Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 16, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT zajęła się Tuskiem i "für Deutschland". Upomina TVP i pisze o "epatowaniu"

Widzowie mogli "czuć się epatowani nadmierną kumulacją tych samych informacji i powtarzanych obrazów" - pisze KRRiTV o materiałach z Donaldem Tuskiem (fot. Piotr Molecki/East News)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji upomniała Telewizję Polską za materiały w "Wiadomościach" TVP 1 i TVP Info o Donaldzie Tusku, w których wielokrotnie przypominano jego słowa po niemiecku "für Deutschland".

To reakcja na skargę Krzysztofa Lufta, byłego członka KRRiT, a dziś członka rady programowej TVP.

Jak wynika z odpowiedzi przekazanej Krzysztofowi Luftowi przez KRRiT, przeprowadzona analiza wykazała, że "temat powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki był przez nadawcę ilustrowany ciągle tymi samymi materiałami".

"Eksploatacja tego tematu w kolejnych wydaniach serwisów informacyjnych wywołała sprzeciw wielu widzów, którzy - w ocenie KRRiT - mogli czuć się epatowani nadmierną kumulacją tych samych informacji i towarzyszących im powtarzanych obrazów, z czym wiązał się brak lub znikoma ilość nowych wiadomości. W tym okresie widzowie otrzymywali ten sam materiał powtórkowy, pozbawiony waloru informacyjnego" - stwierdziła Krajowa Rada. 

Analiza KRRiT wykazała również, że TVP zastosowała "dodatkowe zabiegi, tj. wielokrotne wplatanie do różnych materiałów wyrwanych z kontekstu fragmentów nagrań archiwalnych, zgromadzonych przy innych okazjach (np. słowo »Deutschland«, wypowiedziane przez Donalda Tuska, zbliżenia na jego zaciśniętą pięść oraz zmiana rzeczywistej kolorystyki archiwalnych nagrań)".

Fraza "für Deutschland" - warto dodać - jest chyba najczęściej wykpiwanym elementem "Wiadomości", przerabianym przez użytkowników Twittera i Facebooka na setki sposobów.

Zdaniem KRRiT zastosowane środki nie stanowiły bezstronnej informacji w rozumieniu przepisów ustawy medialnej. Przewodniczący Krajowej Rady Witold Kołodziejski skierował do nadawcy wystąpienie, w którym zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania zapisów ustawy, która "zobowiązuje publiczne media do obiektywnego, rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej".

- Naruszenia były tak rażące, jeśli chodzi o nagonkę na Donalda Tuska, że Krajowa Rada nie mogła nie zareagować - mówi Krzysztof Luft. - Reakcja jest symboliczna, ale najważniejsze że Krajowa Rada przyznała rację: "Wiadomości" i TVP Info łamią zasady bezstronności, obiektywizmu i rzetelności. Jak się okazuje, warto pisać skargi, do czego wszystkich zachęcam - mówi Luft. 

(KOZ, 16.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.