Świat Książki przeprosił za biografię Kapuścińskiego

Wydawnictwo Świat Książki przeprosiło w ostatni piątek na łamach "Gazety Wyborczej" (Agora SA) Alicję Kapuścińską, wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim i Rene Maisner, jego córkę, za książkę Artura Domosławskiego "Kapuściński non-fiction".
Publikacja przeprosin to efekt ugody Świata Książki z Alicją Kapuścińską i Rene Maisner, która została zawarta we wrześniu br. Zobowiązała ona też wydawnictwo do wstrzymania dystrybucji książki Domosławskiego. Według ugody kolejne wydania "Kapuściński non-fiction" mogą być wznawiane, ale pod warunkiem usunięcia z książki czterech rozdziałów, w których znalazły się informacje o życiu prywatnym pisarza.
Nadal trwa proces o naruszenie dóbr osobistych wytoczony przez Kapuścińską i Maisner. Po ugodzie zawartej przez Świat Książki oba procesy toczyć się będą już tylko przeciw Domosławskiemu.
"Kilka tygodni przed zawarciem ugody prezes zarządu wydawnictwa Świat Książki Zbigniew Czerwiński i jego redaktorka naczelna Daria Kielan chwalili się publicznie moją książką: »Dzięki tej książce coś się nagle przełamało w polskiej biografistyce. Od tego czasu pojawiły się biografie nie pisane w formie pochwalnej i "na kolanach", ale po prostu rzetelne książki«... Szczycili się, że „»Kapuściński non-fiction« Artura Domosławskiego ukaże się wkrótce po niemiecku” oraz tym, że "prawa do tej książki zostały już sprzedane na wiele języków" - napisał w oświadczeniu Domosławski. I dodał: "Nie pojawiły się żadne nowe fakty dotyczący meritum książki, które dawałyby podstawy do zmiany stanowiska wydawcy i złamania solidarności z autorem. Za fałszywe i godzące w moje imię uważam stwierdzenie przez wydawnictwo, że książka zawiera rzekomo nieprawdziwe informacje. Wydawca nie ma absolutnie żadnych podstaw do takiego twierdzenia. Informacje w książce są prawdziwe, podtrzymuję wszystko, co napisałem".
Przeciwko ugodzie Świata Książki z członkami rodziny Ryszarda Kapuścińskiego zaprotestowało też Towarzystwo Dziennikarskie. "Świat Książki odciął się w ten sposób od autora, którego dzieło sam wydał i sprzedał w wielu tysiącach egzemplarzy. Wydawca skonsumował sukces rynkowy książki, a następnie pozostawił Artura Domosławskiego bez pomocy prawnej, zgadzając się jedynie, by autor na własny koszt wynajął adwokata współpracującego ze Światem Książki" - napisał szef Towarzystwa Dziennikarskiego Seweryn Blumsztajn. Zaznaczył też, że przypadki łamania solidarności pomiędzy wydawcami a redaktorami, dziennikarzami i autorami stanowią zagrożenie dla wolności słowa i dla kontrolnej funkcji mediów jako czwartej władzy.
Pod koniec ubiegłego roku Verlagsgruppe Weltbild GmbH, do którego należał Świat Książki, wycofało się z Polski. Wydawnictwo Świat Książki trafiło do wrocławskiej oficyny wydawniczej Bukowy Las.
MW
