Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 04, 2009

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wspólny projekt Inforu i Springera ma być gotowy do października

Do października br. ma powstać projekt nowego dziennika, stworzonego na bazie "Dziennika" (Axel Springer Polska) i "Gazety Prawnej" (Infor Biznes). Ma on konkurować przede wszystkim z "Rzeczpospolitą".

Projektem połączenia pokieruje Michał Kobosko, dotychczas redaktor naczelny ”Newsweek Polska” (Axel Springer Polska), od wczoraj p.o. redaktor naczelny ”Dziennika”. Od lipca zostanie redaktorem naczelnym tego tytułu. Jeśli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodzi się na fuzję, Kobosko pokieruje także redakcją ”Gazety Prawnej”. Tymczasem z końcem czerwca ze stanowiska redaktora naczelnego ”Gazety Prawnej” odejdzie Robert Lidke. Zastąpi go jego dotychczasowy pierwszy zastępca Zbigniew Biskupski jako p.o. redaktor naczelny. Lidke powiedział nam, że rozstaje się z wydawnictwem w przyjaźni. Według naszych informacji otrzymał on propozycję objęcia w grupie Infor PL SA innego stanowiska, ale jej nie przyjął. Michał Kobosko na wczorajszym zebraniu z zespołem ”Dziennika” zapewniał, że dopóki nie dojdzie do połączenia gazet, zwolnień w ”Dzienniku” nie będzie. – W zależności od tego, jakie będą proporcje między stronami białymi, łososiowymi i żółtymi, okaże się, jakie działy zostaną w nowym projekcie i którzy dziennikarze będą potrzebni do ich tworzenia – informuje Kobosko. Zapewnia, że ”Dziennik” nie stanie się wkładką ani też okładką dla ”Gazety Prawnej”. – Gdyby tak było, to w ogóle nie przyjąłbym propozycji kierowania projektem. To będzie nowa gazeta, która z dwóch dotychczasowych weźmie to, co najlepsze – twierdzi szef redakcji ”Dziennika”. Nie ukrywa, że nowy tytuł ma być konkurencją przede wszystkim dla ”Rzeczpospolitej”. Kobosko zapewnia, że do jesieni wszystkie dotychczasowe dodatki ”Dziennika” powinny się ukazywać, ale nie podjęto jeszcze decyzji, czy w nowym projekcie znajdzie się ”Kultura”, ”Europa”, czy gospodarczy ”The Wall Street Journal Polska”. – One stanowią o sile gazety, ale nowy projekt ma być przedsięwzięciem rentownym. Jeśli chodzi o ”WSJ”, to ten dodatek ukazuje się na licencji i ewentualne rozmowy w sprawie jej przedłużenia będzie prowadził nowy wydawca. Z kolei ”Gazeta Prawna” ma umowę z wydawcą ”Financial Times”, więc na pewno któryś z nich zniknie - tłumaczy Kobosko. Latem do głównych jego obowiązków będzie należało stworzenie projektu nowej gazety. – Z pewnością powstanie kilka wersji, które następnie będą badane wśród dotychczasowych czytelników ”Gazety Prawnej” i ”Dziennika”. Zgodnie z wytycznymi, które dostałem, projekt ma być gotowy do października – dodaje Kobosko. Do tego czasu w kierowaniu ”Dziennikiem” ma mu pomagać pięciu wicenaczelnych: Cezary Bielakowski, Michał Karnowski (jednocześnie szef działu Opinie), Konrad Kołodziejski, Andrzej Talaga (jednocześnie szef działu Europa i świat) i Artur Rumianek, który odpowiada za redakcję serwisu internetowego. Wczoraj razem z Robertem Krasowskim, dotychczasowym naczelnym ”Dziennika”, wypowiedzenie złożyła wicenaczelna Marta Stremecka i publicysta gazety Cezary Michalski. Rozstaną się oni nie tylko z tytułem, ale też z wydawnictwem.

(AW, 04.06.2009)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.