Dział: RADIO

Dodano: Listopad 25, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RMF Classic apeluje do słuchaczy o pomoc w walce z KRRiT

(fot. www.rmfclassic.pl)

RMF Classic zaapelowało do słuchaczy, aby ci wywarli presję na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w sprawie dostępności tej stacji na Śląsku.

”W związku z realnym zagrożeniem ograniczenia zasięgu nadawania RMF Classic na terenie aglomeracji katowickiej, prosimy Was o wsparcie" napisano w apelu zamieszczonym na stronie RMF Classic. Rozgłośnia zachęca do wysyłania protestów do KRRiT. "Wiemy, że istnieje możliwość rozwiązania tego problemu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, ale mimo naszych usilnych starań Krajowa Rada zachowuje się opieszale i nie działa na rzecz umożliwienia RMF Classic nadawania programu dla swoich słuchaczy na Śląsku” – napisano w apelu.
RMF Classic od pięciu lat w Katowicach nadaje na częstotliwości 94,1 MHz. Na tej samej częstotliwości emituje swój program czeskie radio Frekvence 1, co w połączeniu z lokalizacją stacji nadawczej w Katowicach-Kosztowach, z której pierwotnie nadawany był program, powodowało, że w południowo-zachodniej części aglomeracji katowickiej  możliwość słuchania RMF Classic była zakłócana.
– Poprosiliśmy wrocławski Instytut Łączności o dobór nowej częstotliwości i Instytut nam taką dobrał – 101,8 MHz. Jednak aby można ją było wykorzystywać, konieczna jest zamiana częstotliwości Programu I Polskiego Radia w Kędzierzynie-Koźlu na nową 105,4 MHz – opisuje Andrzej Mielimonka, prezes spółki Multimedia z Grupy RMF. W ten sposób – według niego – Jedynka mogłaby emitować program z trzykrotnie większą mocą – 0,3 kW zamiast 0,1 kW. – Zaproponowaliśmy Polskiemu Radiu, że jesteśmy gotowi nawet pokryć rozsądne koszty promocji nowej częstotliwości – mówi Mielimonka. Polskie Radio nie zgodziło się na takie rozwiązanie. – Nasz dział techniczny ocenił, że ta zamiana byłaby dla nas niekorzystna – stwierdza Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Polskiego Radia.
RMF Classic wystąpiło do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na emisję testową z centrum Katowic, która obecnie jest prowadzona, ale pozwolenie wygasa z końcem br. – Zwróciliśmy się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o sformalizowanie, czyli dopisanie tej lokalizacji do warunków koncesji – mówi Andrzej Mielimonka. KRRiT uznała, że zmiana jest możliwa pod warunkiem, że program będzie emitowany z mniejszą mocą (0,4 kW zamiast 0,6 kW). ”Zmniejszenie mocy oznacza, że programu RMF Classic będzie można poprawnie słuchać zaledwie w promieniu ok 5 km, a to oznacza, że wielu dzisiejszych słuchaczy straci możliwość słuchania naszego radia” – czytamy w apelu RMF Classic. – Krajowa Rada wystąpiła do nas o akceptację nowych warunków, na co się nie zgodziliśmy – informuje Mielimonka.
Andrzej Mielimonka opowiada, że RMF Classic zwróciło się również do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o dobranie innej częstotliwości. – Wtedy dowiedzieliśmy się, że nie ma takiej możliwości, po czym okazało się, że została dobrana dla Polskiego Radia Katowice nowa częstotliwość dla programu miejskiego (101,2 MHz) – relacjonuje Mielimonka. Radio Katowice wiosną br. zrezygnowało jednak nadawania z anteny miejskiej. – Ku naszemu zdziwieniu na tej częstotliwości jest retransmitowany program Radia Katowice, a to oznacza, że w centrum aglomeracji można słuchać Radia Katowice na trzech częstotliwościach, a RMF Classic za chwilę w ogóle nie będzie słychać – stwierdza Mielimonka. – Postanowiliśmy poinformować o sytuacji słuchaczy, nie chcielibyśmy, by zostali zaskoczeni chwilą, w której będziemy zmuszeni wyłączyć nadajnik, bo nam po prostu nie będzie się opłacało emitowanie programu – tłumaczy opublikowanie apelu na stronach rozgłośni.
Czy sygnał RMF Classic faktycznie może zniknąć z Katowic? – Jeśli mamy wrócić na wcześniejszy obiekt i nadawać go z parametrami, jakie mamy, to oznacza, że nie będzie nas słychać, więc emisja nie będzie się nam opłacała. Rozważamy także możliwość zaprzestania emisji z tymi parametrami na tej częstotliwości – odpowiada Mielimonka.
Udział RMF Classic w czasie słuchania w aglomeracji śląskiej w fali sierpień-październik br. wyniósł 1,1 proc. (badanie Radio Track realizowane przez Millward Brown).

KOZ

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.