Dział: PERSONALIA

Dodano: Czerwiec 09, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nikola Sellmair, Cezary Galek i Matthias Frickel z Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską

Laureaci Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej (fot. Jakub Świebodzki)

We Wrocławiu przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Nagrody zostały przyznane w kategoriach Prasa, Radio oraz Telewizja.

W tym roku konkurs wygrali Nikola Sellmair ("Stern"), Cezary Galek (Radio Zachód) oraz Matthias Frickel (Deutsche Welle). Zwycięzcom wręczone zostały statuetki Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej oraz nagrody finansowe w wysokości 5 tys.euro za każdą zwycięską pracę wyłonioną w konkursie. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec wręczył ponadto nagrodę specjalną za najlepszą pracę z Województwa Dolnośląskiego. Otrzymała ją Michał Kokot z „Gazety Wyborczej” za tekst pt. „Jak niemiecki elektryk zaraził nas radością”.
Jurorka Helga Hirsch w laudacji dla Nikoli Sellmair podkreśliła z jak wielką wrażliwością oraz „bez jakiegokolwiek efekciarstwa“ opisuje ona w swoim artykule pt. „Mój dziadek by mnie zastrzelił!“  tę dramatyczną historię. Artykuł jest opowieścią o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Hirsch podkreśla, jak istotny jest ten artykuł dla zrozumienia zależności pomiędzy generacjami: „Kto miał dziadka albo ojca, który był nazistowskim zbrodniarzem, ten jest tym głęboko naznaczony”.
Laudację na cześć pracy Cezarego Galka z Radia Zachód odczytała jurorka Dorota Zyń-Horbaczewska. Praca Galka pt. „Nowa Amerika” jest nie tylko historią pogranicza. „To historia ponad granicami krajów. Historia, którą widać w życiu codziennym mieszkańców, w kontaktach  międzyludzkich, z dala od oficjałek i pomników. Jest to reportaż, który niebanalnie uchwycił zmiany, bez tzw. zadęcia i nachalnego pouczania, za to z ogromnym bagażem pozytywnych emocji“, powiedziała Dorota Zyń-Horbaczewska.
Bogna Koreng w swojej laudacji na cześć pracy „W poszukiwaniu utraconego dzieciństwa – Kim był Bruno Schulz?” Matthiasa Frickela zwróciła uwagę na fakt, że film „na poziomie artystycznym odzwierciedla polsko-niemieckie stosunki“. Podkreśliła „cudowną estetykę obrazów idącą w parze z wykorzystaną w przemyślany sposób animacją i ilustracjami”.
Gospodarzem uroczystej gali w Operze było Województwo Dolnośląskie, wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacją im. Roberta Boscha współorganizator tegorocznych Polsko-Niemieckich Dni Mediów.
Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska ustanowiona została przez kraje związkowe Brandenburgię, Meklemburgię-Pomorze Przednie, Wolny Kraj Saksonię, województwa Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundację im. Roberta Boscha. Fundatorzy nagrody pragną przyczynić się dzięki niej do polepszenia wiedzy sąsiadów o sobie nawzajem oraz do wzajemnego zrozumienia polityki, gospodarki, nauki, kultury oraz społeczeństwa w Polsce oraz Niemczech.

(GK, PR, 09.06.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.