Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski w TVP Kultura
Na ten festiwal nie trzeba nigdzie jechać. Nie ma potrzeby stać w niekończących się kolejkach do kasy po wejściówki ani martwić się o nocleg, gdy spektakl kończy się późnym wieczorem. Ten Festiwal przyjeżdża do swoich widzów, sadza ich przed telewizorami z kubkiem herbaty albo lampką wina i zwyczajnie chce być oglądany. Wiosną w TVP Kultura rusza Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski.
Jest to nowy cykl rejestracji lub transmisji bieżących spektakli teatralnych granych w teatrach z całej Polski. Co najmniej raz w miesiącu w regularnym paśmie Teatru Telewizji we wtorki o godz. 20:30 TVP Kultura wyemituje bądź dokona transmisji przedstawienia z repertuaru wybranego teatru. Inicjatywa realizowana wspólnie z lokalnymi samorządami i przy ich wsparciu wpisuje się w obchody 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce.
Cykl zainauguruje 3 marca telewizyjna wersja „Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku” w inscenizacji Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio w Warszawie. Jest to przedstawienie na podstawie komediodramatu Doroty Masłowskiej, debiutującej w ten sposób w Teatrze Telewizji. Dwoje młodych, zagubionych ludzi, pod wpływem impulsu, udaje się we wspólną podróż po Polsce, udając tytułowych Rumunów. Ich przygody są dziwaczne, bawią, choć pod warstwą komediową sztuki kryje się przykra prawda o społecznym wykluczeniu, problemach z własną tożsamością i samotności.
Jeszcze w tym samym miesiącu, 24 marca, odbędzie się transmisja „Broniewskiego” Radosława Paczochy – przedstawienia w reż. Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Sztuka tego młodego, ale docenianego już dramatopisarza, poświęcona jest jednej z bardziej fascynujących postaci XX wieku – Władysławowi Broniewskiemu. Jak mówi autor: „Broniewski był barwny, tak jak barwny był cały XX wiek – piłsudczyk walczący z bolszewikami, do tego zaangażowany w życie społeczne socjalista, rusofil, który był więźniem Łubianki i Zamarstynowa, żołnierz oddziałów Andersa, poeta piszący o Smoleńsku i Katyniu, współpracownik paryskiej Kultury, wreszcie największy poeta komunistycznej Polski i chwalca towarzysza Stalina.”. Spektakl Orzechowskiego stanowi zarówno próbę zrozumienia wyborów Broniewskiego, jak i przegląd przełomowych wydarzeń XX wieku kształtujących naszą polską rzeczywistością.
Kolejnym spektaklem w ramach festiwalu będzie „Koń, kobieta i kanarek” Tomasza Śpiewaka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu w reż. Remigiusza Brzyka, który otrzymał za ten spektakl w 2014 roku Laur Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach. Tytuł sztuki nawiązuje do rozporządzeń, na mocy których w latach 50. XX w. wprowadzono w polskich kopalniach zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków (górnicy łączą te zakazy i zwyczajowo nazywają je „3K”). Jest to historia górniczej, patriarchalnej rodziny, rozgrywająca się w małym miasteczku leżącym u podnóża kopalni. „Koń, kobieta i kanarek” to spektakl zakorzeniony w lokalnej historii Śląska – regionu, w którym dominuje przemysł górniczy, ale który również zachowuje swą odrębność kulturową. Tandem artystyczny Śpiewak-Brzyk, posługując się kostiumem górniczego patriarchatu, opowiada współczesną przypowieść o przemocy wobec kobiet. Transmisja spektaklu w kwietniu.
W maju widzowie TVP Kultura będą mogli zobaczyć spektakl „Polacy” – rejestrację przedstawienia opartego na tekstach Gombrowicza i kardynała Stefana Wyszyńskiego, zrealizowanego przez Gabriela Gietzky’iego w warszawskim Teatrze Polskim. Gietzky wraz ze scenarzystą Rafałem Kosewskim zderzają zupełnie odmienne perspektywy myślenia i poglądy, doprowadzając do fikcyjnego spotkania Gombrowicza i Wyszyńskiego – „błazna i kapłana”. Spektakl stanowi interesujący dwugłos wielkich postaci XX wieku, stawiających Polskę i Polaków w centrum swoich rozważań. W spektaklu występują Radosław Krzyżowski i Olgierd Łukaszewicz.
Festiwal potrwa na antenie TVP Kultura do listopada, kiedy to przypada kulminacja obchodów 250-lecia Teatru Narodowego w Polsce. Już teraz gorąco zapraszamy do oglądania wszystkich spektakli festiwalowych.
Centrum Informacji TVP
(10.02.2015)