jamesa Pattersona. W obsadzie m.in.: Matthew Cox, Tyler Perry, Jean Reno.
Reż. Rob Cohen (USA 2012)

CHCE SIĘ ŻYĆ premiera
Wyróżniony m.in. Grand Prix, Nagrodą Publiczności i Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu obraz Macieja Pieprzycy dedykowany pamięci reżyserki Ewy Pięty, autorki dokumentu „Jak motyl”. To jej film stał się przyczynkiem do powstania „Chce się żyć”. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem historia niepełnosprawnego Mateusza (Dawid Ogrodnik). Chłopak mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu, pokazuje, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.
Kiedy Mateusz przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę". Jednak rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorastał otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela – mieszkającą w sąsiedztwie Ankę. Los sprawia, że bohater musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmienia się, kiedy do placówki trafia młoda wolontariuszka, a on sam przyciąga uwagę lekarki, która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia. W obsadzie m.in.: Dawid Ogrodnik, Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik.
Reż. Maciej Pieprzyca (Polska 2013)

Oraz:
ZIELONA MILA, reż. Frank Darabont; USA 1999
PIRACI Z KARAIBÓW: KLĄTWA CZARNEJ PERŁY, reż. Gore Verbinski; USA 2003
PIRACI Z KARAIBÓW: SKRZYNIA UMARLAKA, reż. Gore Verbinski, USA 2006
POKŁOSIE, reż. Władysław Pasikowski; Polska 2012
DAREDEVIL, reż. Marc Steven Johnson; USA 2003
GLADIATOR, reż. Ridley Scott; USA 2000
AGENT XXL: RODZINNY INTERES, reż. John Whitesell; USA 2011
VAN HELSING, reż. Stephen Sommers; USA 2004
JAŚ FASOLA. NADCIĄGA TOTALNY KATAKLIZM, reż. Mel Smith; USA 1997
ESKADRA „CZERWONE OGONY”, reż. Anthony Hemingway; USA 2012

CYKL „KOCHAM KINO”
czwartek, ok. godz. 22:35

TAKE THIS WALTZ premiera
5 marca, godz. 22:35
Michelle Williams kreuje postać dziecięco wrażliwą, która poczucie bezpieczeństwa znajduje w rytuałach i ciepłym, przytulnym domu, gdzie mieszka wraz z mężem. Ona pisze zlecone teksty, on eksperymentuje w kuchni i pracuje nad książką kulinarną. Mimo to Margot jest znużona swoim pięcioletnim małżeństwem. W krótkiej służbowej podróży poznaje Daniela, którego obecność dziwnie ją niepokoi. W obsadzie m.in.: Michelle Williams, Seth Rogen, Luke Kirby.
Reż. Sarah Polley (Hiszpania/Japonia/Kanada 2011)

SPONSORING premiera
12 marca, godz. 22:20
Film opowiada historię Anny (Juliette Binoche), dobrze sytuowanej dziennikarki, piszącej artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy nad materiałem poznaje dwie prostytuujące się dziewczyny – Charlotte (Anais Demoustier) oraz Alicję (Joanna Kulig), które wprowadzają ją w świat płatnej miłości. Świat odstręczający, ale też – ku zaskoczeniu Anny – na swój sposób pociągający.
Polski Orzeł i nagrody na festiwalu w Gdyni dla Joanny Kulig.
Reż. Małgorzata Szumowska (Francja/Polska 2011)

WIELKI LIBERACE premiera
19 marca, godz. 22:25
Zrealizowana z ogromnym rozmachem historia Liberace (Władziu Valentino Liberace) – jednego z najlepiej opłacanych artystów w Las Vegas, ikony homoseksualistów, pianisty polsko-włoskiego pochodzenia, wokalisty, showmana, a sporadycznie także aktora. W latach 50., 60. i 70. Liberace należał do najpopularniejszych wykonawców w USA, sprzedał miliony płyt. Film Soderbergha koncentruje się na ostatnim okresie życia artysty w latach 1977-1982 i burzliwym związku Liberace (Michael Douglas) z młodszym o niemal 40 lat Scottem Thorsonem (Matt Damon).
„Wielki Liberce” otrzymał 2 Złote Globy (dla najlepszego filmu telewizyjnego oraz za najlepszą rolę męską – Michael Douglas) i aż 11 nagród Emmy 2013.
Reż. Steven Soderbergh (USA 2013)

BEJBI BLUES premiera
26 marca, godz. 22:50
Historia niedojrzałej 17-latki, która zostaje matką. Chciała mieć dziecko, bo „fajnie jest mieć dziecko, a wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci”. Dlaczego tak naprawdę Natalia (Magdalena Berus) zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym, co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je same naprawdę pokochał i aby one miały kogoś do kochania. W obsadzie m.in.: Magdalena Berus, Klaudia Bułka, Nikodem Rozbicki.
Kryształowy Niedźwiedź na Berlinale 2013.
Reż. Katarzyna Rosłaniec (Polska 2012)

Jesienią w czwartkowym cyklu „Kocham Kino” zaplanowano ponadto:

RAJ: WIARA premiera
Dla Anny-Marii (Maria Hofstatter), technika rentgenologa, raj jest tam, gdzie jest Jezus. Kobieta poświęca każdą wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc skierować Austrię na ścieżkę wiary. Podczas codziennych pielgrzymek ulicami Wiednia, z figurą Marii Dziewicy w rękach, puka od drzwi do drzwi. Pewnego dnia, po latach nieobecności, do domu powraca jej przykuty do wózka inwalidzkiego mąż – muzułmanin egipskiego pochodzenia. Kłótnie małżonków zaczynają wypierać modlitwy i pieśni religijne. W filmie „Raj: wiara” Ulrich Seidl pokazuje kolejne etapy drogi krzyżowej, jaką jest małżeństwo i niespełniona tęsknota za prawdziwą miłością. W obsadzie m.in.: Maria Hofstatter, Nabil Saleh, Natalya Baranova.
Film nagrodzono na festiwalu filmowym w Wenecji.
Reż. Ulrich Seidl (Austria/Francja/Niemcy 2012)

MIŁOŚĆ premiera
Dramat. Historia skomplikowanej relacji małżeńskiej trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia. Maria (Julia Kijowska) odnosi sukcesy zawodowe. Tomek (Marcin Dorociński) również spełnia się w swojej pracy. Wspólnie urządzają mieszkanie, spodziewają się dziecka. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich związku. Maria zataja jednak przed mężem pewne wstrząsające wydarzenie, które zmienia nie tylko ją, ale także ich związek.
Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Gdyni.
Reż. Sławomir Fabicki (Polska 2012)

DZIEŃ KOBIET premiera
Historia opowiedziana w filmie zainspirowana została prawdziwymi wydarzeniami. Życie Haliny (Katarzyna Kwiatkowska), pracownicy sieci handlowej Motylek, samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka. Halina decyduje się rzucić korporacji wyzwanie, narażając się na brutalne konsekwencje. Właściciele sieci handlowej nie cofną się przed niczym, by ukryć swoje sekrety. W obsadzie m.in. Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Dorota Kolak.
Film nominowany do gdyńskich Złotych Lwów.
Reż. Maria Sadowska (Polska 2012)

RAJ: NADZIEJA premiera
Bohaterką filmu jest 13-letnia Melanie (Melanie Lenz), która spędza wakacje na letnim obozie dla otyłych nastolatek. Pod opieką trenera i dietetyka, Melanie stara się zrzucić kilogramy. W dzień uprawia sporty i przestrzega ścisłej diety, nocami zaś wymyka się do klubu, pali papierosy i do rana plotkuje z koleżanką o seksie i mężczyznach. Niespodziewanie w Melanie budzi się kobiecość, co więcej dziewczyna zakochuje się w starszym o 30 lat przystojnym lekarzu. Za wszelką cenę stara się go uwieść. Naiwne początkowo uczucie staje się obsesją zdesperowanej trzynastolatki. W obsadzie m.in.: Melanie Lenz, Verena Lahbauer, Joseph Lorenz.
Reż. Ulrich Seidl (Austria/Francja/Niemcy 2013)

