Wspominamy tych co odeszli
W ostatnim roku świat mediów stracił wielu wspaniałych ludzi. Wspominamy ich we Wszystkich Świętych.
Tadeusz Broś z wykształcenia był aktorem estradowym i reżyserem programów telewizyjnych. Od 1980 roku do początku lat 90. ub. wieku był głównym prowadzącym program "Teleranek" w TVP. Potem był redaktorem naczelnym "Roweru Błażeja". W 1982 roku prowadził festiwal piosenki w Opolu. Zajmował się reżyserią koncertów i festiwali, głównie dziecięcych i młodzieżowych. Występował w warszawskim Teatrze Syrena. W 2000 roku zakończył pracę w TVP. Aby mieć z czego żyć pracował jako taksówkarz i telemarketer. Walczył z chorobą alkoholową. Jako pierwszy w naszym kraju zgłosił wniosek o upadłość konsumencką.
Mirosław Cielemęcki utonął podczas pobytu w Egipcie. Cielemęcki był wieloletnim szefem działu biznesowego "Wprost”, a od 2008 roku zastępcą redaktora naczelnego. W 2009 roku był dyrektorem TVP Warszawa. Ostatnio pracował w tygodniku "Wręcz Przeciwnie".
W wieku 92 lat zmarł Sidney Harman, multimilioner, który rok temu kupił amerykańskiego "Newsweeka". Twierdził, że kupił pogrążony w tarapatach tygodnik "dla przyjemności". "Newsweek" w 2009 roku przyniósł aż 30 mln dol. strat. Harman nigdy wcześniej nie prowadził działalności wydawniczej, był znany z produkcji sprzętu stereo.
Brytyjski fotoreporter Tim Hetherington, laureat World Press Photo (w latach 1999, 2001 i 2007) zginął w oblężonej przez wojska Kadafiego Misracie. Hetherington zginął od wybuchu granatu przeciwpancernego. Miał 41 lat, pracował dla magazynu "Vanity Fair". W tym roku był nominowany do Oscara za film dokumentalny "Restrepo” o amerykańskich żołnierzach w Afganistanie.
W Warszawie w wieku 61 lat zmarł Roman Hurkowski, jeden z najbardziej znanych dziennikarzy zajmujących się piłką nożną, redaktor naczelny serwisu Futbolnet.pl. Przez ostatnie trzy lata zmagał się z chorobą serca. Ponad ćwierć wieku przepracował w tygodniku "Piłka Nożna", w którym w latach 1998-2001 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był autorem wielu książek o tematyce piłkarskiej. W ciągu całej swojej kariery zawodowej współpracował z "Przeglądem Sportowym", "Tempem", "Nowym Światem", "Sportem", "Sportowcem", "Expressem Wieczornym", "Przeglądem" i "Magazynem Futbol". Jego felietony ukazywały się w portalu Reprezentacja.com.pl i e-Boisko.pl (pełnił tam funkcję redaktora naczelnego). Ostatnio był szefem serwisu Futbolnet.pl. Do historii polskiego dziennikarstwa sportowego przeszedł także dzięki odkryciu, że w przegranym meczu olimpijskich reprezentacji Polski i Danii grał nieuprawniony zawodnik, co spowodowało, że FIFA przyznała Polsce walkower.
Steve Jobs, współzałożyciel i były szef firmy Apple miał 56 lat. Jego "geniusz, pasja i energia dały początek niezliczonym pomysłom, które wzbogacają nasze życie i czynią je lepszym” – napisała firma Apple w komunikacie informującym o śmierci Jobs'a. Steve Jobs był nazywany ikoną i legendą Doliny Krzemowej. Firmę Apple założył w 1976 roku ze Steve'em Wozniakiem. W sierpniu br. odszedł ze stanowiska dyrektora wykonawczego Apple Inc., pozostał jednak przewodniczącym rady nadzorczej firmy. Od stycznia tego roku przebywał na bezterminowym zwolnieniu lekarskim, którego powodów jednak nie ujawniono. Wiadomo, że od lat cierpiał na chorobę nowotworową.
