"Tygodnik Podhalański" Gazetą Lokalną Roku w konkursie Local Press 2012
"Tygodnik Podhalański" (Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze) zdobył tytuł Gazety Lokalnej Roku w dorocznym konkursie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Local Press 2012. Zdaniem jury "TP" opublikował w ubiegłym roku najlepsze teksty, zdjęcia i materiały filmowe.
W piątej edycji Local Press wzięło udział 40 lokalnych tytułów prasowych. Tytułem Gazety Roku uhonorowano "Tygodnik Podhalański".
W konkursie Local Press przyznano 10 nagród po 5 tys. każda. Jerzy Jurecki, współzałożyciel, wydawca i dziennikarz "TP" zwyciężył w kategorii Dziennikarstwo śledcze i interwencyjne za tekst "Daliśmy łapówkę na Hołdymasie". Przebrany za Chewbaccę, postać z filmu "Gwiezdne Wojny", Jurecki ujawnił, że szef gminnej placówki kultury w Czarnym Dunajcu pobierał na dożynkach haracz od handlarzy.
Nagroda w kategorii Ekonomia przypadła Tadeuszowi Jachnickiemu z "Przełomu. Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej" za cykl artykułów o problemach chrzanowskiej fabryki Fablok.
Dziennikarz tego samego tygodnika Maciej Kozicki został nagrodzony w kategorii Edukacja za cykl tekstów o lokalnym przedszkolu, w którym dzieci muszą wybierać między śniadaniem, a obiadem, bo drugiego posiłku nie można dokupić.
Najlepszy tekst z kategorii Rolnictwo, wieś i ekologia napisała Sylwia Wysocka z tygodnika "Pałuki". Dziennikarka w cyklu tekstów opisała w jaki sposób firma skupująca bydło oszukuje rolników zaniżając wagę zwierząt.
W kategorii Zdrowie zwyciężył Roman Wolek z tygodnika „Pałuki i Ziemia Mogileńska”, za teksty "Sprzedaje eliksir na raka i chce dostać nagrodę Nobla" oraz "Oszukiwanie chorych" o "cudotwórcy", który w majestacie prawa wyłudzał pieniądze od chorych na raka oferując im jako lekarstwo rozcieńczony sok.
Małgorzata Lichecka z "Nowin Gliwickich" została nagrodzona w kategorii Publicystyka historyczna za tekst "Nu Poldziu, ty fest pomagier". Autorka przypomniała historię kanalarza, bohatera filmu "W ciemności" Agnieszki Holland, który podczas wojny pomagał Żydom ukrytym we lwowskich kanałach, a po wojnie zamieszkał w Gliwicach.
W kategorii Społeczeństwo najlepsza okazała się Beata Zalot, redaktor naczelna "Tygodnika Podhalańskiego". Zdobyła nagrodę za tekst "Eurosieroty" o dzieciach porzucanych przez rodziców emigrujących za granicę. Jury uznało też, że fotoreporter tego tygodnika Bartłomiej Jurecki zrobił najlepsze zdjęcie roku (przedstawia kibiców jadących dorożką na zawody w skokach narciarskich). Nagrodzone zostało też Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze, wydawca "TP" za najlepszy filmowy materiał dziennikarski.
Za najlepszą stronę internetową jury uznało Przelom.pl, witrynę "Przełomu Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej". (MW)
(13.02.2013)