HEADSHOT. MROCZNA KARMA premiera
Thriller kryminalny. Uczciwy policjant Tul (Nopachai Chaiyanam) nagle znajduje się w potrzasku. Pewien wpływowy polityk zaczyna go szantażować, a następnie oskarża o zbrodnię, której Tul nie popełnił. Tul nie ma wyjścia. W poczuciu rozczarowania i złości na świat, podejmuje pracę, w której nie ma miejsca na żal i litość. Staje się zawodowym mordercą. Jest na usługach podejrzanej grupy kierowanej przez guru podziemia o imieniu Demon. Ma za zadanie eliminować z życia tych wszystkich, którzy stoją ponad prawem. Pewnego dnia Tul nieoczekiwanie zostaje ranny. Kula przeszywa mu głowę. Po 3 miesiącach budzi się ze śpiączki i zupełnie inaczej patrzy na świat. Widzi rzeczy do góry nogami. Postanawia zmienić własne życie i porzucić drogę, którą szedł do tej pory. Role niespodziewanie się odwracają. Z zabójcy Tul zmienia się w ofiarę, która musi walczyć o przetrwanie. Gdy poznaje pewną dziewczynę, jego świat staje się jeszcze bardziej skomplikowany. Kto w życiu bohatera tak naprawdę pociąga za sznurki? Czy Tul znajdzie odkupienie i odmieni swój los, w którym, niczym bumerang, wciąż wraca do niego przestępcza przeszłość? W obsadzie m.in.: Nopachai Chaiyanam, Sirin Horwang, Chanokporn Sayoungkul.
Reż. Pen-Ek Ratanaruang (Francja/Tajlandia 2011)

FALA premiera
Nauczyciel Rainer Wenger (Jürgen Vogel) proponuje swoim uczniom udział w eksperymencie, dzięki któremu będą mogli lepiej zrozumieć, na czym polegają totalitarne rządy. Zaczyna się swoista gra z podziałem na role. W ciągu kilku dni wprowadzona dyscyplina przeradza się w prawdziwy ruch: falę. Uczniowie zaczynają straszyć innych i stosować przemoc. Nauczyciel postanawia przerwać eksperyment. Niestety jest już na to za późno. Fala wyrwała się spod kontroli. W obsadzie m.in.: Jurgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt, Jennifer Ulrich.
Reż. Dennis Gansel (Niemcy 2008)

BYĆ JAK STANLEY KUBRICK premiera
Prawdziwa historia mężczyzny (John Malkovich), który podawał się za Stanleya Kubricka, kiedy ten pracował nad swoim ostatnim filmem „Oczy szeroko zamknięte”. Człowiek ten uczestniczył w wielu ekskluzywnych przyjęciach i bez większych problemów wchodził do najdroższych londyńskich restauracji. Najciekawsze jest to, że nie był do Kubricka nawet podobny. W obsadzie m.in.: John Malkovich, Luke Mably, Ken Russell.
Reż. Brian W. Cook (Francja/Wielka Brytania 2005)

IMAGINE premiera
Film dedykowany Ewie Jakimowskiej, żonie reżysera oraz pamięci Bena Underwooda. Do renomowanej kliniki okulistycznej w Lizbonie przybywa Ian (Edward Hogg), nowy instruktor orientacji przestrzennej. Ma on prowadzić zajęcia dla niewidomych pacjentów. Jego niekonwencjonalne metody budzą jednak wątpliwości personelu kliniki. Ian nie przywiązuje bowiem wielkiej wagi do postrzegania zmysłowego. Jego zdaniem to wyobraźnia pozwala sprawnie poruszać się w przestrzeni i prowadzić aktywne życie. W obsadzie m.in.: Edward Hogg, Alexandra Maria Lara, Melchior Derouet, Francis Frappat.
Reż. Andrzej Jakimowski (Francja/Polska/Portugalia/Wielka Brytania 2012)

NIM DIABEŁ DOWIE SIĘ, ŻE NIE ŻYJESZ premiera
Dramat kryminalny, ostatni film słynnego amerykańskiego reżysera, Sidneya Lumeta. Hank (Ethan Hawke) i Andy (Philip Seymour Hoffman) to dwaj bracia borykający się z życiowymi problemami. Hank jest rozwodnikiem, którego nienawidzi była żona. Starszy Andy jest uzależnionym od narkotyków mężczyzną, który nie potrafi zadowolić partnerki, więc ta go zdradza. Gdy nad braćmi zawisa konieczność spłacenia sporych długów, Andy wpada na pomysł obrabowania sklepu jubilerskiego. Robota ma być dziecinnie prosta, gdyż sklep należy do ich rodziców i obaj dobrze go znają. Ubezpieczenie pokryje straty i wszyscy będą zadowoleni. Jednak w dniu napadu nic nie idzie zgodnie z planem.
Reż. Sidney Lumet (USA/Wielka Brytania 2007)

ALMANYA premiera
Zrealizowana z poczuciem humoru, ciepła opowieść o perypetiach rodziny tureckich imigrantów, którzy przybyli do Niemiec w latach 60. XX wieku, w czasach, gdy szybko rozwijająca się niemiecka gospodarka potrzebowała rąk do pracy. O losach swoich dziadków, rodziców i rodzeństwa opowiada jedna z wnuczek Huseyina i Fatmy, wyemancypowana dwudziestolatka żyjąca w wolnym związku z młodym Anglikiem. Obrazki z przeszłości i zapis współczesnego życia rodziny ukazują proces stopniowej asymilacji przybyszów z niemieckim społeczeństwem, ich codzienne radości i troski, a przede wszystkim łączącą ich miłość. W filmie zagrali m.in.: Vedat Erincin, Fahri Ogun Yardim, Lilay Huser.
Reż. Yasemin Samdereli (Niemcy 2011)

Oraz:
POKUTA, reż. Joe Wright; Wielka Brytania/Francja 2007
PRZERWANE OBJĘCIA, reż. Pedro Almodovar; Hiszpania 2009

SOBOTNIE PASMO FILMOWE
sobota, ok. godz. 22:15

YUMA premiera
7 marca, godz. 22:40
Trzy lata po upadku komunizmu Zyga ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pisemkach. Z pomocą kumpli zostaje królem „jumy”, tj. drobnych kradzieży tuż za graniczną Odrą. Proceder szybko się rozwija, a małe, szare, rodzinne miasteczko Zygi dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Idylla nie trwa jednak długo – chłopaki wchodzą w drogę rosyjskiej mafii, a i regularnie okradani Niemcy biorą się za rozzuchwalonych złodziei. Zabawa zmienia się w niebezpieczną grę, która może doprowadzić do katastrofy. W filmie wystąpili m.in.: Jakub Gierszał, Tomasz Kot, Katarzyna Figura.
Reż. Piotr Mularuk (Polska 2012)

SZYFRY WOJNY
14 marca, godz. 22:45
Podczas bitwy o Sajpan sierżant Joe Enders (Nicolas Cage) otrzymuje rozkaz chronienia szyfranta, Bena Yahzee (Adam Beach) – młodego Indianina z plemienia Navaho. Język Navaho używany do przesyłania zaszyfrowanych wiadomości był jedynym kodem, którego wrogowi nie udało się złamać. Dlatego też dalsza część rozkazu otrzymanego przez Endersa instruowała, że jeśli szyfrant wpadnie w ręce wroga, sierżant musi chronić kod „za wszelką cenę”. Obu bohaterów szybko zaczynają ich łączyć więzy przyjaźni. Wkrótce Enders stanie w obliczu straszliwego wyboru. Jak daleko posunie się, by uchronić „klucz do szyfru"?
Reż. John Woo (USA 2002)

WYŚCIG ŚMIERCI 2
21 marca, godz. 22:30
Twórcy takich hitów jak „Wyścig śmierci” oraz „Resident Evil” ponownie zabierają widza do świata kipiącego adrenaliną. Tym razem okazuje się nim rozgrywany wśród więźniów, najbrutalniejszy na ziemi telewizyjny show. Stawką w tej bezpardonowej walce jest wolność. „Wyścig śmierci 2” to wybuchowy film, w którym kontrolę nad samochodami-zabójcami, wyposażonymi w karabiny maszynowe, przejmują: Sean Bean („Trylogia Władcy Pierścieni"), Danny Trejo („Grindhouse"), Luke Goss („Hellboy złota armia") i Ving Rhames („Piranie 3D").
Reż. Roel Reiné (Niemcy/RPA 2010)