W wieku 84 lat zmarł były niemiecki magnat medialny Leo Kirch. Był twórcą jednego z największych niemieckich imperiów medialnych, do którego należały m.in. grupa telewizyjna ProSiebenSat.1., płatny nadawca Premiere i 40 proc. udziałów wydawnictwa Axel Springer. W 2002 roku koncern ogłosił upadłość.
Ewa Lubowiecka długoletnia dziennikarka Radia Opole i aktorka Teatru 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego zmarła w wieku 71 lat. "O niektórych mówi się, że radio jest ich drugim domem. Dla niej było pierwszym, a prawdziwy dom był drugim domem" - opowiadała o Lubowieckiej na łamach "GW" Marta Adaszyńska, koleżanka z radia.
Włodzimierz Ławniczak zasiadał w zarządzie TVP od grudnia 2009 roku. Wcześniej był m.in. dyrektorem biura reklamy TVP i doradcą zarządu. Pracował też (w latach 2005-2007) w Polkomtelu, jako zastępca dyrektora departamentu strategii i rozwoju, a następnie na stanowisku dyrektora departamentu rozwoju korporacyjnego. Zmarł w styczniu 2011 w wieku 52 lat.
Artur Nierychlewski, dyrektor zespołu badawczego w Millward Brown SMG/KRC miał 41 lat, odszedł nagle na skutek zawału serca. Był z wykształcenia socjologiem, w branży badawczej pracował od 1993 roku. Karierę badawczą rozpoczął w ARC Rynek i Opinia, następnie pracował w EEI Market Research i Ipsos. Od 2009 roku pełnił funkcję research unit directora w Millward Brown SMG/KRC. Artur Nierychlewski działał też w Polskim Towarzystwie Badaczy Rynku i Opinii.
Andrzej Piszczatowski umarł w wieku 65 lat. Był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie przez ponad 30 lat. Wyreżyserował kilkadziesiąt słuchowisk radiowych. Dwukrotnie zdobył Grand Prix Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry".
Jan Rojek, szef krakowskiego oddziału telewizji publicznej, zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 49 lat w Krakowie. Z tamtejszym oddziałem TVP był związany od 1991 roku. W latach 80. był opozycjonistą, działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i ruchu Wolność i Pokój. Przez 15 lat był reporterem i wydawcą informacyjnego programu "Kronika", w latach 1994-96, a później w 2004 roku - szefem programów informacyjnych. Przygotowywał reportaże emitowane na antenie regionalnej i ogólnopolskiej oraz filmu dokumentalne z krajów Europy, Afryki i Ameryki Południowej. Dyrektorem Ośrodka Telewizji Kraków był od lutego 2010 roku.
Pod długiej, ciężkiej chorobie zmarł Janusz Romaniszyn, wieloletni fotoreporter "Głosu Wielkopolskiego". Pochodził z Tomaszowa Lubelskiego, był absolwentem poznańskiej AWF. Pracował w Instytucie Pedagogiki UAM, przez kilka lat mieszkał w USA. Wrócił do wolnej Polski, by poświęcić się swojej pasji - fotografii. Pracował m.in. w "Kurierze Codziennym" i "Gazecie Poznańskiej". Od końca lat 90. był fotografem "Głosu Wielkopolskiego".
Jerzy Rzewuski, dziennikarz muzyczny zmarł w wieku 63 lat. Współpracował m.in. z "Magazynem Muzycznym", miesięcznikami "Tylko Rock" i "Jazz". Publikował w Onet.pl, tygodniku "Wprost", pracował też w Polskiej Agencji Prasowej. Jako ekspert bywał gościem audycji muzycznych Polskiego Radia.
Grzegorz Sommer trafił do szpitala wprost z redakcji. Zmarł następnego dnia. Miał 40 lat. Zaczynał jako dziennikarz sportowy w "Gazecie Wyborczej". Potem pracował w "Życiu Warszawy" i "Rzeczpospolitej", gdzie był zastępcą szefa działu ekonomicznego. W "Newsweeku" kierował działem krajowym.
Jerzy Tomaszewski, wieloletni dziennikarz PAP zmarł w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 78 lat. Pracę w PAP rozpoczął w 1951 roku w oddziale w Katowicach, aby po roku przenieść się do oddziału Agencji w Krakowie. Tam przeszedł kolejne szczeble dziennikarskiej kariery, do funkcji kierownika oddziału, którą zaczął pełnić w 1961 roku. W latach 70. i 80. ub. wieku Tomaszewski był korespondentem PAP w Berlinie oraz Bonn. Pracę w PAP zakończył w roku 1991, przechodząc na rentę.
