Nowy skład zarządu TVN odzwierciedla wzrost roli telewizji w spółce

W powiększonym zarządzie Grupy TVN znalazły się aż dwie osoby odpowiadające bezpośrednio za telewizję, bo ten segment znów będzie zasadniczym obszarem działalności spółki.
Z czteroosobowego zarządu TVN najpierw odszedł odpowiedzialny za pion online Robert Bednarski: 6 listopada br. złożył rezygnację w związku z zamknięciem transakcji sprzedaży większościowego pakietu w Grupie Onet spółce Ringier Axel Springer (Bednarski pozostaje prezesem Onetu, ale już poza strukturami TVN). W poniedziałek ogłoszono zaś, że z końcem roku wiceprezes Piotr Walter, kierujący segmentem telewizyjnym, przejdzie do zarządu Grupy ITI (właściciel TVN).
Po jego odejściu zarząd TVN będzie siedmioosobowy, bo do pozostających we władzach spółki prezesa Markusa Tellenbacha i kierującego finansami wiceprezesa Johna Driscolla 12 listopada doszło – jak informowaliśmy wczoraj – jeszcze pięciu członków.
Edward Miszczak, dotychczasowy dyrektor departamentu programowego, odpowiada teraz w zarządzie za programy rozrywkowe, Adam Pieczyński, dyrektor departamentu informacji i kanału TVN 24 – za programy informacyjne, Piotr Tyborowicz, dyrektor sprzedaży i reklamy – za sprzedaż, Maciej Maciejowski, wicedyrektor departamentu programowego ds. kanałów tematycznych – za rozwój biznesu, a Piotr Korycki, dyrektor finansowy – za kontroling biznesowy. Wszyscy nadal będą kierować dotychczasowymi departamentami – oprócz Maciejewskiego, który w ramach nowych kompetencji nadzoruje m.in. platformę TVN Player.
Edward Miszczak, Adam Pieczyński i Piotr Tyborowicz już w zarządzie TVN zasiadali. Pieczyński i Tyborowicz złożyli rezygnacje w maju 2009 roku, kiedy Grupa TVN zredukowała swoje władze z dziesięciu do czterech osób, aby – jak tłumaczono – usprawnić zarządzanie. Miszczak miejsce w zarządzie stracił kilka miesięcy później, bo TVN odchodził od struktury zarządu, która – jak nam wtedy wyjaśniał przewodniczący rady nadzorczej Grupy TVN Wojciech Kostrzewa – „była dobra w firmie zdominowanej przez telewizyjny profil działalności”, podczas gdy spółka opierała się także na sektorze online i telewizji płatnej.
– Po sprzedaży większościowego pakietu Onetu oraz po planowanym jeszcze w tym kwartale zamknięciu transakcji z Grupą Canal+, w wyniku której TVN obejmie mniejszościowy, 32-procentowy pakiet w połączonym operatorze telewizji satelitarnej, zasadniczym obszarem działalności TVN stanie się ponownie działalność telewizyjna – stwierdza dziś Wojciech Kostrzewa. – Zasadna stała się więc zmiana struktury zarządu z takiej, w której reprezentowani byli szefowie pionów (telewizji, telewizji płatnej, online), na taką, w której w zarządzie są osoby operacyjnie kierujące kluczowymi obszarami nadawcy telewizyjnego – dodaje.
– TVN prezentuje się teraz jako firma przede wszystkim kontentowa. Awans pięciu dyrektorów do zarządu spółki odbieram jako dowód zaufania i docenienie ich osiągnięć przez radę nadzorczą – mówi Andrzej Zarębski, ekspert rynku mediów. – Z kolei przejście Piotra Waltera do zarządu ITI na miejsce ojca, a w perspektywie także do rady nadzorczej TVN, uważam za naturalną sukcesję i nie spodziewam się, żeby zmieniło to zasadniczo strategię spółki i jej pozycję na rynku – dodaje.
Sam Piotr Walter w rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdził, że także dla ITI jego przejście nie oznacza rewolucji, choć zamierza tam „zaproponować coś nowego”, np. w dziedzinie produkcji treści wideo.
Piotr Walter był prezesem TVN od lipca 2001 roku do sierpnia 2009 roku. Potem jego miejsce zajął Markus Tellenbach, a Walter przeszedł na stanowisko wiceprezesa ds. telewizji. – Teraz z zarządu operacyjnego TVN Piotr Walter przechodzi na stronę nadzoru właścicielskiego nad spółką – zauważa Jakub Bierzyński, prezes domu mediowego Omnicom Media Group. I od nowego roku to Walter będzie kontrolował Tellenbacha.
Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities SA, wskazuje, że znaczne powiększenie zarządu nie pasuje do ostatnich oszczędnościowych działań spółki: choćby cięć wydatków programowych czy zwolnień. – Zdarzają się wśród spółek giełdowych tak liczne zarządy, ale TVN jest teraz powyżej średniej – mówi Stachowiak. Analityk nie spodziewa się, by zmiany w zarządzie TVN miały wpłynąć na przebieg transakcji z Canal+. Beata Mońka, prezes Canal+ Cyfrowego, sprawy nie komentuje.
Po roszadach ogłoszonych tuż przed północą 12 listopada kurs akcji TVN na giełdzie wzrósł wczoraj o 0,3 proc.: z 6,73 zł do 6,75 zł.
RUT