DOM ZŁY
kwiecień
Akcja rozgrywa się w surowej bieszczadzkiej scenerii, w stanie wojennym. Milicyjna ekipa operacyjno-dochodzeniowa pod dowództwem porucznika Mroza (Bartłomiej Topa) prowadzi wizję lokalną w gospodarstwie Dziabasów (Marian Dziędziel, Kinga Preis). Podejrzany Środoń (Arkadiusz Jakubik) opowiada historię, która wydarzyła się jesienią 1978 r., podczas pewnej burzliwej, pijackiej nocy. Mroczna, początkowo komiczna historia stopniowo staje się coraz bardziej przerażająca.
Reż. Wojciech Smarzowski (Polska 2009)

POSTRACH NOCY premiera
maj
Życie nastoletniego Charliego Brewstera (Anton Yelchin) w końcu układa się tak jak trzeba: jest popularny i umawia się z najfajniejszą dziewczyną w szkole. Problemy pojawiają się z chwilą, gdy do domu w sąsiedztwie wprowadza się Jerry (Colin Farrell), z pozoru świetny facet. Jest w nim jednak coś niepokojącego i tylko Charlie zdaje się to zauważać. Pozostali, wliczając w to matkę Charliego (Toni Collette), nie dostrzegają odmienności nowego sąsiada. Po wnikliwych obserwacjach Jerry'ego nastolatek dochodzi do jedynego słusznego wniosku – sąsiad jest wampirem. Charlie na własną rękę musi pozbyć się potwora żerującego w jego dzielnicy.
Reż. Craig Gillespie (USA 2011)

Tej wiosny także w sobotnim paśmie:
Z PODNIESIONYM CZOŁEM 2: ODWET, reż. Tripp Reed; USA 2007
KOD MERKURY, reż. Harold Becker; USA 1998
INFORMATOR, reż. Michael Mann; USA 1999
OPIEKUN, reż. Till Schweiger; Niemcy 2012
KRÓLESTWO, reż. Peter Berg; USA/Niemcy 2007
STRAŻNIK, reż. Clark Johnson; USA 2006
CZŁOWIEK W OGNIU, reż. Tony Scott; USA/Wielka Brytania 2004
KRZYK, reż. Wes Craven; USA 1996
KRZYK 2, reż. Wes Craven; USA 1997

FILMY DOKUMENTALNE

CYKL CZY ŚWIAT OSZALAŁ
poniedziałek, godz. 22:50

KARYKATURZYŚCI: PIECHOTA DEMOKRACJI premiera
9 marca
Ceniony, pracujący od 40 lat dla La Monde, francuski karykaturzysta Plantu (Jean Plantureux) staje się przewodnikiem po międzynarodowym świecie karykaturzystów. Przedstawiając 12 swoich kolegów z różnych krajów, zarysowuje sytuację polityczną i zakres wolności słowa w każdym z nich: Francji, Rosji, Syrii, Chinach, Wenezueli, USA, Danii, Palestynie, Izraelu i Tunezji. Karykaturzyści, ich pozycja i zakres wolności okazują się papierkiem lakmusowym demokracji. Każdy z nich często sporo ryzykuje, a ich rysunki stają się orężem na linii sporów i gorących debat. Reakcje, które wywołują poszczególne żarty, dają obraz stanu wolności wypowiedzi i demokracji w dzisiejszym świecie.
Reż. Stephanie Valloatto (Francja 2014).

NIEZNANE POWSTANIE W ARABII SAUDYJSKIEJ premiera
16 marca
Arabska Wiosna doprowadziła do przemian politycznych w wielu państwach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W innych wywołała wewnętrzne konflikty i protesty. Należało się spodziewać, że konserwatywna monarchia w Arabii Saudyjskiej będzie szczególnie narażona na wybuch niepokojów społecznych. Jedyną siłą, która od trzech lat prowadzi mniej lub bardziej zorganizowane protesty jest dwumilionowa społeczność szyicka, zamieszkująca głównie Wschodnią Prowincję Arabii Saudyjskiej. Dlaczego tu właśnie protestują szyici, dlaczego świat wie tak mało o tym buncie i przyczynach ich niezadowolenia? Czy protesty szyitów mają szansę rozlać się na całą Arabię Saudyjską i zdestabilizować ten bogaty kraj? Odpowiedzi na te i inne pytania szuka Safa Al Ahmad, pochodząca z Arabii Saudyjskiej dziennikarka BBC.
Reż. Safa Al Ahmad (Wielka Brytania 2014)

CHORY ŚWIAT premiera
23 marca
To wstrząsająca, świetnie zrealizowana opowieść o wojnie krajów rozwijających się z farmaceutycznymi monopolami, które dzięki wsparciu zachodnich rządów skutecznie blokowały biednemu Południu dostęp do tanich leków na HIV/AIDS. Korporacyjno-polityczna propaganda zagłuszała wołania o pomoc z epicentrum katastrofy, która pochłaniała miliony istnień. Powołując się na prawo, przepisy patentowe i reguły rynku, monopole utrzymywały zawyżone, obliczone na kieszeń zachodniego klienta ceny leków. Produkowane w Indiach tanie odpowiedniki długo nie były w stanie pokonać bariery czarnego PR-u i napomnień zdominowanej przez Europę i Stany Zjednoczone, Światowej Organizacji Handlu. Przebieg niezwykłej kampanii przeciw polityce zachodnich koncernów relacjonują jej bojownicy – lekarze, pielęgniarki, prawnicy, naukowcy, pacjenci. Paradoksalnie ich sprzymierzeńcem okazał się neokonserwatywny prezydent George W. Bush, który w przeddzień wojny z Irakiem chciał sobie zjednać przychylność światowej opinii publicznej. Zapowiedziany przez niego program pomocy krajom dotkniętym epidemią HIV/AIDS wywołał sprzeciw farmaceutycznych monopoli. Nadal bez odpowiedzi pozostaje pytanie, co z lekami na inne choroby, które dziesiątkują ludność biednego Południa?
Reż. Dylan Mohan Gray (Wielka Brytania 2013)

W POSZUKIWANIU UTRACONEGO KRAJOBRAZU premiera
30 marca
Historia społeczności żydowskiej Breslau. Opowieść o ich życiu, nadziejach, rozterkach, a po 1968 r. ostatecznej emigracji, opowiedziana z perspektywy naocznego świadka powojennych czasów, który wychował się w Strzegomiu, małym miasteczku nieopodal Wrocławia.
Autobiograficzny dokument zrealizowany przez Leo Kantora opowiada unikalną historię społeczności żydowskiej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. To tutaj grał Mendelssohn i tworzyli liczni, wybitni twórcy, jak Edyta Stein. Wymordowana przez III Rzeszę wspólnota żydowska odrodziła się na zgliszczach dzięki przesiedleńcom z dawnych terenów Rosji oraz tym, którzy przetrwali obozy koncentracyjne. Pierwsze lata po wojnie przyniosły dynamiczny rozwój życia wspólnoty, powstawały szkoły, teatry i placówki medyczne. Tutaj również rozpoczęto pierwsze szkolenia przyszłej armii izraelskiej, Hagany. Na przełomie lat 40. i 50. komunistyczna władza wspomagała emigrację Żydów do Izraela. Polskę opuściło wówczas około 100 tys. osób. Dzisiaj zainteresowanie kulturą judaistyczną przeżywa renesans. Ślady wspólnoty żyjącej na ziemiach polskich przez ponad siedem wieków są jednak zatrważająco nikłe.
Reż. Leo Kantor (Polska/Szwecja 2013)

W ramach cyklu, wiosną TVP2 zaplanowała ponadto premiery, m.in.: 
JAK CHINY NABRAŁY ŚWIAT, reż Guy Smith; Wielka Brytania 2014
EUROPA NA SPRZEDAŻ, reż.   Andreas Pichler; Francja 2014
WOJNA W SIECI POZA CTRL – Ą; Wielka Brytania 2014
KADENCJA, reż. Alexei Pivovarov; Wielka Brytania 2014