W Rzymie zmarł nagle arcybiskup metropolita lubelski Józef Życiński - filozof, teolog, publicysta. - To był człowiek wielkiej wiary, miał rzadki talent w obserwowaniu rzeczywistości i rozumieniu jej - wspomina ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego". - Potrafił w wyważony sposób opisywać rzeczywistość, jego teksty w "Tygodniku" były tego przykładem. Był niedoścignionym wzorem, przyjacielem moim i "Tygodnika". To wielka strata – dodaje Boniecki. - Nie bał się zabierać głosu w życiu publicznym, miał odwagę wyrażać opinie, robił to sensownie. Był człowiekiem wyjątkowo błyskotliwym, miał dar, z takim rozmówcą dziennikarz chciał rozmawiać – wspomina Jan Turnau, publicysta "Gazety Wyborczej". Abp Życiński publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym” i "Gazecie Wyborczej”. Współpracował z Radiem eR, regionalno-katolicką rozgłośnią archidiecezji lubelskiej, a także z miesięcznikami "Znak” i "Więź”, "Rzeczpospolitą”, "Niedzielą” oraz Programem I Polskiego Radia. W 2004 został laureatem Fenomenów Przekroju, nagrody przyznawanej przez tygodnik "Przekrój”. W 2005 otrzymał Medal św. Jerzego, nagrodę przyznawaną przez "Tygodnik Powszechny”. Był Człowiekiem Roku 2007 ”Gazety Wyborczej”. Jak podało na stronie internetowej biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, prawdopodobną przyczyną śmierci arcybiskupa był wylew krwi do mózgu. Józef Życiński miał 63 lata.
Tomasz Wełnicki zmarł w Warszawie w wieku 53 lat. Od 1983 roku związany był z mediami katolickimi: zaczynał jako publicysta wydawanego przez księży pallotynów miesięcznika "Królowa Apostołów", następnie pracował jako redaktor wydawanego przez archidiecezję warszawską tygodnika "Przegląd Katolicki". Jako stażysta Wełnicki pracował w watykańskim dzienniku "L`Osservatore Romano", a od 1989 roku przez szereg lat był polskim korespondentem Radia Watykańskiego. W 1993 roku Wełnicki został członkiem pierwszego zarządu KAI. Funkcję tę pełnił do 1997 roku, kiedy został posłem. Ostatnio Wełnicki pracował jako doradca zarządu Telewizji Polsat.
Wiesław Wodecki był legendą wrocławskiego środowiska dziennikarskiego. Przez wiele lat pracował w "Gazecie Robotniczej", wymyślił "Magazyn Tygodniowy", a po 1956 roku został przez zespół wybrany redaktorem naczelnym. Po różnych perypetiach trafił do telewizji. W 1970 roku został zastępcą redaktora naczelnego wrocławskiego Ośrodka TVP. 13 grudnia 1981 roku internowany. Kiedy wyszedł, kupił pod Wrocławiem ziemię i został rolnikiem. Zdobył licencje mistrza ogrodnictwa i pszczelarstwa. Przez wiele lat pisał felietony (ukazały się w zbiorze "W Pińczowie dnieje").
Andrzej Zalewski, twórca audycji "Ekoradio" w Programie I Polskiego Radia. Miał 87 lat. Urodził się 14 kwietnia 1924 roku. W czasie II wojny światowej był zaangażowany w działalność konspiracyjną, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
Od lat 50. XX wieku prowadził w radiu i telewizji programy o tematyce ekologicznej, meteorologicznej, wiejskiej i rolniczej. W 1978 roku został stypendystą Departamentu Stanu USA, po powrocie do Polski został odsunięty od pracy w publicznej telewizji. W 1988 rozpoczął współpracę z Programem IV Polskiego Radia, a od 1990 roku zaczął prowadzić autorski program „Ekoradio” w radiowej Jedynce. Jego audycja była emitowana m.in. w ramach "Lata z Radiem", "Sygnałów Dnia" oraz "Czterech Pór Roku".
(31.10.2011)