Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł Jean-Jacques Sempé, znany rysownik i ilustrator "Mikołajka". Miał 89 lat

Jean-Jacques Sempé zmarł w otoczeniu rodziny i przyjaciół (screen: YouTube/AFP)

Nie żyje Jean-Jacques Sempé, legendarny rysownik związany m.in. z "L'Express", "The New York Times", "Paris Match", "Punch", "New Yorker" i "Marie Claire". Największy rozgłos przyniosły mu ilustracje do "Mikołajka". Miał 89 lat.

Jak podała do wiadomości AFP, Jean-Jacques Sempé zmarł wczoraj, w czwartek 11 sierpnia, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. O jego śmierci francuską agencję poinformowała żona rysownika.

Emmanuel Macron o Sempé: "Czuła ironia, delikatna inteligencja"

Sempé zaczął publikować już w 1950 roku. Najbardziej znany był z ilustracji do przygód "Mikołajka" ("Le Petit Nicolas"), serii książek o wyidealizowanym obrazie dzieciństwa we Francji w latach 50. XX wieku, których autorem był René Goscinny. Jean-Jacques Sempé był poza tym bardzo cenionym ilustratorem prasowym, znanym z licznych karykatur. Tworzył m.in. okładki dla "The New Yorkera", był też związany z "New York Timesem", "Paris Match", "Punchem", "Marie Claire" i "L'Express".

"Sempé był rysunkiem i tekstem. Uśmiechem i poezją. Czasem to były łzy śmiechu w oczach, dziś wieczorem to łzy wzruszenia. Moje myśli kieruję do jego rodziny i bliskich" – wspomina rysownika na Twitterze Elisabeth Borne, premier Francji.

"Jazz, czuła ironia, delikatna inteligencja. Od »Mikołajka« przechodzącego obok Monsieur Lamberta, do spacerowiczów Saint-Germain-des-Prés, Jean-Jacques Sempé odznaczał się elegancją, będącą światłem, któremu nic nie umykało" – napisał o ilustratorze prezydent Emmanuel Macron.

Jean-Jacques Sempé 17 sierpnia obchodziłby 90. urodziny.

(HAD, 12.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.