CYKL ŚWIAT BEZ FIKCJI
wtorek, godz. 22:50

SONDA O MĘŻCZYZNACH premiera
3 marca
Czego pragną kobiety? Ten temat intryguje mężczyzn (także filmowców) od dawna. Oto szansa, by wreszcie poznać oczekiwania i marzenia pań. Bohaterki filmu, młode, aktywne i rezolutne kobiety z dużych miast, dzielą się swoimi doświadczeniami na temat współczesnych facetów. Opowiadają o związkach, oczekiwaniach wobec partnerów, a także o meandrach własnej psychiki trudnych do zgłębienia przez płeć przeciwną. Wszystko to z przymrużeniem oka i dystansem.
Reż. Mateusz Głowacki (Polska 2014)

+ SONDA O KOBIETACH premiera
Film dokumentalny o kobietach widzianych z punktu widzenia młodych mężczyzn. Trzydziestu chłopaków przed trzydziestką zostało poproszonych o wypowiedzenie się przed kamerą na temat ich stosunku do kobiet oraz doświadczeń, przeżyć i refleksji z nimi związanych. Chłopcy opowiadają o tym, jak się zakochali, jak podrywali swoje dziewczyny,  jak wyglądało ich życie z wybrankami serca oraz rozstania. Ten lekki i humorystyczny obraz młodego pokolenia nie odkrywa przed widzem nieznanych wcześniej prawd, przeciwnie – opowiada o tym, co wszyscy wiemy. Kobieta stanowi dla mężczyzny tajemnicę.
Reż. Mateusz Głowacki (Polska 2012)

HAWKING – KRÓTKA HISTORIA premiera
10 marca
Porywająca i zarazem liryczna opowieść o najsławniejszym współczesnym naukowcu i niezwykłym człowieku – Stephenie Hawkingu. Wypełnione dramatycznymi zwrotami akcji ludzkie losy oraz meandry astrofizyki, we wzruszająco proste i mądre słowa ubrał sam bohater filmu, który od lat porozumiewa się ze światem za pośrednictwem komputerowego syntezatora mowy. Na ekranie widzimy też najbliższych i przyjaciół naukowca, którzy od lat towarzyszą wielkiemu astrofizykowi, poczynając od dzieciństwa po beztroskie studia na Oxfordzie, gdzie Hawking robił furorę towarzyską, jako sternik uniwersyteckiej czwórki wioślarskiej, wzięty kompan i dobrze zapowiadający się naukowiec. Kres beztroskim latom położyła choroba. Diagnoza – stwardnienie zanikowe boczne – brzmiała jak wyrok. Hawking, któremu dawano dwa-trzy lata życia, wpadł w depresję. Wyszedł z niej dzięki przyszłej żonie – Jane Wilde. Postępujący paraliż przekuł w siłę, która pozwala mu podróżować bez przeszkód po nieskończonej przestrzeni genialnego umysłu, dostrzegać oryginalne analogie, podważać prawa fizyki i negować wyroki medycyny. To dlatego 73-letni Stephen Hawking nadal może ze swadą opowiadać o swoim i naszym wszechświecie, a widownię ma niezwykłą – od elity współczesnej nauki poprzez uniwersyteckie audytoria, po miliony telewidzów, kinomanów i czytelników bestsellerowej „Krótkiej historii czasu".
Reż. Stephen Finnigan (Wielka Brytania 2013)

KULISY SŁAWY. JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ odc. 1/2 premiera
17 marca
Od lat kolumny plotkarskich pism zapełniane są przez nazwiska takie jak: Jolie, Aniston, Pitt, Cruise, Kidman, Depp, Moss i Clooney, czyli „koronowane głowy” Hollywood. To właśnie dziennikarze, specjalizujący się w życiu towarzyskim oraz błyszczące magazyny kształtują ranking największych gwiazd, do grona których niezwykle trudno dołączyć. Dwuczęściowy dokument „Sława bez tajemnic” ukazuje, jak najpopularniejsi aktorzy, modelki czy wokaliści zdobywali sławę poprzez umiejętne wykorzystywanie mediów oraz jak wyglądały kulisy najgłośniejszych rozwodów i rozstań.
Część pierwsza ukazuje plejadę gwiazd młodej generacji, wykreowanych przez media społecznościowe. Justin Bieber, Kardashians, Paris Hilton czy Lady Gaga zbudowali swoją karierę wykazując aktywność na forach i platformach internetowych takich jak YouTube czy Twitter. Przyjrzymy się serii najprzeróżniejszych skandali obyczajowych, omawianych na blogach i w kolumnach plotkarskich całego świata.
Wielka Brytania 2014

KULISY SŁAWY. ROMANSE GWIAZD odc. 2/2 premiera
24 marca
Część druga „Kulis sławy” przedstawia najsłynniejsze związki show-biznesu: Toma Cruise’a i Katie Holmes, Demi Moore i Ashtona Kutchera, Brada Pitta i Jennifer Aniston.
Z jednej strony internet i nienasycone zainteresowanie publiczności prywatnym życiem gwiazd pomagają im zdobyć szeroką popularność na całym świecie, z drugiej – narzędzia te bywają niezwykle kłopotliwe w sytuacjach, gdy dramat osobisty komentowany jest przez miliony ludzi. Wiele gwiazd nie radzi sobie z ciągłą uwagą fanów, co często rodzi nieoczekiwane konsekwencje.
Wielka Brytania 2014

NA ZAWSZE TWOJE premiera
31 marca
Film opowiada historię trójki dzieci, umieszczonych w rodzinach zastępczych. Matka nastoletniej Inki nie żyje, ojciec odbywa karę więzienia. Dziewczynka bardzo przeżywa brak kontaktów z rodziną matki. Mette i Miko są rodzeństwem. Ich matka nie radziła sobie z wychowywaniem dwójki „trudnych" dzieci, dlatego oboje trafili do rodziny zastępczej. Po kilku latach terapii dzieci mają wrócić do biologicznej matki.
Reż. Mia Halme (Wielka Brytania 2011)

W miesiącach wiosennych planowane są również emisje filmów:
BOSTOŃSKI POŚCIG, Wielka Brytania 2014
CASA BLANCA, reż. Aleksandra Maciuszek; Polska 2014  
GRABIEŻ EUROPY cz. 1, reż. Bonni Cohen i Richard Berg; USA 2006
 GRABIEŻ EUROPY cz. 2, reż. Bonni Cohen  USA 2006
PUSTYNNE MORZA, reż. Marc Wheeler, Simon Nash; Wielka Brytania 2012
PRYWATNY WSZECHŚWIAT, reż. Helena Trestikova; Czechy 2012

CYKL RODZINNE OGLĄDANIE
niedziela, ok. godz. 9:35

DZIKI ŚWIAT AMERYKI PÓŁNOCNEJ odc. 1/5 premiera
1 marca, godz.  9:45
DZIKI ŚWIAT AMERYKI PÓŁNOCNEJ odc. 2/5 premiera
8 marca, godz.  9:55
DZIKI ŚWIAT AMERYKI PÓŁNOCNEJ odc. 3/5 premiera
15 marca, godz.  9:20
DZIKI ŚWIAT AMERYKI PÓŁNOCNEJ odc. 4/5 premiera
22 marca, godz.  9:55
DZIKI ŚWIAT AMERYKI PÓŁNOCNEJ odc. 5/5 premiera
29 marca, godz. 9:40
„Dziki świat Ameryki Północnej” to jedno z największych i najbardziej spektakularnych przedsięwzięć Discovery Channel. Twórcy zabierają nas w niezwykłą podróż do najdzikszych zakątków kontynentu. Zdjęcia do filmu trwały trzy lata.
USA 2012

WYDRY OLBRZYMIE Z AMAZONKI premiera
czerwiec
Trzynaście lat temu młody brytyjski kamerzysta w parku narodowym Manu na terenie Peru sfilmował rodzinę wydr olbrzymich, czyli ariranii. Teraz powraca w te rejony, by sprawdzić, czy w obliczu zanieczyszczenia wód i utraty naturalnego dla tego gatunku środowiska, jego ulubione zwierzęta mają szansę na przeżycie. Okazuje się, że nadal żyje Diablo, którego Charlie sfilmował podczas poprzedniej wizyty. Dziś Diablo ma już własną rodzinę, której losy Charlie utrwalił na taśmie.

