Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 21, 2011

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmiany w kierownictwie TVP 1 i "Wiadomości"

Iwona Schymalla (fot. Piotr Król)

Dziś ma się rozstrzygnąć, czy Iwona Schymalla pozostanie w Telewizji Polskiej, a Małgorzata Wyszyńska nadal będzie prowadziła "Wiadomości" w TVP 1. Schymallę na stanowisku dyrektora Jedynki zastąpił bowiem w piątek Andrzej Godlewski, a funkcję szefa "Wiadomości" przejął po Wyszyńskiej Karol Małcużyński.

Jak informowaliśmy w piątek w wydaniu specjalnym "Presserwisu", Andrzej Godlewski, wcześniej wicedyrektor Jedynki, zastąpił Iwonę Schymallę tymczasowo. Telewizja publiczna ogłosiła w piątek nabór na stanowisko dyrektora TVP 1 – można się zgłaszać do końca listopada. Wymagania to m.in. co najmniej pięć lat pracy w mediach "na stanowiskach redakcyjnych" i co najmniej trzy lata na stanowiskach kierowniczych (najlepiej w telewizji) oraz "wybitne zdolności interpersonalne i menedżerskie". Nowy dyrektor TVP 1 ma być powołany do końca br.
Natomiast kwestia ewentualnego pozostania Iwony Schymalli w TVP na innym stanowisku rozstrzygnie się dzisiaj. Na razie była szefowa Jedynki nie dostała żadnej propozycji. – Nie podano mi też powodów dymisji – mówi Schymalla.
Jak informowaliśmy w piątek, po zmianie dyrektora anteny rezygnację złożyła Małgorzata Wyszyńska, kierownik redakcji "Wiadomości" TVP 1. – Zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami nie mogę tego skomentować – mówi Wyszyńska. Z naszych informacji wynika jednak, że składając dymisję, podała prezesowi TVP jej powody. Napisała m.in., że nie może kierować redakcją w antenie, której dyrektorem jest człowiek próbujący ręcznie sterować newsami, i że nie tak wyobrażała sobie odpolitycznienie mediów. Chodzi tu o konflikt między zespołem "Wiadomości" a Andrzejem Godlewskim (wówczas wicedyrektorem TVP 1 ds. audycji publicystycznych i społecznych), do którego doszło w lipcu br. Dziennikarze "Wiadomości" nieoficjalnie opowiadali, jak Godlewski próbował sterować ich programem, np. wysyłając SMS-y w sprawie materiałów dotyczących prezydenta. Godlewski bronił się wtedy, że skoro odpowiada za "Wiadomości", to chciałby mieć wpływ na program i po prostu proponował tematy. Konflikt, który o mało nie skończył się rezygnacją Iwony Schymalli, zażegnano. Na spotkaniu z zespołem Godlewski zapewniał w lipcu, że jest "przyjacielem »Wiadomości«" i czuje się "członkiem zespołu".
Małgorzata Wyszyńska, z TVP związana od 1997 roku, była nie tylko szefową, lecz też prezenterką "Wiadomości". Dziś zapadnie decyzja, czy pozostanie w redakcji – zgodnie z grafikiem najbliższy program powinna poprowadzić jutro.
Karol Małcużyński obowiązki p.o. kierownika "Wiadomości" będzie łączył z pełnioną od lipca br. funkcją kierownika działu zagranicznego Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych. Szefem "Wiadomości" był już w latach 1992-1993.

RUT

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.