Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 10, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Michał Smolorz - publicysta, dziennikarz i felietonista

Michał Smolorz (Fot. "Polska Dziennik Zachodni")

Michał Smolorz zmarł nagle w czwartek rano w wieku 57 lat. Poinformowały o tym "Polska Dziennik Zachodni" i "Gazeta Wyborcza" w Katowicach, dla których Smolorz pisał.

Smolorz był najbardziej znanym górnośląskim felietonistą. Jego felietony w "Polsce Dzienniku Zachodnim" i regionalnym dodatku do "Gazety Wyborczej" często były zaczynem ważnych regionalnych dyskusji i polemik. 
Jak powiedział PAP Kazimierz Kutz, reżyser i senator, Smolorz był największą osobowością w sferze publicznej w regionie – uosobieniem Górnego Śląska walczącego o swoją tożsamość, o uznanie swej inności i etniczności. „Był człowiekiem o niewiarygodnie wielkiej odwadze cywilnej. Był to obywatel w najczystszym tego słowa znaczeniu” - wskazał Kutz. „Był niesłychanie dynamiczny, miał wielką energię i nie mógł sobie odmówić mówienia prawdy. Jednocześnie miał swój język, (…) zawsze dosadny. Był tutaj takim bardzo żywym sumieniem Górnoślązaków. Był przy tym bardzo wszechstronny – bardzo dużo pisał, działał. To jest ogromna strata, trudno sobie wyobrazić w tej chwili życie publiczne na Śląsku bez Smolorza” - zaznaczył reżyser i senator.
Smolorz - absolwent Politechniki Śląskiej - zaczynał pracę dziennikarską w 1978 roku w Telewizji Polskiej. W stanie wojennym został zwolniony po negatywnej weryfikacji politycznej. Pracował potem wielu zawodach, m.in. jako kierowca autobusu, jednocześnie publikując w wydawnictwach podziemnych. W 1987 roku pod pseudonimem Stefan Szulecki wydał książkę pod tytułem „Cysorz", opisującą rządy I sekretarza KW PZPR w Katowicach Zdzisława Grudnia. Do katowickiego ośrodka TVP wrócił w 1989 roku - był sekretarzem ds. programu, zastępcą redaktora naczelnego i dyrektorem ds. ekonomicznych. Stworzył wówczas pierwszy w Polsce program regionalny TVP.
W 1991 roku razem z Wojciechem Sarnowiczem założył studio "Antena Górnośląska". Wyprodukował ponad 200 filmów i widowisk telewizyjnych. W 2002 roku jako kandydat niezależny bezskutecznie ubiegał się o stanowisko prezydenta Katowic. Publikował m.in. w "Dzienniku Zachodnim", "Gazecie Wyborczej", "Polityce". (PAP)
 

(10.01.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.