NIEDŹWIEDZIE OPOWIEŚCI premiera
czerwiec
Niedźwiedzie brunatne są ginącym gatunkiem. Aktualnie można je spotkać na wolności jedynie w kilku rejonach Europy, jak Karpaty i wysokie Tatry. Vaclav Chaloupek jest znanym, słowackim fotografem i filmowcem, żyjącym w leśniczówce i regularnie pomagającym dzikim zwierzętom. Kiedy trafia do niego rodzeństwo dwutygodniowych, osieroconych przez matkę, niedźwiedziątek, Vaclav zaczyna się nimi opiekować i uczyć, jak powinny sobie radzić w lesie.
Vaclav szybko zostaje przez małe uznany za matkę: karmienie z butelki, sprzątanie rozrzuconych zabawek i zaspakajanie wciąż niegasnącej potrzeby kontaktu z dorosłym stają się jego codziennością. Niedźwiadki rozwijają się niezwykle dynamicznie. Już po trzech miesiącach mogą po raz pierwszy opuścić leśniczówkę i poznać fascynujący świat na zewnątrz. Stopniowo Vaclav wyprowadza je coraz dalej, pokazując rośliny, które nadają się do jedzenia, przejścia przez strumienie i sposoby reakcji na inne leśne zwierzęta. Przez rok niedźwiadki znajdują się pod jego opieką. W tym czasie z drobniutkich, słodkich niemowlaków zamieniają się w rozbrykane 60-kilowe wyrostki.
Kamera obserwuje rozwój niedźwiadków, towarzysząc im przez kolejne etapy uczenia się świata. Wyjątkowe zdjęcia ukazują piękno i wrażliwość tych, zdawałoby się, niepokonanych zwierząt.

NOWY CYKL – WYPRAWY
od 24 marca, od poniedziałku do czwartku, godz. 17:25

Dokonania nauki znacząco zmieniają nasze życie i spojrzenie na wiele zjawisk. Seria „Wyprawy” prezentuje najnowsze odkrycia, teorie i nowoczesne technologie. Minireportaże, ukazujące zagadnienia z różnych dziedzin, obejmują także spotkania z czołowymi współczesnymi naukowcami.
Seria w przystępny i atrakcyjny dla widza sposób łączy pozornie odrębne dziedziny: biologię, chemię i inżynierię, astronomię, środowisko, geologię oraz medycynę, fizykę i meteorologię.
Tytuły poszczególnych odcinków: „Podróż do Epoki Lodowcowej”, „Odkryte emocje”, „Tropiąc żuki”, „Groźny diesel”, „Parki Narodowe”, „Algi”, „Najmocniejszy mikroskop świata”, „Autyzm – w poszukiwaniu źródeł choroby”, „SETI – łowcy planet”, „Jedz mniej”, „Zmiana klimatyczna”, „Fatalne zauroczenie - ptaki i turbiny”, „Inferno – nauka ognia”, „Sztuczna inteligencja”, „Nanotechnologia”, „Ciemna energia”, „Winiarnie wobec globalnego ocieplenia”, „Powrót Zeppelinów”, „Złota gorączka komórek pierwotnych”, „W parku: fizyka sportu”, „Trzęsienia ziemi nowe przełomy”, „Jak Edison odzyskał swój rowek”, „Astma, co przyniosło nową epidemię? ”, „Łowcy asteroid”, „Wyspy Farallon – Galapagos Kalifornii”, „Srogie pingwiny peruwiańskie”.

NOWY CYKL – SZTUKA CODZIENNOŚCI
kwiecień, od poniedziałku do piątku, godz. 17:25

Każdy z odcinków cyklu opowiada o różnych przejawach sztuki w naszym codziennym życiu oraz sposobach artystycznej kreacji przedmiotów użytkowych. Rzeczywistość dostarcza nieskończoną liczbę inspiracji: od sztuki fotografii lub fryzjerstwa, przez sztukę tatuażu, kulinarną czy sztukę spędzania wolnego czasu. Seria opowiada o motywacjach, celach i technikach wykorzystywanych przez ludzi, którzy uprawiają szeroko rozumianą twórczość.

DOKUMENTY ARTYSTYCZNE

KEN BURN’S JAZZ premiera
wiosna 2015
„Jazz” (2000) wirtuozerski dokument uznanego filmowca Kena Burnsa jest hołdem dla amerykańskiej muzyki, obejmującym gatunki od bluesa i ragtime po swing i fusion. Każdy z epizodów przybliża inny aspekt historii muzyki jazzowej. To opowieść sięgająca samych początków tego gatunku muzycznego. Burns opowiada o znanych i legendarnych muzykach, takich jak m.in.: Louis Armstrong, Duke Ellington, Paul Desmond, Miles Davis, Billie Holiday, czy Ella Fritzgerald. Seria „Jazz" to część epickiej trylogii Burnsa poświęconej życiu, mentalności i kulturze Amerykanów, zapoczątkowanej filmami „The Civil War” i  „Baseball".
Reż. Ken Burns

GENERACJA C.K.O.D premiera
21 marca, godz. 00:20
Dokumentalna obserwacja dwóch lat z życia zespołu Cool Kids of Death. To film w czystej formie – bez scenariusza, inscenizacji i ingerencji w świat przedstawiony. Opowieść o buncie przeciw komercjalizacji kultury i tym jak ten bunt został zawłaszczony przez popkulturę.
Kamera Piotra Szczepańskiego towarzyszyła członkom zespołu w najważniejszych chwilach ich artystycznego życia. To film o muzyce, ale i próba opowiedzenia o mechanizmach rządzących mediami i popkulturą, metodach kreacji wizerunku scenicznego i o tym, jak zaczyna on żyć własnym życiem. Pośrednio mamy też do czynienia z portretem pokolenia ludzi urodzonych w latach 70., które Kuba Wandachowicz nazwał „Generacją Nic”.
W roku 2004 został wyróżniony nagrodą Grand Prix „Złoty Lajkonik” na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Polskim.
Reż. Piotr Szczepański (Polska 2004)

GENERACJA C.K.O.D. 2 – PLAN EWAKUACYJNY premiera
28 marca, godz.  1:05
Film dokumentalny. Powrót reżysera Piotra Szczepańskiego do zespołu Cool Kids of Death 10 lat po nakręceniu filmu „Generacja C.K.O.D.”, nagrodzonego Złotym Lajkonikiem. Pretekstem do rozpoczęcia zdjęć była piąta płyta zespołu – najlepsza od debiutu w 2002 r.
Promująca album trasa koncertowa okazała się jednak niewypałem. Święcący niegdyś tryumfy zespół przyciąga coraz mniejszą publiczność. Zmienił się sposób obcowania młodych ludzi z muzyką. Uwagę publiczności przyciągają już nie koncerty klubowe, a wielkie letnie festiwale, skupiające w jednym miejscu międzynarodowe gwiazdy. Coraz mniejsze zainteresowanie muzyką C.K.O.D. ma wpływ na konflikty wewnątrz grupy. Na domiar złego u jednego z muzyków zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Film, który w zamyśle autora miał być apoteozą pasji tworzenia buntowniczej muzyki, stał się opowieścią o rozpadzie jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych przełomu wieków.
Wraz z „Generacją C.K.O.D.” film tworzy przejmujący dyptyk o początku i końcu pokoleniowego zjawiska, jakim był zespół Cool Kids of Death.
Reż. Piotr Szczepański (Polska 2013)

TADEUSZ RÓŻEWICZ – TWARZE premiera
kwiecień
Bohater dokumentu w rozmowie z reżyserem opowiada o swojej twórczości, życiu, fascynacjach i widzeniu świata. Przez 30 lat (od 1982 do 2012) Piotr Lachman, zaprzyjaźniony z poetą, kręcił materiały filmowe podczas spotkań prywatnych i towarzyskich, pierwotnie nie zamierzając tych materiałów publikować. Po latach okazało się, że mimochodem, powstał w ten sposób kilkudziesięciogodzinny materiał zawierający wypowiedzi Tadeusza Różewicza na różne tematy, pokazujące jego relacje z przyjaciółmi. Za zgodą Różewicza reżyser zmontował godzinny wybór z tych „prywatnych kronik". W ten sposób powstał niecodzienny dokument pokazujący pisarza prywatnego, jakiego znają bliscy mu ludzie. Dokument zawiera niepublikowane dotychczas wypowiedzi poety i unikatowe materiały. Reżyserowi udało się pokazać nieznane wcześniej oblicza artysty.
Reż. Piotr Lachman

NIE-OBECNOŚĆ premiera
kwiecień 
„Nie-obecność” Magdaleny Łazarkiewicz jest filmową impresją na temat jej zmarłego sześć lat temu męża, Piotra, również reżysera. Nie jest to opowieść stricte biograficzna ani też streszczenie jego drogi twórczej – to filmowa mozaika złożona z fragmentów etiud szkolnych, filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli telewizyjnych i teatralnych oraz krótkich wypowiedzi. Nie zabrakło głosów ludzi, z którymi Piotr był blisko związany i członków rodziny: Magdaleny i Gabrieli Łazarkiewicz, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza, Agnieszki Holland, matki Cecylii oraz przyjaciół i współpracowników: Zbigniewa Hołdysa, Remigiusza Grzeli, Pawła Felisa, Marii Seweryn, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Wiesława Komasy i ks. Wojciecha Drozdowicza.
„Nie-obecność” to bardzo osobista próba zmierzenia się z pytaniem, jak opisać bliskiego, który odszedł. Jak nie zamknąć go w sztywnym gorsecie epitafium? Jak zmierzyć się z doświadczeniem śmierci człowieka, nie ograniczając się tylko do bólu i poczucia straty?
Reż. Magdalena Łazarkiewicz

MAESTRO RODZIŃSKI premiera
wiosna 2015
Film o światowej sławy dyrygencie Arturze Rodzińskim (1892-1958), opowieść o człowieku i artyście, historia pasji do muzyki, sukcesów i rozczarowań, namiętności do kobiet, dążenia do doskonałości i pogoni za pełnią życia.
Całość została podzielona na cztery akty przedstawiające drogę artystyczną Rodzińskiego. Pierwszy obejmie dzieciństwo, młodość, studia muzyczne w Wiedniu, małżeństwo, pierwsze kroki na drodze do kariery we Lwowie oraz w Warszawie, a także punkt zwrotny w życiu artysty, którym okazał się wyjazd do USA w 1926 roku na zaproszenie Leopolda Stokowskiego.
Druki akt obejmuje początkowy etap kariery Rodzińskiego w Ameryce: występy w Los Angeles, San Francisco i innych miastach. 10-letnia stabilizacja zbiegła się w czasie z osiągnięciami artysty jako dyrygenta orkiestry w Cleveland (od 1933 roku). Zaowocowały one prestiżowym stanowiskiem dyrygenta orkiestry symfonicznej w Nowym Jorku.
W trzecim akcie twórcy podsumowali czteroletni okres nowojorski oraz epizody w Chicago i Hawanie. Był to najbardziej konfliktowy i wyniszczający okres życia i kariery Rodzińskiego. Przełomem okazała się decyzja opuszczenia Ameryki i poszukiwanie nowej drogi w Europie, przede wszystkim we Włoszech.
Akt czwarty to opowieść o pracy Rudzińskiego we Włoszech nad mistrzowsko prowadzonymi przedstawieniami operowymi i trasach koncertowych w całej Europie, a także o problemach zdrowotnych, które naznaczyły schyłek życia artysty.
Reż. Bożena Garus-Hockuba

KULTURA W TVP2

STUDIO TEATRALNE DWÓJKI
od 29 marca, niedziela, około godz. 22:50

PROSZĘ PAŃSTWA, BĘDZIE WOJNA premiera
29 marca
Spektakl realizowany przez Monikę Strzępkę wg scenariusza Pawła Demirskiego to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tegorocznego, 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Sama jego twórczyni jest jednym z najgorętszych reżyserskich nazwisk w kraju.
W swojej eksplikacji autorzy odnoszą się do wydarzeń, które dzieją się dziś, teraz, tuż obok nas – Łatwo zgubić orientację, gdy fascynujący teatr wojny od nudnego pokoju dzieli kilkaset kilometrów, za to chwila, z jaką dociera do nas, bezpiecznych w swoich kapciach, informacja o śmierci zadanej daleko stąd, trwa krócej niż wyjście do kuchni po herbatę.
Jak podkreślają Strzępka i Demirski przedsięwzięcie zatytułowane „Proszę Państwa, będzie wojna” to koncert na koniec czasu, który znamy. Inspiracją są wydarzenia w Berlinie z 1945 r., tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Totalny strach i totalna dekadencja. Bal wśród ruin.
Opera Berlińska mimo nakazu zaciemnienia, zapaliła światła, grano Wagnera. Przy wyjściu czekały na gości kosze z cyjankiem. Grała muzyka, szalała rozpusta.
Na scenie wrocławskiego Teatru Polskiego zasiądzie odświętnie ubrana orkiestra, dziecięcy chór niewiniątek założy mundury. Prowadzący między kolejnymi wojennymi piosenkami opowiedzą o tym, za czym widownia będzie tęsknić po zmianie…Usłyszymy m.in.: „Warszawo ma“, „Siekiera motyka“, „Nim wstanie dzień“, „Biały krzyż“, „Chłopcy idą na wojnę“, „My ze spalonych wsi“…
A wszystko w wykonaniu: Katarzyny Figury, Marianny Linde, Małgorzaty Niemirskiej, Doroty Pomykały, Gołdy Tencer, Alony Szostak, Mariusza Benoit, Marka Piekarczyka, Michała Szpaka i innych…
Reż Monika Strzępka (Polska 2015)
Scen. Paweł Demirski

WALIZKA premiera
wiosna 2015
Fransua Żako poszukuje prawdy. Prowadzony przez Narratora i Automatyczną Sekretarkę, pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady, aby tam, na jednej z walizek znalezionych w Auschwitz rozpoznać nazwisko swojego ojca.
Prawda o przeszłości, której brakowało Żako przez całe życie, nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Powrócą wspomnienia i pytania, które przez lata nie mogły doczekać się odpowiedzi, a przed oczami bohatera przewinie się całe jego życie: dziecięce wspomnienia, sny, spotkania, podróże i rozmaite etapy nieporadnej drogi ku zrozumieniu samego siebie. Miejsca, w których zatrzymuje się Żako, realne lub nierealne, tworzą swoistą mapę mentalną, utkaną z wątpliwości, obaw i nadziei związanych z otwarciem walizki ojca.
Niesamowita konstrukcja sztuki, jej struktura i język, który o Holokauście mówi w odważny i nowatorski sposób, chronią sztukę przed natrętnym patosem. Historia Fransua Żako opowiedziana zostaje z perspektywy tajemniczego Narratora, który wraz ze swoją towarzyszką, Automatyczną Sekretarką, śledzi, przeżywa i komentuje wszystkie etapy drogi bohatera. Szuka stawia ważne pytania dotyczące pielęgnacji pamięci o Zagładzie.
Reż. Wawrzyniec Kostrzewski
Wyk. Adam Ferency, Krzysztof Globisz, Halina Łabonarska, Marta Król

CHŁOPIEC MALOWANY premiera
wiosna 2015
Sztuka otrzymała nagrodę im. Stanisława Bieniasza za najlepszy tekst dramatyczny XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu w 2011 roku.
„Chłopiec malowany” to przejmująca historia matki, która dowiaduje się o śmierci ukochanego dziecka – żołnierza poległego w czasie pełnienia zagranicznej misji wojskowej.
– Zgęszczenie groteskowych wydarzeń, z których składa się akcja, jest tak duże, że przeczy regułom prawdopodobieństwa – pisał Jacek Sieradzki. Realistyczna jest za to sytuacja wyjściowa. Oto do mieszkania samotnej kobiety, której syn, zawodowy żołnierz, przebywa na zagranicznej misji, przychodzi dwóch młodych oficerów z zadaniem powiadomienie jej o śmierci syna „na polu chwały”. Kochająca matka, która od miesięcy oczekiwała powrotu syna, robi wszystko, by uniemożliwić oficerom przekazanie wiadomości, której się spodziewa, lecz której nie chce usłyszeć. Gdy wszelkie „naturalne” sposoby zablokowania tragicznej nowiny zostaną wyczerpane, zrozpaczona matka zabija jednego z żołnierzy. Realistyczna z pozoru sztuka, poprzez elementy czarnej groteski, przeradza się w poetycki dramat.
Reż. Piotr Ratajczak
Wyk. Beata Zygarlicka (Matka), Michał Kalita (Żołnierz 1), Michał Napiątek (Żołnierz 2), Dobromir Dymecki (Syn)

WYDARZENIA ARTYSTYCZNE

POLSKIE NAGRODY FILMOWE ORŁY 2015 premiera
2 marca, godz. 22:50
Retransmisja ceremonii wręczenia Orłów 2015, nagród przyznawanych przez Polską Akademię Filmową dla najlepszych polskich produkcji filmowych ubiegłego roku, odbędzie się 2 marca 2015 r. w Teatrze Polskim w Warszawie. Tym razem galę poprowadzi Grażyna Torbicka.
Nagrody przyznawane będą w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Film Europejski, Nagroda Publiczności, Najlepszy Dokument oraz Nagroda za Całokształt Twórczości - Osiągnięcia Życia. Po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody w kategorii – Serial Telewizyjny.

FRYDERYKI 2015 premiera
kwiecień
Fryderyk to nie tylko najbardziej prestiżowa gala muzyczna w Polsce, ale też jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych promujących rodzimą kulturę.
Akademia uhonoruje najlepszy album i najwybitniejszego artystę ubiegłego roku w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Nagrodzony zostanie również najciekawszy debiutant z gatunku muzyki rozrywkowej i jazzu, najlepszy utwór w muzyce rozrywkowej, a także najwybitniejsze nagrania wśród albumów zawierających polską muzykę poważną.
Akademia Fonograficzna uhonoruje także artystów szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej.
Wśród dotychczasowych laureatów Fryderyków znaleźli się m.in.: Dawid Podsiadło, Dominik Wania, Włodek Pawlik, Piotr Beczała, Zakopower, Coma, Ania Rusowicz, Kuba Badach.

SUMMER NIGHT 2015 – KONCERT SCHOENBRUNN premiera
maj
Retransmisja koncertu plenerowego, który od 2004 r. każdej wiosny odbywa się w ogrodach zamku Schoenbrunn. Tegoroczne spotkanie zaplanowano na 14 maja, kiedy to słynną Orkiestrę Filharmoników Wiedeńskich poprowadzi Zubin Mehta, a na scenie pojawi się znakomity pianista, sam Rudolf Buchbinder. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, za doskonałe wykonanie wszystkich 32 sonat fortepianowych Beethovena, obwołało Buchbindera „jednym z najznamienitszych i najbardziej kompetentnych wykonawców muzyki Beethovena w naszych czasach”. 
Urodzony w byłej Czechosłowacji Rudolf Buchbinder w wieku pięciu lat został najmłodszym słuchaczem wiedeńskiej Musik Hochschule. Karierę rozpoczął jako muzyk kameralny. Występował też w roli solisty z najbardziej znaczącymi orkiestrami i dyrygentami świata. Jest regularnym gościem wielu ważnych festiwali muzyki poważnej.
W 2011 r. Minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył Rudolfa Buchbindera złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis".

CYKLICZNE MAGAZYNY KULTURALNE
– NOWA FORMUŁA!!!

TVP2 konsekwentnie pełni rolę mecenasa kultury. To właśnie na Antenie Dwójki prezentowane są stałe, popularne i cenione przez widzów programy poświęcone aktualnościom ze świata filmu, muzyki, literatury czy sztuk plastycznych. Wiosenna ramówka przyniesie sporo zmian w dwójkowych programach poświęconych kulturze. Magazyn filmowy „Kocham kino”, magazyn publicystyki kulturalnej „Kultura, głupcze" i program „WoK – Wszystko o kulturze” będą od marca emitowane w odświeżonej formule i w zmienionym, bardziej dogodnym czasie antenowym. Zachowując dotychczasowy poziom merytoryczny, rozszerzamy zakres tematyczny i modyfikujemy formę przekazu, tak aby w jeszcze większym stopniu programy te odpowiadały zmieniającym się potrzebom i zainteresowaniom odbiorców.

KOCHAM KINO
od 6 marca, piątek, godz. 19:30
Goszczący na antenie TVP2 od 1996 r. magazyn filmowy „Kocham kino” jest najdłużej nadawanym program telewizyjnym poświęconym sztuce filmowej. Od marca 2015 r. emitowany będzie w nowym czasie antenowym – w piątki o godz. 19:30.
W odświeżonej formule, obok flagowych punktów programu, którymi są rozmowy z wybitnymi twórcami kina (reżyserami, scenarzystami, aktorami, operatorami) i relacje z najważniejszych wydarzeń filmowych w kraju i zagranicą, pojawią się nowe elementy. Jednym z nich będzie polemiczny przegląd nowości – starcie opinii zaproszonych recenzentów na temat wybranych filmów, ważnych publikacji oraz głośnych zjawisk i wydarzeń ze świata filmu, również tych z obszaru popkultury. „Kocham kino” będzie też śledziło najciekawsze produkcje filmowe w różnych fazach ich rozwoju, oferując unikatowe zdjęcia z planów i spotkania z twórcami.
W programie znajdą się również autorskie oceny i rekomendacje nt. filmów wyświetlanych w kinach, pokazywanych w telewizji i premier DVD. Poznamy tworzące subiektywną historię kina rankingi najciekawszych filmów, scen czy kreacji aktorskich, przedstawiane przez Grażynę Torbicką oraz gwiazdy filmu, goszczące w programie. Poszerzona zostanie również tematyka rozmów. Będzie ona dotyczyć nie tylko samych produkcji filmowych, ale również poruszanych przez nie tematów, a także najbardziej interesujących i aktualnych zjawisk z obszaru kultury filmowej.
Gośćmi programu, obok twórców X muzy, będą wybitni specjaliści z innych dziedzin: psychologowie, socjologowie, pisarze i filozofowie kultury. Obok dbałości o poziom merytoryczny „Kocham kino” ogromną wagę przykłada również do formy komunikacji z widzem – dynamicznych, przejrzystych wypowiedzi i unikania hermetycznego, środowiskowego żargonu, a także atrakcyjnej formy wizualnej programu.
„Kocham kino” nadal będzie obecne na najważniejszych wydarzeniach filmowych w kraju i zagranicą, m.in.: „Berlinale”, festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, MFF w Cannes, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Gdynia Film Festival, MFF w Wenecji czy Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.
Autorką i prowadzącą program pozostaje niezmiennie Grażyna Torbicka – dziennikarka i krytyk filmowy, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI, jurorka licznych festiwali m.in. w Berlinie (Jury FIPRESCI), Cannes (Jury Nagrody Pierrot, za najlepszy debiut) i Krakowie (Jury Konkursu Głównego Krakowskiego Festiwalu Filmowego). Jest też dyrektorem artystycznym festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz laureatką Wiktorów i Telekamer, odznaczoną medalem Gloria Artis.
 
KULTURA, GŁUPCZE
od 7 marca, sobota, ok. godz. 11:00
Magazyn „Kultura, głupcze” (tytuł nawiązuje do słynnego hasła Billa Clintona: „Ekonomia, głupcze”) istnieje na antenie TVP2 od września 2011 r. Pierwsze wydanie nagrane zostało w symbolicznym miejscu i czasie – we Wrocławiu, w trakcie Europejskiego Kongresu Kultury, odbywającego się w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Gościem honorowym Kongresu był wówczas historyk idei, filozof i socjolog – prof. Zygmunt Baumann i to jego refleksja („Kultura jest narzędziem zmiany społecznej”) stała się myślą przewodnią programu. Do tej pory każde wydanie „Kultury, głupcze” było dedykowane jednemu rozbudowanemu tematowi czy zagadnieniu o charakterze kulturalno-społecznym. W nowej formule, którą adresujemy do szerszej, bardziej zróżnicowanej grupy odbiorców, chcemy zwiększyć liczbę poruszanych tematów i poszerzyć spektrum prezentowanych opinii.
Prowadzącemu program, Kamilowi Dąbrowie, towarzyszyć będzie zespół gości wybranych spośród stałej grupy współpracowników (twórców, publicystów, uznanych autorytetów) oraz gość specjalny – osoba będąca wybitnym ekspertem w danej dziedzinie lub autor omawianego dzieła czy wydarzenia. Charakter programu będzie dopasowany do pory jego emisji – sobotnie przedpołudnie to z jednej strony czas na relaks i rozmowy przy porannej kawie, z drugiej doskonała pora na przegląd minionych i nadchodzących wydarzeń w lekkiej, przystępnej, pogodnej i zdystansowanej formie. „Kultura, głupcze” to program, który ma inspirować, pobudzać do refleksji i przypominać o wartości twórczej, konstruktywnej dyskusji.

WOK – WSZYSTKO O KULTURZE
od 6 marca, piątek między godz. 16:20 a 17:40 i sobota, między godz. 16:35 i 17:45 (4x5 min.)
Laureat plebiscytu „MediaTory”, magazyn „Wszystko o Kulturze”, to pozycja istniejąca na antenie TVP2 od września 2011 r. W jego ramach prezentowane są najciekawsze wystawy i premiery teatralne, wyczekiwane płyty i koncerty, interesujące książki, rozmowy z artystami, relacje z festiwali, słowem wszystko, o czym warto wiedzieć. W kręgu zainteresowań magazynu WOK znajdują się najważniejsze bieżące zjawiska artystyczne w Polsce oraz projekty realizowane przez polskich twórców za granicą.
Tematyka WOK-u pozostanie ta sama, ale wraz z wiosenną ramówką zmieni się jego format – zamiast jednego programu nadawanego w niedzielę późnym wieczorem, pojawią się cztery krótsze formy emitowane w piątkowe i sobotnie popołudnia, które w sobotnią noc, po muzycznym paśmie koncertowym, zostaną zbiorczo powtórzone. WOK będzie dynamicznym przewodnikiem po najciekawszych wydarzeniach kulturalnych, na które co tydzień zapraszać będą znani i cenieni artyści, twórcy i animatorzy kultury. Będą oni mówili nie tylko o wydarzeniach dotyczących uprawianej przez nich samych dziedziny, ale również o tych, w których tak jak widzowie uczestniczą, jako „zewnętrzni” odbiorcy kultury.

PUBLICYSTYKA

TOMASZ LIS NA ŻYWO edycja premierowa
od 2 marca, poniedziałek, godz. 21:50
Program publicystyczny, prowadzony przez jednego z najbardziej popularnych dziennikarzy w Polsce. W każdym odcinku Tomasz Lis w rozmowie za zaproszonymi gośćmi porusza najważniejsze, bieżące tematy społeczno-polityczne. Sprawy, które budzą emocje, kontrowersje, znajdują się w centrum zainteresowania opinii publicznej.
Scenariusz i prowadzenie: Tomasz Lis

MAKŁOWICZ W PODRÓŻY seria premierowa
od 1 marca, niedziela, ok. godz. 11:10
Cieszący się dużym autorytetem podróżnik, historyk i mistrz kuchni – Robert Makłowicz –  w swoim autorskim cyklu podróżniczo-kulinarnym, poza przygotowaniem lokalnych potraw, prezentuje najciekawsze informacje dotyczące odwiedzanego regionu. W 2014 roku wysiłki i pasja Makłowicza zostały docenione nagrodą specjalną Konkursu POLAND 100 BEST RESTAURANTS AWARDS 2014 w kategorii Najlepszy Program Popularyzujący Kuchnie Świata.
W nowych, wiosennych odcinkach „Makłowicza w podróży“ podróżnik i pasjonat kuchni zaprezentuje nie tylko ciekawostki kulinarne, ale także ich konotacje historyczne i kulturowe. Kuchnia odwiedzanego regionu będzie podstawą opowieści o obyczajach panujących w odwiedzanym kraju.
Premierowe podróże rozpoczną się od wizyty na Sardynii, gdzie Robert spotka się z fascynującymi gośćmi: szefami najlepszych restauracji, właścicielami winnic, gospodarstw ekologicznych i hodowlanych, sklepów z regionalnymi wyrobami oraz ze zwykłymi mieszkańcami włoskiego raju. Na wyspie Asinara odwiedzi miedzy innymi Fornelli, dawne więzienie dla najgroźniejszych terrorystów i mafiosów. Potem uda się do bardziej przyjaznego miejsca – Parku Narodowego, gdzie można spotkać dzikie konie czy białego osła albinosa. Na trasie znajdzie się też gaj korkowy oraz tradycyjna wytwórnia korka.
W kolejnych tygodniach Robert Makłowicz zawita na Kubie, którą przemierzy autobusem. Czeka nas niezwykła podróż po lepszych i gorszych drogach, z przystankami na napoje, przekąski i większe posiłki, podglądanie miejscowego życia oraz podziwianie krajobrazów. Początek tej fascynującej podróży nastąpi w Hawanie, kipiącym życiem mieście a finisz wyprawy to najpiękniejszych plaże Kuby.
Wiosenny sezon „Makłowicz w podróży” zakończy wyprawą na Węgry.

REPORTER POLSKI edycja premierowa
od 2 marca, poniedziałek-piątek, godz. 15:25
„Reporter Polski” to materiały interwencyjne, reportaże i „human stories” – życiowe dramaty, zakręty losu, niezwykłe pasje i radości towarzyszące współczesnym Polakom. To także „gorące” tematy i bieżące wydarzenia, sprawy budzące kontrowersje i prowokujące dyskusje – prezentowane z perspektywy konkretnego człowieka, jego doświadczeń i perypetii życiowych. Reporterzy magazynu, współpracując z bohaterami, wracają do nich w kolejnych wydaniach programu. Śledzą ich dalsze losy i towarzyszą w zmaganiach z trudną codziennością. Dzięki temu udaje im się pokazać współczesną Polskę „w pigułce”.
Prowadzenie: Magdalena Gwóźdź i Tomasz Wolny

MAGAZYN EKSPRESU REPORTERÓW edycja premierowa
od 3 marca, wtorek, godz. 21:50
Niezwykle popularny wśród widzów, cykliczny magazyn reporterski, nagrodzony aż czterema Telekamerami, prezentuje reportaże o tematyce społecznej. Większość z nich dotyka codziennego życia i zwraca uwagę na niepokojące zjawiska takie jak: niesprawiedliwość, korupcja czy bezrobocie.
Jednym z pierwszych reportaży w wiosennej odsłonie Magazynu będzie materiał pt. „Nie odpuszczę do końca”, poruszający problem bezkarności bandytów i organizacji o charakterze mafijnym. Twórcy opowiedzą historię przedsiębiorcy prowadzącego świetnie prosperującą firmę, zajmującą się budową elektrowni wiatrowych, który padł ofiarą zorganizowanej grupy przestępczej.
Ważną rolę społeczną pełni również zapoczątkowana przez „Magazyn Ekspresu Reporterów” nowatorska forma tzw. plakatów filmowych. W krótkich filmowych ujęciach piętnują one niebezpieczne zjawiska społeczne, takie jak: narkomania, alkoholizm czy nieodpowiedzialne zachowania kierowców.

ANNA DYMNA – SPOTKAJMY SIĘ edycja premierowa
od 13 marca, piątek, godz. 13:50 raz w miesiącu
„Spotkajmy się” to kameralne, intymne rozmowy Anny Dymnej – legendarnej aktorki, założycielki Fundacji „Mimo Wszystko" – z ludźmi dotkniętymi niepełnosprawnością. W tych niezwykłych rozmowach, ukazujących świat z perspektywy osób dotkniętych kalectwem, przewijają się uniwersalne tematy dotyczące każdego człowieka, takie jak miłość, akceptacja, samotność, szczęście, tolerancja, wiara oraz nadzieja.
Scenariusz i prowadzenie: Anna Dymna

SZTUKA ŻYCIA edycja premierowa
od 14 marca, sobota, godz. 13:30
„Sztuka życia” to popularny program Marioli Bojarskiej, w którym autorka przeprowadza osobiste wywiady z gwiazdami show biznesu, sportu oraz osobowościami życia publicznego. Goście opowiadają o swoich pasjach, życiu prywatnym i drodze zawodowej. Szczególną uwagę autorka programu poświęca zdrowemu stylowi życia.

PYTANIE NA ŚNIADANIE edycja premierowa
od 2 marca, poniedziałek-sobota, godz. 8:00-11:00
Poranny magazyn life stylowy obecny na Antenie TVP2 od 12 lat. Zbiór praktycznych porad, felietonów i dyskusji na temat tego, jak żyć ciekawiej, osiągać sukces, budować szczęśliwe związki, mądrze wychowywać dzieci, spełniać się zawodowo i dbać o zdrowie.

(17.02.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.